Rubrika | Tipy a rady

Varování pro rodiče: 10 % českých dětí je obézních. Zvolte proto zdravé Velikonoce a dejte dětem knihu nebo koloběžku

07. 04. 2014 - Redakce

Velikonoce jsou nejen svátkem jara, ale také obdobím čokoládových vajíček, zajíců a dalších dobrot s vysokým obsahem cukru. Zásoby sladkostí, kterými jsou děti obvykle k příležitosti oslav jara obdarovávány, však výrazně posilují jejich náchylnost k obezitě. Až 10 % českých dětí už v současnosti s nebezpečnou otylostí bojuje. Nezdravé cukrovinky mohou přitom rodiče snadno vyměnit i za jiný druh pomlázky, aniž by očekávání svých ratolestí zklamali.

Pomlázka č. 1: Designové pomůcky pro malé školáky

Jednou z možností, jak vyřešit velikonoční pomlázku a přitom nezásobovat děti množstvím umělých sladidel a tuků, může být například nadílka v podobě nových školních potřeb. Zejména mladší děti mají školu v oblibě a nová pomůcka v zajímavém grafickém provedení jim tak udělá radost. „Přibývá rodičů, kteří svým dětem kupují v období Velikonoc za odměnu školní pomůcky, jež si přejí. Tradiční cukroví tak nahrazují například designovými pouzdry nebo stále oblíbenějšími gumovacími pery. Často dětem pořizují také kvalitní pastelky nebo graficky zajímavé bloky,“ vysvětluje Jana Martínková ze společnosti Activa, která ve specializovaném internetovém obchodě Activáček.cz nabízí školní potřeby s populárními pohádkovými nebo seriálovými motivy. „Mezi malými školáky jsou rovněž velmi oblíbené samolepky. Rodiče mohou svým dětem nakoupit místo sladkých čokolád třeba samolepkovou knížku se zajímavou tématikou,“ dodává Martínková. Cena nejlevnějších designových potřeb se přitom pohybuje už od 20 Kč. Zdravé Velikonoce tak rodiče mohou vyjít zároveň i levněji než ty čokoládové.

Pomlázka č. 2: Nová koloběžka či lekce tenisu na zlepšení fyzičky

Doba Velikonoc je obdobím vítání přicházejícího jara. Příjemné teploty a výrazně delší den tak většinu lidí lákají k provozování venkovních sportů. Podle posledních školních průzkumů však děti tráví dvakrát více času u televize než sportováním, a dokonce třikrát více času než pohyb zaberou školákům počítačové hry. Velikonoční pomlázku tak mohou rodiče chytře využít pro podporu venkovních volnočasových aktivit svých dětí tím, že jim třeba pořídí nové sportovní vybavení. Mezi levnějšími sportovními potřebami se pohybují například jednoduché koloběžky s pořizovací cenou už od 500 Kč. Od 800 Kč výše lze pak pořídit třeba zábavnou dětskou trampolínu. Velikonoce mohou rodiče zužitkovat také k zahájení pravidelné sportovní činnosti, když své ratolesti zaplatí lekce tenisu, basketbalu nebo třeba golfu.

Pomlázka č. 3: Kvalitní a zábavná dětská knížka pro rozvoj fantazie

Pokud dítě netíhne ke sportu, mohou rodiče sladkost nahradit vhodnou dětskou knihou. Správně zvolená literatura totiž pomůže dítěti k lepšímu soustředění, zklidnění a také může pomoci rozvíjet jeho fantazii. Navíc si snadněji osvojí stylistické a gramatické náležitosti českého jazyka. Pro většinu rodičů je ale mnohem snadnější vybrat v obchodě dobrou čokoládu než se zorientovat na dětském knižním trhu. Těm, kdo řeší takový problém, může pomoci katalog Nejlepší knihy dětem, který vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Nabízí totiž 36 nejzajímavějších dětských knížek, jež vyšly za posledních 20 měsíců. Rodiče mezi nimi naleznou jak pohádkové tituly, tak i dobrodružné knížky nebo třeba populárně naučná díla. Knihy jsou v katalogu řazeny dle věku dítěte a celý seznam najdou rodiče na Portálu české literatury www.czechlit.cz.

Pomlázka č. 4: Obličejové barvy pro podporu kreativity

Spíše než balíček bonbonů či perníkový zajíc udělá dětem radost možnost vytvořit si něco nového podle své fantazie, čím si budou moci vyzdobit svůj pokoj nebo se pochlubit před spolužáky. Rodiče tak mohou své ratolesti o Velikonocích potěšit třeba netradičními výtvarnými potřebami. „Cukroví se dá snadno nahradit například tetovacími a obličejovými barvami. Lehce se s nimi manipuluje a pro děti jsou symbolem zábavy a hraní. Jsou dermatologicky testované a univerzální, pro kluky i holky,“ doporučuje Jana Martínková ze společnosti Activa, která prostřednictvím internetového obchodu Activáček.cz nabízí široký sortiment zábavných výtvarných potřeb. Barvy na obličej jsou zároveň velmi levnou alternativou pomlázky, tetovací sady lze pořídit od 34 korun.

Pomlázka č. 5: Hlavolamy a skládačky pro zlepšení soustředění

Zvídavé děti mohou rodiče namísto tabulek čokolády podarovat třeba malým hlavolamem. Skládačky a hlavolamy jsou vhodné pro rozvoj dětské trpělivosti a jemné motoriky, nutí děti přemýšlet, soustředit se a hledat nové varianty. Vyrábějí se z různých materiálů, nejčastěji jsou k sehnání dřevěné, plastové nebo kovové. Každý z hlavolamů je navíc většinou zařazen do určité dětské věkové kategorie, pořídit je tak rodiče mohou už dětem od jednoho roku. Hlavolamy jsou snadno přenosné a relativně skladné, lze je tedy též použít ke zkrácení dlouhé chvíle třeba při cestování nebo o přestávkách. Jejich cena se přitom pohybuje už od pár desítek českých korun.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv