Rubrika | Naše téma

Brněnský Technologický park přizpůsobuje nabídku pandemii. Prioritou do dalších let je zdravé pracovní prostředí

23. 02. 2021 - Redakce

Koronavirová pandemie mění požadavky inovačních a technologických firem, které sídlí v brněnském Technologickém parku. Park nově nabízí menší plochy k pronájmu, prostory pro kreativní spolupráci týmů i pohodlnou práci venku. Díky pružné reakci na nové podmínky registruje TPB i v pandemickém roce 2020 meziroční nárůst zisku. 

Technologický park Brno (TPB) je v rámci středoevropského prostoru unikátním spojením univerzity a aplikační komerční sféry. Mnoho výzkumníků zde zasídlilo své společnosti a v rámci jejich podnikání dále úzce spolupracují s přilehlým Vysokým učením technickým, které je zároveň akcionářem společnosti. V TPB nachází své zázemí inovační firmy, které se věnují od informačních technologií po vesmírnou oblast. Tyto společnosti byly zasaženy aktuální pandemií nemoci covid-19 pouze minimálně, přesto Technologický park reaguje na změny související s novou situací. 

Díky technologiím a inovacím TPB stále prosperuje

Pandemie nezasáhla Technologický park odchodem velkých korporací, ale zvýšila tlak na efektivitu. Díky optimalizaci pronajímaných ploch disponuje Technologický park nově i menšími prostory k pronájmu. „Park byl před pandemií zaplněn z více než sedmadevadesáti procent, přičemž současná obsazenost parku se pohybuje kolem devadesáti procent,“ říká Jitka Sládková, ředitelka strategického rozvoje a marketingu Technologického Parku a dodává, že ekonomický zisk za loňský rok bude i přes světovou pandemii vyšší než v předchozích letech.

Podle předběžných hospodářských výsledků za rok 2020 Technologický Park Brno překoná úroveň zisku z roku 2019, která byla šedesát sedm miliónů korun. Přestože vlastníky jsou město Brno a Vysoké učení technické, představuje Technologický park Brno úspěšnou komerční akciovou společnost, a zároveň se řadí mezi výdělečné městské firmy,“ doplňuje Sládková.

Výzvy do budoucna: práce v týmech i venku

Aktuální pandemická situace mění pracovní návyky a potřeby firem, na které reaguje i Technologický park Brno. Přestože mnohé firmy přešly do režimu home office, dlouhodobě je tento trend neudržitelný. Zejména technologické a inovační společnosti vyžadují osobní přítomnost zaměstnanců, jejich kooperaci a časté brainstormingy.  „Roste požadavek na takové plochy, kde budou moci zaměstnanci kooperovat společně v jednom prostoru, ale při zachování dostatečných rozestupů. Zároveň by jednotlivé týmy měly být od sebe odděleny, aby byla zachována pravidla bezpečnosti zdraví, a aby se lidé vzájemně nerušili,“ vysvětluje Sládková. 

Významným trendem je přesun části práce do venkovních prostor, což umožňují zeměpisné podmínky České republiky. Technologický park Brno proto přizpůsobuje tomuto trendu i venkovní plochy. „Na jarní a letní sezónu připravujeme mnoho nových prvků umístěných v zeleni. Chystáme relaxační lehátka u jezírka a v zeleni u univerzity, a také několik prvků vhodných jak k práci, tak k odpočinku napříč celým parkem. Cílem je pracovat na čerstvém vzduchu a přitom v kreativním prostředí,“ představuje inovace Jiří Machát, provozní ředitel Technologického Parku Brno. „Práci venku usnadní místa, kde si budou moci lidé dobíjet svá mobilní zařízení přes USB kabely. Připravujeme i prvky, které budou využívat solární energii,“ dodává Machát.

Technologický park Brno klade důraz na vysokou úroveň kvality pracovního prostředí, pro zdravý životní styl jeho uživatelů. Poskytuje množství zelených i vodních ploch v kombinaci se sportovním vyžitím. Součástí plánů na rozšiřování parku jsou tak i nová sportoviště v centrální zóně.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv