Rubrika | Tipy a rady

5 praktických tipů, jak připravit dům na letní sezónu

24. 04. 2019 - Redakce

Zima je za námi a my se můžeme konečně na plno vrhnout do zvelebování našich domovů. Co všechno je dobré udělat ještě před začátkem horkých pozdně jarních a letních dnů? Důležitá je hlavně kontrola všech částí domu a oprava drobných poškození – ať už jde o okna, střechu, nebo třeba vytápění.

Zkontrolujte stav střechy

Před zimou a po ní byste vždy měli zkontrolovat střechu. Většinou stačí zvednout oči vzhůru nebo vylézt na žebřík a podívat se, jak na tom střešní krytina a okapy jsou. U krytiny hledejte různé praskliny nebo špatné uložení tašek na střešní lati. Pokud je to možné, zkontrolujte střechu také z interiéru podkroví a poškozené části krytiny vyměňte nebo opravte. U okapových žlabů a dalších klempířských prvků hledejte známky koroze, u žlabů pak případné ucpání. Rizikové jsou poškozené průniky konstrukcí – například plech okolo komínů.

Pozor na různá poškození domu 

Nejde však jen o střechu. Po zimě pečlivě zkontrolujte i okna, dveře, balkony či terasu a další části domu, které jsou vystaveny zimním větrům. Pozor na uvolněná zábradlí nebo jejich části. Jakmile to počasí a teplota dovolí, všechny vady postupně opravte. Pokud budete spravovat omítku či zdění, je potřeba, aby venkovní teplota neklesala pod pět stupňů Celsia.

Objednejte si revizi kotle a komína

Jarní období je ideálním časem pro revizi kotle. V létě a hlavně na podzim už totiž nemusí být servisní technik snadno k zastižení, protože po opravách a revizích kotlů je v této době největší poptávka. „Každoroční revize plynových kotlů nejsou pro domácnosti povinné, ale odborníci je pro bezpečný a bezporuchový provoz doporučují. Každá porucha kotle během topné sezóny je totiž velmi nepříjemná,“ uvádí Michal Doležel z webu E.ON Rádce, který domácnostem pomáhá s úsporami energií.

Každý rok musíte provést kontrolu komína. I tu je dobré absolvovat na jaře, kdy jsou služby kominíků nejsnáze dostupné. Kominík zkontroluje spalinové cesty, komín kompletně prohlédne, opraví drobné závady a případně vás upozorní na podstatnější problémy a navrhne jejich řešení. Zprávu o kontrole a čištění spalinové cesty může vydat pouze odborně způsobilá osoba nebo firma s živnostenským oprávněním „kominík“.

Vyměňte filtry ve větracím systému

Pokud máte ve svém domě instalovaný aktivní větrací systém s rekuperací tepla, vyměňte prachové filtry. Díky včasné výměně bude váš větrací systém připraven na jarní a letní pylovou sezónu. Výměna filtrů je zpravidla velmi jednoduchá. „Postupujte při ní podle pokynů výrobce nebo dodavatele vašeho větracího systému. Nezapomeňte také zkontrolovat funkčnost čidel vlhkosti a koncentrace CO2, na něž bývají tyto systémy obvykle napojeny,“ uvádí navíc energetický poradce Karel Murtinger.

Proveďte jarní úklid

Na jaře se také hodí provést velký úklid domu. V teplejším období se lépe umývají okna, optimistická nálada pak prospívá úvahám, co všechno vyhodit a co v domě ponechat. Zkuste letos něco nového a do jarního gruntování zapojte specializovanou úklidovou firmu. Za takový úklid sice něco zaplatíte, ale vše proběhne rychleji a bez vašeho velkého fyzického a psychického úsilí.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv