Rubrika | Naše téma

Ceny nájmů rostou rychleji než výše důchodů. Senioři v nájemních bytech jsou ohroženi zadlužením

29. 09. 2016 - Redakce

Náklady na bydlení jsou v České republice druhé nejvyšší v Evropské unii. Vyplývá to z údajů Sdružení nájemníků ČR. Průměrné náklady na bydlení v České republice činí 27,3 % příjmů domácností, u nájemních bytů ve městech nad 50 tisíc obyvatel pak náklady šplhají nad 40 % z příjmu. Situace je kritická především pro seniory. Ti mají v nájemních bytech často větší náklady než příjmy. Na příspěvky od státu ale kvůli velikosti svého bytu většinou nemají nárok. Menší byty však nejsou v tuzemsku dostupné.

Česká republika je v oblasti nájemního bydlení druhou nejdražší zemí. „Vyšší náklady na bydlení mají pouze v Dánsku. Tam je ale jiný spotřební koš, tedy výrazně levnější potraviny a spotřební zboží vzhledem k příjmu,“ řekl Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, a dodal, že nejhorší situace je ve velkých městech. Právě tam totiž náklady na bydlení překračují 40 % z celkových příjmů domácnosti. Tuto hranici přitom Evropská Unie považuje za známku předraženého nájemného. Nejohroženější skupinou jsou dle expertů osamocení senioři, kterých u nás podle posledního sčítání lidu žije přes 177 tisíc v nájemních bytech. Nejvíce, na 30 tisíc, jich je v hlavním městě, přes 10 tisíc seniorů žijících v samostatné domácnosti nájemního bytu pak eviduje Brno. „Již nyní vydává většina seniorů žijících v nájemních bytech většinu svého důchodu na náklady spojené s bydlením. Vzhledem k tomu, že většina seniorů není schopna si v případě zvýšení nájmu zajistit vyšší příjem, každé případné zvýšení nákladů pro ně může znamenat vážné finanční a často i existenční problémy,“ dodal Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která pomáhá seniorům v otázkách bydlení i péče o domácnost.

Za problematický považují odborníci především zákon o jednostranném zvyšování nájemného z roku 2006, jenž znamenal skokový růst nájemného v nájemních bytech. Z loňské konference o sociálním bydlení, kterou pořádala Rada seniorů ČR, vyplývá, že v hlavním městě se mezi lety 2006 a 2012 cena nájemného na metr čtvereční průměrně navýšila až 4krát, tedy z 37 korun na téměř 150 korun. Výše důchodu se však v Praze ve stejném období zvýšila dle zjištění Rady seniorů pouze 1,3krát. Ceny nájmů navíc vzrostly i v dalších letech. Například v roce 2014 došlo k navýšení nájemného v celostátním průměru o jeden procentní bod.

Pomoc státu, kterou mohou senioři v případě, že nezvládají náklady na bydlení, využít, však není dle odborníků dostatečná. Na doplatek na bydlení mají nárok pouze senioři s příjmy do 3 575 Kč měsíčně. Tuto podmínku splňovalo v roce 2014 dle údajů Rady seniorů ČR pouze zhruba 13 tisíc lidí. Také vyplácení příspěvku na bydlení je problematické. „U příspěvku na bydlení uplatňují některá pracoviště Úřadu práce v rozporu se zákonem majetkový test. Normativy na bydlení jsou plošné často pro celá města a není řešen náklad na konkrétní byt, ale na průměrné hodnoty přiměřeného bytu,“ vysvětlil Taraba. V případě, že senior překračuje normativní náklady na bydlení pro byt o normativně stanovené velikosti, která činí 38 m² pro jednu a 52 m² pro dvě osoby, tak ztrácí na příspěvek nárok. Senioři tedy paradoxně doplácejí na to, že žijí ve velkých bytech s vysokými náklady.

Menší byty, které by mohly být řešením obtížné finanční situace některých seniorů, však obzvláště ve městech chybějí. Z konference o sociálním bydlení vyplývá, že převis poptávky po malometrážních bytech se pohybuje kolem 26 %. Za rovnovážné prostředí je přitom v Evropské unii považován 4 až 7% převis nabídky nad poptávkou. Pouze v Praze tak chybí více než 12 tisíc malometrážních bytů, na 5 tisíc jich schází v Brně, více než 4 tisíce malých bytů pak postrádá Ostrava.

Senioři se tudíž mohou v krajních případech dostat do dluhové pasti. „Nejohroženější skupinou jsou nemocní senioři, kteří mají omezené příjmy, ale jejich náklady se vzhledem k nutnosti zajištění zdravotních pomůcek, léků, a případně i sociální nebo zdravotní péče zvyšují,“ uvedl Tomáš Kunc. Hledat tak musejí jiné možnosti úspory. „Pokud nájemce v bytě sám trvale bydlí, může dát část bytu do podnájmu třetí osobě i bez souhlasu majitele. Senior tak může sdílet byt například s příbuzným, který se o něj v nemoci postará a pomůže mu zvládat náklady na bydlení,“ řekl advokát Jan Mandát.

 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv