Rubrika | Tipy a rady

5 katastrofických historek aneb jak se rozhodně nemá zacházet s baterií

28. 04. 2014 - Redakce

I pro baterie platí staré pořekadlo, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Přestože jsou baterie klíčovým prvkem našich mobilních přístrojů a dobře nám slouží, při špatném zacházení mohou způsobit katastrofu. Kuriózní případy ukazují, co může způsobit jediná baterie.

1. Mobil se přehrál za sklem automobilu a vybuchl

V Saúdské Arábii vybuchl mobilní telefon ponechaný za čelním sklem automobilu. Ten byl asi hodinu zaparkovaný na veřejném prostranství, v době kolem poledne. Přímý sluneční žár a nevětraný interiér auta tak přehřály baterii, která explodovala.

Rada, jak se katastrofě vyhnout:

Mobilní baterie jsou vyráběny z vcelku agresivních materiálů, mezi které patří zejména uhlík, oxid kovu a lithiová sůl. Za určitých podmínek mohou tyto látky začít hořet nebo explodovat. „Za nebezpečnou se pro baterie považuje zejména teplota nad 60°C, při které hrozí nebezpečí výbuchu. Málokdo vystaví svůj mobil cíleně takto vysoké teplotě, často však odkládáme například tašky s telefonem v bezprostřední blízkosti radiátorů či kamen, což může být velmi riskantní,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií a napájecích adaptérů.

2. Řediteli základní školy vybuchl mobil v kapse.

Řediteli základní školy v Polance nad Odrou explodovala při řízení automobilu baterie mobilního telefonu, která byla pravděpodobně závadná. Mobil měl uschovaný v kapse vesty. Výbuch mu propálil vestu i košili, naštěstí však incident skončil jen šokem a drobným popálením kůže.

Rada, jak se katastrofě vyhnout:

Vzplanutí může způsobit také mechanické poškození obalu akumulátoru. Poškození přitom nemusí být viditelné, dojde k němu i nešetrným zacházením s mobilním přístrojem. Mobilní telefon a jeho baterii je možné ochránit alespoň silikonovým či koženým pouzdrem. Pozor bychom si měli dát též na náhlé a velké teplotní či klimatické změny nebo prašné okolí.

3. Žena zemřela poté, co sáhla na nabíjející se iPhone

Vloni v červenci zemřela třiadvacetiletá letuška společnosti China Southern Airlines po zásahu elektrickým proudem, když chtěla údajně na dobíjejícím se iPhonu 5 přijmout hovor. Na vině mohla být vadná nabíječka, ale mohlo jít i o čínskou kopii iPhonu.

Rada, jak se katastrofě vyhnout:

Péči bychom měli věnovat také nabíjecím adaptérům a správnému procesu dobití baterií. Na baterii se například může projevit časté nabíjení mobilních telefonů po celou noc. Baterii telefonu totiž ve skutečnosti netrvá déle než tři nebo čtyři hodiny, než znovu obnoví svoji kapacitu. Dnešní nabíječky sice automaticky přestanou nabíjet s dosažením 100% nabití mobilu, ale například lithiové baterie, které jsou dnes nejčastěji používány právě v mobilních telefonech, nemají rády ani plnohodnotné nabití na maximum.

4. Telefon Samsung Galaxy explodoval a dívce ošklivě popálil nohu

Jiným případem je loňská exploze chytrého smartphonu Samsung Galaxy S III v kapse osmnáctiletého děvčete ze Švýcarska. K incidentu došlo, když se dívka nacházela v práci. Výbuch, který jí zanechal ošklivé popáleniny na stehně, měla na svědomí baterie telefonu.

Rada, jak se katastrofě vyhnout:

Častým problémem bývá narušení ochranného obvodu baterie, jehož úkolem je zamezit poškození akumulátoru nebo jeho výbuchu v případě nesprávné manipulace. „Jakmile dojde k poškození obvodu, baterie zůstává nechráněna. Takové poškození však nemusí být nutně viditelné. Baterii můžeme velmi snadno poškodit například už jen při sportování, kdy se potíme a máme mobilní telefon v kapse, případně při promoknutí v dešti. Nesvědčí mu rovněž pobyt v koupelně, kde je napuštěná horká vana nebo tekoucí sprcha,“ vysvětluje Radim Tlapák z obchodu s bateriemi a akumulátory BatteryShop.cz.

5. Výměna baterie v mobilu stála život čínského mladíka.

Přístroj vybuchl Mladík v čínském Kantonu vložil do mobilu novou baterii, telefon poté nabyl a strčil do náprsní kapsy. Přístroj však krátce nato vybuchl a exploze přerušila mladému majiteli telefonu krční tepnu. Zranění nepřežil.

Rada, jak se katastrofě vyhnout:

Důležité je rovněž myslet na to, že při výběru baterie se nevyplatí šetřit. Samotní výrobci mobilních telefonů varují před nákupem levných čínských baterií, které stojí za zmiňovanými výbuchy a poruchami přístrojů. Mají většinou nižší kapacitu, a co je hlavní, nejsou dostatečně chráněny před přebíjením. Přebití pak může způsobit zahřátí na vyšší teplotu a následně vzplanutí. Řada z nás navíc nosí mobilní telefony poblíž svého těla nebo je odkládáme na noční stolek, což riziko vážného poranění zvyšuje.

Tags | , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv