Rubrika | Naše téma

Anketa o parkovém osvětlení v Brně: Lidem bylo při pohybu městskou zelení nejpříjemnější teplé světlo

11. 04. 2022 - Redakce

Od loňského listopadu do začátku letošního dubna mohli lidé na webu Technických sítí Brno hlasovat o tom, jaké řešení parkového osvětlení je jim nejpříjemnější. Na výběr měli ze čtyř variant, které jsou instalované na testovacím polygonu v parku Lužánky. Čtyři pětiny hlasujících se přiklonily k teplému osvětlení o chromatičnosti 1 800 K. Firma chce při budoucí obnově osvětlení městské zeleně na výsledky ankety brát zřetel.

Testovací polygon v parku Lužánky spustily Technické sítě Brno (TSB) na začátku loňského listopadu. Na čtyřech úsecích označených A až D jsou v něm nainstalována svítidla lišící se z hlediska teploty světla, ale i míry regulace v nočních hodinách. Spolu s polygonem spustila městská firma i anketu na svém webu, která měla za cíl zjistit preference obyvatel Brna v oblasti parkového osvětlení.

„Anketa běžela čtyři měsíce, od začátku listopadu do prvních dubnových dní. Celkem v ní hlasovalo 1 923 lidí, kteří mohli vybrat vždy právě jedno z prezentovaných řešení. Vyhodnocení hlasování bylo jednoznačné, celé čtyři pětiny hlasů získalo řešení D s nejteplejším světlem o chromatičnosti 1 800 K. Naopak nejméně lidí – pouhá dvě procenta – hlasovalo pro biodynamické osvětlení B, které chromatičnost mění v závislosti na denní době,“ uvedl Pavel Rouček, generální ředitel Technických sítí Brno.

Výstupy ankety poslouží Technickým sítím Brno jako cenný podklad při budoucích obnovách a úpravách parkového osvětlení v Brně. „Na základě preferencí občanů, ale i dlouhodobých environmentálních trendů, chceme v lokalitách bohatých na zeleň více preferovat nižší chromatičnost veřejného osvětlení. Přesná teplota světla bude samozřejmě záviset na charakteru dané lokality, vždy je třeba brát v potaz i bezpečnost chodců,“ doplnil Pavel Rouček.

Testovací polygon je jednou ze snah o vzdělání široké veřejnosti o problému světelného znečištění. Zároveň si zde testujeme moderní svítidla, která nám pomohou, abychom jednou v budoucnu i ve městě opět viděli hvězdné nebe,“ dodal předseda představenstva TSB Michal Marciniszyn.

Světelná řešení na polygonu v Lužánkách

Polygon TSB v parku Lužánky tvoří celkem 16 stožárů vybavených moderními LED svítidly, jež jsou po čtyřech rozdělené do sekcí A, B, C a D. Každá sekce představuje jedno ukázkové řešení parkového osvětlení.

Sekce A představuje řešení založené na autonomní regulaci intenzity světla dle denní doby při využití konstantní chromatičnosti 3 000 K (teplá bílá). Svítidla jedou na plný výkon vždy od 5:00 ráno do 21:00 večer. Následně je výkon na jednu hodinu snížen na 60 %, po zbytek noci pak na 40 %. Toto řešení přináší až šedesátiprocentní snížení spotřeby elektřiny v nočních hodinách.

Sekce B je řešení založené jak na autonomní regulaci intenzity světla dle denní doby, tak i na změně jeho chromatičnosti. Během dne – od 5:00 do 21:00 – jedou svítidla na plný výkon s chromatičností 3 000 K. Následně se na hodinu snižuje jejich výkon na 80 % a chromatičnost na 2 700 K, od 22. hodiny je pak výkon 50% a chromatičnost 2 200 K.

Sekce C je založena na instalaci svítidel s chromatičností 2 200 K (oranžová) v kombinaci s pohybovými čidly, které řídí jejich výkon. V klidovém stavu bez pohybu chodců svítí řešení jen na 10 % výkonu, při detekci pohybu dojde během deseti vteřin k plynulému přechodu na 100 %. Zpátky na desetiprocentní výkon světla plynule přejdou, pokud čidla nezaznamenají pohyb jednu a půl minuty. Energetická úspora tohoto řešení může být značná, systém ovšem může být ovlivněn pohybem zvířat i povětrnostními vlivy.

Sekce D nabízí při chromatičnosti 1 800 K řešení s nejteplejším oranžovým světlem. Stejně jako sekce A pracuje s autonomní regulací intenzity, kdy plný výkon mají svítidla mezi 5. a 21. hodinou. Od 21. hodiny je výkon snížen na 60 %, od 22. hodiny do rána pak na 40 %. Řešení patří mezi energeticky náročnější, zároveň ale eliminuje modrou složku světla.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv