Rubrika | Tipy a rady

Vinař radí: Při výběru vína nepodceňujte lokalitu

31. 10. 2013 - Redakce

Před několika lety se pití vína stalo módní záležitostí. Správně si vybrat chutné víno nebo jím umět obdarovat někoho druhého patří k dobrému společenskému tónu. Ať už víno pořizujete pro vlastní chuťový zážitek, nebo jako dárek, máme pro vás dvě podstatné rady zkušeného vinaře. Díky nim vyberete kvalitní i originální víno, které přesto nebude stát velké peníze.

VOC – písmena značící jedinečnost

Originalita, nezaměnitelnost, jedinečnost. Pokud hledáte víno, které se bude pyšnit těmito charakteristikami, sáhněte po takzvaných VOC, tedy vínech originální certifikace. Jestliže najdete na láhvi toto označení, můžete si být jisti, že v rukou držíte opravdu výjimečné víno. To bylo vyrobeno z odrůd, které jsou pro daný region nejtypičtější. Hrozny použité k výrobě takového vína vyrostly na vinicích, které byly předem schváleny v přísném schvalovacím procesu. Jedinečnou chuť a vůni tak dotvářejí specifické přírodní podmínky a unikátní složení půdy daného terroir, tedy místa původu hroznů.

První rada vinaře:

„Lidé by při výběru vína neměli podceňovat lokalitu, ve které byly vypěstovány hrozny použité k jeho výrobě. Například naše VOC Modré Hory pocházejí z vinic, které leží na jednom z nejslunnějších a nejteplejších míst naší republiky. Vápenité sedimenty poskytují pěstované révě vinné dostatečné množství všech prvků nutných k její výživě, a to navíc v optimálním poměru. I díky tomuto faktu mají konkrétní vína originální certifikace rok od roku stejný charakter, ale jsou přesto s ostatními víny nezaměnitelná,“ říká Marcel Lanžhotský, technolog z vinařství PATRIA Kobylí, z jejichž vín originální certifikace můžete ochutnat Frankovku, Frankovku rosé, Svatovavřinecké i Modrý Portugal.

Když je víno champion

Pokud nejste ve vinotéce častým hostem a svou cestu k vínu si teprve hledáte, je možné, že často jen bezcílně bloudíte mezi regály a neumíte si vybrat. V takovém případě je dobré dát na doporučení někoho zkušenějšího. Tím může být samozřejmě prodejce ve vinotéce, který by měl být skutečným odborníkem a znalcem nabízeného sortimentu. Vynikající doporučení vám může poskytnout také nezávislá porota složená z vinařů, sommeliérů i pracovníků potravinářské inspekce. Stačí vyhledávat vína, která uspěla na některé z prestižních soutěží.

Druhá rada vinaře:

„Vína oceněná v soutěžích mohu jen doporučit. Na hodnocení vzorků se podílí celá řada odborníků, nehrozí tedy, že by oceněné víno bylo nekvalitní. Navíc i v případě soutěžních vín panuje jistota ohledně původu hroznů, jejichž původ byl prokázán již při zatřídění na inspekci. Výsledky jednotlivých soutěží můžete najít na internetu, často i s krátkou charakteristikou vítězů, která vám umožní udělat si o vínu základní představu,“ doporučuje Marcel Lanžhotský, technolog vinařství PATRIA Kobylí, jejichž vína pod značkou Víno z Kobylí získala letos mimo jiné šest míst v prestižní soutěži Salon vín České republiky.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv