Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

Vánoční průvodce nákupem: Kloubní výživa jako dárek?

16. 12. 2013 - Redakce

V období Vánoc a shánění dárků pro své blízké častěji narážíme na reklamy, které upozorňují na produkty pro péči o klouby a podporu pohybového aparátu. A právě v této době se rozhodujeme, zda má smysl přípravky užívat, nebo zda jde pouze o promyšlený marketingový tah. V následujícím textu naleznete rady MUDr. Radomíra Holibky, Ph.D., předního českého ortopeda a lékaře mnoha českých vrcholových sportovců. Dozvíte se, kdy nákup přípravků pro kloubní výživu nejsou jen vyhozené peníze a jak se v produktech rychle zorientovat.

3 krátké rady pro rychlý výběr kloubní výživy

Rada 1. Při nákupu kloubní výživy nehleďte jen na vzhled výrobku či luxusní dárkové balení. Zajímejte se především o složení produktu a jeho vývoj. Při výběru kvalitního produktu obyčejně platí jednoduchá rada: preferujte přípravky, na jejichž vývoji se podíleli odborníci – například ortopedové nebo revmatologové.

Rada 2. Vždy prostudujte složení kloubní výživy. Vyhněte se produktům, které obsahují pouze jednu účinnou látku. Výrobky bez účinných látek samozřejmě raději rovnou přehlédněte. Nejkvalitnější doplňky výživy obsahují kombinace účinných látek, které se vzájemně doplňují a komplexně pečují o klouby a svaly.

Rada 3. Pokud vybíráte kloubní výživu jako vánoční dárek, často stojíte před volbou jakou formu přípravku zvolit. Masti se rychle vstřebávají a rychleji proniknou do centra bolesti. Proto jsou vhodné pro vaše blízké, kteří si již na bolestivost kloubů stěžují. Pro prevenci zánětů a onemocnění kloubů jsou naopak vhodné tablety či nápoje. Těmi můžete obdarovat všechny aktivní sportovce nebo osoby starší 50 let a neuděláte chybu.

Jak kloubní výživa prospívá vašemu tělu a proč si ji pořídit?

V lidském těle je asi 206 kostí, které jsou nejčastěji spojeny kloubem. Právě klouby jsou pohybem nejvíce namáhány, a proto si zaslouží naši péči. Podle odborníků ujde běžný člověk za život přibližně 160 tisíc kilometrů. Tření při každém kroku musí tlumit chrupavky, které se pohybem namáhají. S přibývajícím věkem se chrupavky opotřebovávají a přirozené obnovovací schopnosti již nestačí. Proto je vhodné tuto funkci podpořit kloubní výživou. „V případě postižení kloubních chrupavek dochází nejprve k postižení buněk chrupavky, tedy chondrocytů. Vlivem opotřebení či poškození tyto buňky nestačí na obnovovací činnost a začnou vytvářet látky, které jsou pro funkci kloubní chrupavky nevhodné. Potravinové doplňky obsahují složky, které chrupavce napomáhají obnovit její vlastní zdravé prostředí,“ vysvětluje přední český ortoped Radomír Holibka s tím, že kloubní výživa je vhodná pro sportovce a osoby s vyšší tělesnou námahou, osoby starší 40 let a zvláště pak osoby s artrózou, otoky a bolestivostí kloubů. Výživa totiž přispívá k uvolnění od bolesti kloubů, napomáhá normální tvorbě pojivových tkání a jejich regeneraci a v neposlední řadě také přispívá k ochraně kloubů, svalů i šlach.

Co zohlednit při výběru produktu

Ať už plánujete pořídit si kloubní výživu pro sebe nebo pro své blízké jako vánoční dárek, vždy je potřeba zajímat se o složení produktů. Správný účinek přípravků nastupuje, pokud produkt obsahuje nikoliv jedinou účinnou složku, ale jejich správnou kombinaci. „Potravinové doplňky s unikátní kombinací látek mohou mít mimořádně rychlé účinky. Pocit změny můžete získat již během několika týdnů, pocitu návratu do normálu pak lze dosáhnout během pár měsíců,“ uvádí ortoped Radomír Holibka a doporučuje speciální výživové přípravky Ortho Help, které obsahují komplexní kombinaci kvalitních látek. „Ve své praxi zásadně používám přípravky z řady Ortho Help. Dle mého názoru se jedná o jednoznačně nejlepší produkty této kategorie, především díky komplexnosti a rozmanitosti aktivních látek a jejich účinnosti u různých stupňů problémů či zatížení pohybového ústrojí,“ doplňuje Holibka.

3 způsoby, jak užívat kloubní výživu

Mast – Masti obsahující kloubní výživu slouží pro účinnou kožní masáž v případech ztuhlých kloubů, šlach a svalů. Díky masáži dochází k prokrvení kůže a k úlevě od svalové únavy. Mast je možné aplikovat přímo na namáhané a bolestivé partie těla. Masti napomáhají uvolnění bolestivých stavů a přispívají k rychlé úlevě. Mast jako vánoční dárek ocení každý s namáhanými či bolestivými klouby.

Nápoj – Kloubní výživu lze užívat formou nápoje. Pro mnohé je tato forma užívání doplňků stravy příjemnější, protože se vyhnou nepříjemnému polykání tablet. Navíc spolu s výživou doplní do těla potřebnou dávku tekutin. Kloubní výživa formou nápoje bude ideálním dárkem zejména pro sportovce a pro osoby s aktivním životním stylem.

Tablety – Jde o nejběžnější formu doplňků stravy. Tablety obsahují potřebné látky, které se po polknutí vstřebají do těla. Jsou určeny pro pravidelné užívání a přispívají k preventivní ochraně kloubů. Kloubní výživa ve formě tablet je tak vhodná pro osoby starší 40 let, které by měly dlouhodobě pečovat o své klouby a šlachy.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv