Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

Až se zima zeptá aneb jak připravit dům na první mrazy

29. 11. 2014 - Redakce

Jakmile uhodí první mrazy, může být už pozdě ptát se na to, zda jsme udělali skutečně všechno pro ideální přípravu našeho domu na zimní období. Přestože je nejlepší myslet na zabezpečení bydlení s předstihem a věnovat se mu komplexně po celý rok, ani těsně před příchodem zimy nejsme bez šance na nápravu. V následujícím článku přinášíme tipy, které vám pomohou zorientovat se v nejdůležitějších opatřeních před nástupem mínusových venkovních teplot.

Bydlíme-li v novostavbě, starším domě nebo chceme zazimovat celoročně obývanou rekreační stavbu, vždy se budeme muset zaměřit na zhruba stejná opatření. Ta se týkají především střechy, komína, oken, dveří a topného systému. Pokud je podceníme, nemusí hned při prvních mrazech dojít na dramatické scénáře, jako je třeba zatékání střechou či nefunkční kotel. „Znepříjemnit život však dovedou i zdánlivé detaily, mezi které v zimní sezóně patří například netěsné spáry u oken a vchodových dveří či proti mrazu neošetřený zámek u vrat garáže,“ upozornil marketingový manažer společnosti Lomax Lubomír Valenta. „Spoustu starostí si však můžeme už předem ušetřit tím, že si na stavbu vybíráme materiály a výrobky v takovém provedení a kvalitě, která má jen minimální nároky na zimní údržbu,“ doplnil Valenta.

Spolehlivá střecha dělá dům opravdu bezpečným

Základem podzimní kontroly každé střechy by měla být vizuální prohlídka stavu krytiny, na které se zvláště u déle sloužících materiálů mohou objevit uvolněné střešní tašky či ucpaný odvodňovací systém. Zkontrolovat bychom měli i všechny detaily střešní konstrukce, což znamená hřebenáče, nároží i úžlabí střechy, kde velmi často dochází k zatékání vlivem netěsností. Ujistit se před zimou o tom, že stopy po průsacích vody ze střešní konstrukce nejsou patrné nikde v interiéru, je na místě hlavně v případě obytného podkroví. Důležitým exteriérovým opatřením pro bezpečnost každé střechy jsou pak nainstalované prvky sloužící jako ochrana proti přívalům sněhu. Ty samozřejmě odpovídají klimatickým poměrům dané lokality. V podmínkách České republiky platí, že do 400 metrů nad mořem není třeba na střechu montovat sněhové zábrany. V oblastech vyšších, tedy 600 až 900 metrů nad mořem, už je však nutné instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Sněhové zábrany se v těchto lokalitách doporučuje umístit na každou střechu o sklonu vyšším než 10 stupňů.

Komín musí vidět odborník

V případě komínů je už čtvrtým rokem zákonem vyžadováno provedení pravidelné roční kontroly, a to osobou k tomu odborně způsobilou. Ta ji dle legislativy musí zaznamenat formou „Zprávy o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty“. S pravidly pro údržbu komína se můžeme podrobně seznámit v NV 91/2010 Sb. §4, kde jsou stanoveny intervaly pro čištění komína i celé spalinové cesty. Čištění spalinové cesty si teoreticky může provádět každý uživatel sám, ale obecně se to nedoporučuje. Vždy je lepší tuto činnost přenechat odborníkovi, jinak může dojít k nevratným škodám. U komínů větších rozměrů je vhodné opatřit je nejlépe trvalou stříškou. Do komína totiž může za zimu vniknout poměrně velké množství vody, což se obvykle projevuje skvrnami na omítce vnitřních stěn.

Netěsnými dveřmi a okny uniká až polovina tepelných ztrát

Dveře a okna jsou součástí domu, které většinou věnujeme pravidelnou údržbu formou mytí skel a rámů. Kromě toho bychom si však před zimou měli prověřit, zda se nám dveřní a okenní křídla správně pohybují, a zda dostatečně těsní. U většiny současných dveří a oken, ať už plastových, dřevěných či hliníkových, je sice možné provést případné seřízení dle návodu výrobce, takový zásah ale vyžaduje zkušenost. Vzhledem k tomu, že neodborný zákrok může situaci výrazně zhoršit, nejlepší je se poradit s odbornou firmou, která seřízení zvládne bez zbytečných komplikací. Největší pozornost bychom však měli věnovat kontrole stavu těsnění, a to zvláště u starších výrobků. „Právě netěsnými výplněmi stavebních otvorů, jako jsou okna a dveře, se snižuje teplota v kritických místech, jakým je rám a ostění v jeho těsné blízkosti, a to až o několik stupňů. V takových případech pak může docházet ke zvýšené kondenzaci, vlhnutí špalet, plesnivění a jiným závažným problémům, které se mylně přičítají nekvalitním výrobkům,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci dveří, garážových vrat a stínicí techniky.

Špatné těsnění tedy většinou nesouvisí s nízkou kvalitou dveří či oken. Způsobit je mohou také usazené nečistoty a těsnění poškozené špatnou údržbou. Proto by se mělo těsnění před zimou ošetřit, a to po celém obvodu rámů i křídel. K tomu jsou vhodná například maziva na silikonové bázi. Ačkoliv řidiči věnují péči těsnění na dveřích auta, aby byla měkká a nepřimrzala, okna doma neošetří. „Bohužel se často setkáváme s tím, že při servisu oken najdeme v kování i několik let starou omítku ze zednického zapravení. Zákazník je pak překvapený, že se musí měnit poškozené díly kování, což se znatelně prodraží. Navíc naprosto zbytečně,“ doplnil Valenta.

Topný systém vyžaduje pravidelnou údržbu

Ať již tepelnou pohodu našeho bydlení zajišťujeme plynem, elektřinou či tuhými palivy, před zimní sezónou bychom rozhodně měli zkontrolovat kotel. Podobně jako u údržby komína, pozornost bychom měli věnovat odvodu spalin, a to zejména v případě plynových kotlů. Ty by měly ideálně už s nastupujícím podzimem projít odbornou revizí, nejlépe v autorizovaném servisu, který se specializuje přímo na tu značku kotle, jenž vlastníme. Velmi vyhledávané jsou v současnosti kondenzační kotle, které lze označit za velmi úsporná, avšak zároveň složitá technická zařízení. Každý rok by je proto měl stejně jako další typy topných těles prohlédnout revizní technik, který prověří stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle. Díky odborné kontrole budeme mít jistotu, že kotel bude v zimě pracovat bezpečně, čímž také výrazně prodloužíme jeho životnost.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv