Rubrika | Cestování, Tipy a rady

Automatické přivolání záchranářů či otevření kufru pohybem nohy aneb co všechno dokážou dnešní automobily

31. 07. 2018 - Redakce

Moderní technologie proměňují všechna odvětví a pro automobilový průmysl to platí dvojnásob. Vždyť kdo z nás si uměl ještě před třiceti lety představit, že bude možné otevírat auto jedním kliknutím či s ním propojit svůj mobilní telefon. Představíme vám několik technologických vychytávek, o kterých jste možná ještě neslyšeli, ale které mohou zásadně změnit váš současný život za volantem.

Automatické brzdy zachraňují životy

Při řízení auta se řidič často dostane do zdánlivě nevinné situace, kdy se nevěnuje řízení na sto procent, sundává si svetr, otáčí se za něčím zajímavým v okolí, obstarává dítě na zadním sedadle, a to vše může vést až k tragické dopravní nehodě. V loňském roce bohužel kvůli nepozornosti zahynulo na českých silnicích 52 osob. V těchto nešťastných okamžicích mohou pomoci automatické brzdy neboli systém automatického nouzového brzdění. Account Team Leader společnosti Arval CZ, odborník na automobily a operativní leasingy, Tomáš Kadeřábek vysvětluje, jak systém funguje: „Laserové radary a senzory sledují směr pohybu a překážek v cestě automobilu. Když řidič nereaguje na výstražná znamení, zahájí se automatické brzdění. V současné době jsou systémem vybaveny povinně všechny autobusy a kamiony, a díky tomu bylo při teroristickém útoku v Berlíně zachráněno mnoho životů. Je tedy jen otázkou času, kdy budou automatickým nouzovým brzděním povinně vybaveny i všechny osobní automobily.“

Tachometr přímo před očima

Prevencí proti nepozornosti za volantem je také tzv. head-up displej. Zní to složitě, ale není. Head-up displej je v podstatě systém zrcadel, který promítá obraz displeje přímo do zorného pole řidiče. Dříve měl své uplatnění v kokpitech stíhacích letounů, až postupně pronikl i do běžného automobilového průmyslu. Auto totiž při cestě městem ujede průměrnou rychlostí za vteřinu asi 14 metrů, a to je dost velká vzdálenost na to, aby se i při rychlém pohledu na tachometr mohlo stát neštěstí. Díky head-up displeji vidí řidiči vše potřebné v úrovni očí a mohou tak plně sledovat také provoz. Displej je dnes již standardní výbavou u luxusnějších vozů, za příplatek lze však naistalovat i do vozů nižších tříd.

Vaše auto zavolá o pomoc samo

Klíčovou rychlou pomoc při nehodách pomáhá od letošního roku na evropských silnicích zajistit také systém automatického volání o pomoc – eCall. V případě nutnosti automaticky kontaktuje tísňovou linku 112. „Havarovaný vůz sám odešle informaci o aktivaci airbagů, data ze senzorů nárazu a GPS souřadnice záchranářům, kteří vůz ihned kontaktují a v případě potřeby na místo nehody rychle přijedou. Základem celého systému je palubní jednotka namontovaná pod přístrojovou deskou, mikrofon a malý reproduktor, které pomáhají při komunikaci s operátorkou,“ představuje další novinku Tomáš Kadeřábek. Systém je od prvního dubna povinný pro všechna nová auta schválená pro provoz v Evropě.

Najděte si své parkovací místo online

Bezpečnost na silnicích je samozřejmě nejdůležitější, ale nové vychytávky se týkají i zcela běžných věcí, jako například parkování. Až 40 % řidičů, hledá v městech volné parkovací místo. Přičemž podle statistik je asi 15 % parkovacích míst vždy k dispozici. Nová technologie, která je v současnosti testována v Berlíně, pomůže s hledáním volného místa, díky senzorům umístěných na pouličních lampách a budovách. To vše je směřováno do městského systému, který si řidiči v reálném čase pomohou prohlížet a rychleji tak svá vozidla zaparkovat. Díky rychlejšímu parkování se podle berlínského testování uvolní také běžná doprava.

Plaťte za palivo mobilním telefonem

Zapomněli jste si peněženku a nutně potřebujete natankovat? Na vybraných benzinových stanicích je nyní možné využívat platby přímo z mobilních telefonů. Po stáhnutí aplikace pak svůj telefon jen namíříte na QR kód, zadáte číslo stojanu a částku, za kterou chcete natankovat a můžete jet. Použít můžete i platební nálepku.

Otevřete svůj kufr nohou

Nepohodlným situacím, kdy neseme k autu plné ruce věcí a vše nejprve musíme položit na zem, vytáhnout klíče, otevřít kufr, zvednout, zase naložit, předchází jednoduchý senzor na nárazníku. Ten totiž umožňuje otevřít kufr jedním rychlým švihnutím nohy. A to je něco, co musí ocenit každý řidič i spolujezdec.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv