Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

5 věcí, které byste si s sebou měli přibalit pro venkovní sportování

06. 05. 2013 - Redakce

Stoupající teploty a krásné počasí, které s létem přichází, nás lákají trávit čas venku. Mnozí z nás tak vyměňují pobyt v tělocvičně, posilovně či fitness studiu za sportování v přírodě. V tomto článku vám poradíme, jak se připravit na venkovní sport a co si s sebou přibalit, aby vám zážitek nepokazily drobné zdravotní nepříjemnosti.

Na spáleniny od slunce

Při sportování venku se nám může snadno přihodit, že svou kůži vystavíme slunečnímu záření na nepřiměřeně dlouhou dobu. Pokud se předtím zapomeneme namazat krémem s dostatečným ochranným faktorem, může dojít ke spálení pokožky. „Lehce spálenou pokožku, která je zarudlá, citlivá, svědí a pálí, je možné ošetřit přípravky s panthenolem. Ten kůži zklidňuje a působí protizánětlivě. Navíc urychluje hojení lehčích slunečních popálenin a pokožku hydratuje. I proto je vhodné panthenol používat po každém slunění,“ vysvětluje Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí panthenol jako pěnu, jejíž aplikace je šetrná. „Pokud se však na kůži objeví puchýřky, měli bychom vyhledat lékaře,“ dodává Minczinger.

Proti dehydrataci

Intenzivní sportovní výkon bývá provázen pocením. Naše tělo jím reaguje na zvýšení tepla, které je způsobeno intenzivní prací svalů. Pokud venkovní teplota stoupne nad 28°C, začneme se potit i bez nadměrné fyzické zátěže. Při sportování venku bychom na pití měli tedy pamatovat o to více. Ztráta tekutin totiž může způsobit nejen snížení výkonnosti, ale také zhoršení koordinace a větší únavu. K dostatečné rehydrataci organismu je vhodné poohlédnout se po přípravcích, které obsahují ionty a glukózu. Glukóza na sebe váže molekuly vody, a tím doplňuje ionty a vodu ztracené během pocení. Mírně slazené tekutiny se pak do těla vstřebávají lépe než čistá voda. Tyto přípravky jsou na našem trhu k dostání také ve formě šumivých tablet.

Na svalové křeče

Během sportování nás může často potkat nepříjemná svalová křeč. Ta může být způsobena například ztrátou tekutin, která vede k úbytku minerálů. Důležité je tedy poohlédnout se po zdrojích hořčíku v kombinaci s vitaminem B6. Tyto látky přispívají k normálnímu fungování svalů a ke snížení vyčerpání a únavy. V potravě můžeme hořčík najít ve špenátu nebo v brokolici. Mezi doplňky stravy s obsahem hořčíku a vitaminu B6 je možné najít šumivé tablety s vitaminem B6, vitaminem C a s vysokým obsahem hořčíku, až 375 mg. Tato jedinečná kombinace a forma zabezpečí silnější a rychlejší účinek.

Pro zvýšení imunity

Letní sportování venku s sebou může mimo příjemných zážitků přinést taky prochladnutí. To přichází často kvůli zpocení po fyzické zátěži. Prochladnout však můžeme i tehdy, když po koupání zůstaneme v mokrých plavkách, ve kterých pak ve stínu hrajeme například volejbal. Kromě funkčního oblečení a převlékání se do suchého oděvu bychom také měli myslet na posilování své imunity. Ke správnému fungování imunitního systému pomáhá například vitamin C, ale také některé vitaminy z B-komplexu. Z přírodních zdrojů je na vitamin C bohatý například šípek nebo růžičková kapusta. Cennými zdroji komplexu vitaminů skupiny B jsou kupříkladu kvasnice, jáhly nebo luštěniny.

Pro posílení srdce

Sportování nám pomáhá posilovat celý kardiovaskulární systém, a podporovat tak naši fyzickou kondici. Pokud chceme tento proces ještě dále podpořit, je dobré poohlédnout se po 3-omega mastných kyselinách. Jejich největším zdrojem jsou mořské ryby a pomáhají udržet zdravý krevní tlak i srdce. „3-omega mastné kyseliny je vhodné přijímat spolu s koenzymem Q10. Tato kombinace totiž přispívá k udržení celkové dobré kondice a zvýšení vitality. Zároveň kladně působí na životní energii,“ vysvětluje Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která nabízí přípravek CoOmega, který spojuje 3-omega mastné kyseliny a koenzym Q10 v jedné kapsli.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv