Rubrika | Naše téma

CBA v loňském roce navýšilo tržby na 4,3 miliardy korun. Táhl je především maloobchodní segment

14. 04. 2022 - Redakce

Družstvo CBA v loňském roce navýšilo své tržby o necelých šest procent na 4,3 miliardy korun. Růst zaznamenalo v segmentu maloobchodu i velkoobchodu. Maloobchodní Družstvo CBA CZ dosáhlo tržeb 2,5 miliardy korun, což znamenalo meziročně téměř sedmiprocentní nárůst. Obrat velkoobchodu CBA Nuget pak v loňském roce vzrostl o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun. Oba subjekty v loňském roce pracovaly s vyrovnaným rozpočtem, zisk se pohyboval v jednotkách tisíc korun. 

Nárůst tržeb CBA, které v loňském roce dosáhly 4,3 miliardy korun, táhnul zejména maloobchodní segment. Na přímých dodávkách, tedy prodeji zboží od dodavatelů směrem k prodejnám, zaznamenalo maloobchodní Družstvo CBA CZ tržby 2,5 miliardy korun. Oproti roku 2020 se jednalo o nárůst téměř 7 procent. O něco méně pak vzrostly i tržby velkoobchodu CBA Nuget, a to na 1,8 miliardy korun. Meziročně šlo o nárůst 4 procenta.

Maloobchodní segment CBA vloni těžil zejména z března, června a srpna, které byly z hlediska tržeb nejsilnější. „Růst se bohužel oproti minulým letům zpomalil. Tento faktor se propisuje především do zisku, maloobchod i velkoobchod zaznamenal zisk pouze v tisících korun a nepředpokládáme, že by se situace měla v následujících letech zlepši. Otázkou spíše bude, jak pokračovat,“ uvedl předseda Družstva CBA CZ Roman Mazák.

Důvody poklesu zisku podle něj souvisí především s výrazným růstem nákladů v loňském roce. Ten se týkal zejména mezd a energií. „Řada prodejen si bohužel z hlediska tržeb i zisku meziročně pohoršila, netýká se to jen naší sítě, ale plošně celého segmentu tradičního obchodu. Letošní rok bude kritický, ne-li zlomový. Náklady rostou radikálně, ale vzhledem k již tak vysokým cenám zboží není možné k tomu adekvátně zvedat obchodní přirážku. Mám vážné obavy, že na trhu se letos budou zavírat stovky prodejen,“ předpověděl Roman Mazák.

CBA se i proto rozhodlo zastavit investice do stavby nových provozoven. Soustředit se chce na modernizaci těch stávajících, takzvaného remodelingu. V letošním roce chce takto modernizovat celkem sedm prodejen. Své vlastní franšízové provozovny pak plánuje obléct do nového designu. První takový projekt už síť realizovala v Rapotíně u Šumperka, do konce roku pak chce stihnout další tři prodejny, včetně té největší v Hradci Králové.

Součástí sítě CBA je aktuálně 1062 prodejen. „Výstavbu nových jsme momentálně pozastavili. Investice v letošním roce půjdou do zvýšení minimálních mezd, energií, vstupních nákladů či nafty. Vstupní ceny a náklady jsou enormní. To, co udělala vláda za posledních 5 let, je naprostou katastrofou. A teď v důsledku současného stavu se to mnohokrát znásobilo. Co je navíc záhadou, na trhu je nedostatek pracovní síly,“ uzavřel předseda Družstva CBA CZ s tím, že i tento faktor může mít v letošním roce vliv na uzavírání prodejen.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv