Rubrika | Naše téma

Cestu k vysněné postavě mohou urychlit bylinky. Umí nastartovat metabolismus

04. 05. 2021 - Redakce

Plavková sezóna už klepe na dveře a mnoho lidí si při pohledu do zrcadla musí přiznat, že by na své postavě mělo trošku zapracovat. Cesta ke shození přebytečných kilogramů nebývá jednoduchá a neobejde se bez pravidelného cvičení a odlehčeného jídelníčku. Velkým pomocníkem při hubnutí mohou být bylinky, které nastartují metabolismus a umožní tělu přijaté kalorie lépe přeměnit na energii a nikoliv na tuk.

Spousta lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, si myslí, že stačí ubrat s jídlem, vydržet pár hladových dní a výsledek se dostaví. Je sice pravda, že když tělo nemá žádný zdroj energie, začne si ji brát z uložených zásob, ale zároveň také omezí vyživování méně důležitých částí. Pokud někdo delší čas hladoví, začnou se mu třepit nehty, vypadávat vlasy, ochabují mu svaly a celkově se cítí unaveně. Jeho tělo přejde do nouzového režimu a metabolismus se zpomalí. To však vede k tomu, že jakmile začne opět jíst jako předtím, tělo přijaté kalorie neumí tak dobře zpracovávat a tukové polštáře se rychle vrátí.

Pro efektivní a dlouhodobý úbytek váhy proto není dobré držet hladovky, ale spíše začít jíst zdravěji, pravidelně a více se hýbat. Pokud bude mít tělo stálý přísun kvalitních potravin a dostatek aktivního vyžití, je na nejlepší cestě ke zpevnění a zeštíhlení.

Metabolismus nastartuje rozmarýn, kopřiva, tužebník a jalovec

Pro redukci hmotnosti v organismu je třeba posílit a zlepšit metabolismus a celou trávicí soustavu. Správnou funkci trávení a metabolismu je přitom možné podpořit bylinkami. „Mezi prostředky k posile činnosti trávicích orgánů můžeme počítat rozmarýn. Ten zároveň organismu pomáhá překonávat psychickou únavu. Také kopřiva dvoudomá je odedávna využívaným prostředkem k očistě a povzbuzení činnosti jater a celkově trávicích orgánů. Stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a má omlazující účinky na lidský organismus. Trávicí problémy, otoky a potíže spojené s obezitou pomáhá řešit tužebník jilmový. Celkovou stimulaci a detoxikaci trávicího ústrojí nám může pomoci zabezpečit gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje čisté cévy,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Pomocníky při hubnutí můžete najít i na běžné české zahradě. Pampelišku sice spousta lidí považuje za plevel, ale její květ, listy i kořen se používají pro očistu organismu a zlepšení funkce jater a ledvin. Podobně přehlížená bývá kopřiva, která pomáhá udržovat nízkou hladinu cukru v krvi a má příznivý vliv na funkci jater. Stejné blahodárné účinky se připisují i petrželce, která se běžně používá při vaření.

Kromě ukládání tuků může být překážkou v hubnutí rovněž zadržování vody v těle. I s tímto neduhem mohou byliny pomoci. „Pro odvodnění a očistu od usazenin můžeme využít pýr a lopuch, které podporují funkci močového ústrojí a pomáhají s očistou. Odedávna využívaným prostředkem k posile a dobré funkci ledvin patří vřes, trubkovec a celík zlatobýl, což jsou byliny, které zároveň pomáhají odstraňovat otoky a jsou prospěšné též při revmatismu a dně,“ radí bylinkářka Podhorná.

Málokdo si uvědomuje, že při hubnutí je potřeba tělu dopřát nejen zdravou stravu a pohyb, ale také dostatek spánku. Pro správné hospodaření s energií musí mít organismus čas pro regeneraci. Pravidelný spánkový rytmus je zásadní i pro udržení dobré nálady a odhodlání, které jsou při snaze o zhubnutí vlastně to nejdůležitější. „Pro pomoc organismu při redukci hmotnosti můžeme využít též další bylinky, jako třeba zpracované čnělky z kukuřice, dále třezalku, která zároveň ovlivňuje psychiku, nebo směs nazvanou Brodecký redukční ortislim složenou z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, která stimuluje látkovou výměnu a střevní aktivitu. Také Maté neboli cesmína paraguajská dokáže tlumit pocit hladu, odstraňuje podkožní tuk a zabraňuje ukládání tuků v organismu,“ dodává bylinkářka.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování děti e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica Gruzie hubnutí informační technologie Invia IT Klára Minczinger móda nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA Systém služby software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zábava Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv