Rubrika | Tipy a rady

Výhodnější povinné ručení v pěti krocích

01. 11. 2011 - Redakce

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je každoroční starostí všech řidičů. Na trhu působí řada pojišťoven se spoustou produktů, vybrat nejvýhodnější povinné ručení proto není snadné. Při volbě je nezbytné zohlednit nejen cenu, ale také služby, které řidič využije v případě nehody. Poradíme vám, podle jakých kritérií se rozhodovat.

1. Kromě ceny zvažte i další kritéria
Spořivé řidiče určitě potěší skutečnost, že ceny povinného ručení dlouhodobě klesají. Podle České kanceláře pojistitelů je pokles cen ročně asi šestiprocentní. V honu za nejnižší nabídkou by však řidiči neměli zapomínat na to, že cena je jen jedním z kritérií. K těm dalším patří rozsah asistenčních služeb, výše pojistného plnění nebo možnost zvýhodněného připojištění. Podle názoru odborníků však další snižování cen povinných ručení není příliš reálné. Lze tedy očekávat, že si pojišťovny začnou konkurovat hlavně nabídkou dalších doplňkových služeb pro řidiče. 

2. Srovnejte různé nabídky na internetu
Chcete-li si vytvořit dokonalý přehled o nabídkách jednotlivých pojišťoven, využijte některý ze specializovaných portálů – internetových porovnávačů pojistek. Porovnávač vám po zadání základních informací propočítá a srovná nejvýhodnější nabídky na trhu. „Z vyhledaných nabídek snadno zjistíte, která z nabízených pojišťoven je pro vás nejvýhodnější. Prostřednictvím porovnávače lze samozřejmě vybrané pojištění rovnou sjednat, a to za výhodných podmínek,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky pojišťoven a pomáhá klientům s přechodem na výhodnější pojištění. „Dočasnou zelenou kartu dostane pojistník ihned e-mailem, originál pak obdrží poštou spolu s ostatními pojistnými dokumenty. Sjednané povinné ručení je tedy platné prakticky ihned,“ dodal Ronovský.

3. Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Základní asistenční službou je běžně odtah havarovaného auta do servisu. Nabídka pojišťoven je však mnohem pestřejší. Řidič by si měl vybírat tarif s takovými službami, které opravdu může využít. Stává se vám někdy, že neuhlídáte příslušnou kontrolku a dojde vám benzin? Potom si vyberte pojišťovnu, která nabízí dovoz pohonných hmot zdarma. K dalším službám patří třeba otevření auta se zabouchnutými klíčky, nastartování vozidla s vybitou baterií, oprava pneumatiky nebo ubytování posádky v místě nehody. Mnoho problémů vám ušetří také právní asistence a telefonické tlumočení při nehodě v cizině.

4. Zvažte doplňkové připojištění k povinnému ručení
Pojišťovny často nabízejí k povinnému ručení zvýhodněné připojištění. Typicky jde například o připojištění čelního skla, pojistku proti působení přírodních živlů, případně úrazové pojištění řidiče. Často jde o výhodné balíčky. Vždy je však třeba zvážit, zda není úspora jen zdánlivá a zda by se nevyplatilo pořídit připojištění zvlášť. V případě pochybností vám poradí pojišťovací makléř, nebo informační služba internetového porovnávače. Při sjednávání připojištění zvažte, zda doplňkovou službu skutečně využijete.  Třeba připojištění proti střetu se zvěří sotva využije řidič, který jezdí jen ve městě.

5. Kdo jezdí bez nehod, ušetří
Při sjednávání povinného ručení by si každý motorista měl osvojit pojmy bonus a malus. Není za nimi nic záhadného. Bonus je sleva na pojistném, jejíž výše je závislá na délce trvání pojistné smlouvy a počtu pojistných událostí. Bonus si lze uchovat i při přechodu k jiné pojišťovně. Malus je přímým opakem bonusu. Představuje nárůst ceny v závislosti na počtu zaviněných pojistných událostí. „Podle statistik pojišťoven způsobí nejvíce nehod mladí a nezkušení řidiči. Pojišťovny proto začínají vycházet vstříc řidičům starším 35 let, kterým nabízí velmi zajímavé slevy. Zvýhodnění se mohou dočkat také obyvatelé menších měst, ve kterých je nižší provoz a riziko nehody je tedy menší,“ uvedl ředitel a předseda představenstva společnosti České pojištění Pavel Ronovský.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv