Rubrika | Naše téma

Cyklostezky v Brně osvětluje skoro tisíc svítidel veřejného osvětlení. Místy se testuje využití fotobuněk

14. 09. 2022 - Redakce

Na tři desítky kilometrů cyklostezek v Brně osvětluje bezmála tisícovka svítidel veřejného osvětlení. V posledních sedmi letech byl každý nově vybudovaný stožár osazen úspornými LED svítidly, přičemž nejvíce jich je na loni otevřené cyklostezce u brněnského Anthroposu. I přes poměrně nízkou spotřebu osvětlení cyklostezek začaly navíc Technické sítě Brno testovat na některých úsecích možnost využití fotobuněk.

O osvětlení brněnských cyklostezek, a tedy i bezpečnost jezdců, se starají Technické sítě Brno (TSB). Městská firma má aktuálně ve své správě necelou tisícovku stožárů na zhruba třiceti kilometrech cyklostezek. TSB naposledy koncem loňského léta spolu s obnovou stávajícího osvětlení instalovaly bezmála osm desítek nových svítidel na cyklostezku mezi ulicí Kamenná a Anthroposem. Celá realizace vyšla na necelých osm milionů korun.

„V rámci obnovy i budování nového osvětlení cyklostezek v posledních sedmi letech instalujeme pouze moderní LED svítidla. Ta jsou výrazně šetrnější nejen v kontextu spotřeby elektrické energie, ale díky ‚teplejší‘ chromatičnosti také k přírodě. Nejvíce LED svítidel je právě na cyklostezce u Anthroposu a dále městských částech Brno-střed a Komín,“ uvedl vedoucí Odboru veřejného osvětlení a dispečinku TSB Dušan Piják.

Výměna starších sodíkových svítidel na dalších úsecích cyklostezek v rámci metropole bude na pořadu dne až v následujících letech. Stezky se podle Dušana Pijáka nasvětlovaly postupně v uplynulých dvaceti letech a veřejné osvětlení na nich je tak stále v dobrém stavu.

Šetrný provoz může ještě zefektivnit využití fotobuněk

Z pohledu energetické náročnosti je podle Dušana Pijáka provoz osvětlení brněnských cyklostezek ve srovnání s běžným veřejným osvětlením poměrně úsporný. Například nejnovější úsek mezi ulicí Kamenná a Anthroposem o délce přes 2,4 kilometru má instalovaný příkon jen 0,992 kW. Nízká spotřeba však není dána jen tím, že jsou na stožárech instalována moderní LED svítidla.

„Ani starší úseky se sodíkovými svítidly nejsou žádnými žrouty energie. Vzhledem k šíři cyklostezek se zde používají nižší stožáry, většinou sadové, s výškou do pěti metrů. Navíc je zde požadováno osvětlení nižší intenzity než na běžných komunikacích. Optika zvolených svítidel zde umožňuje umístění stožárů poměrně daleko od sebe. Jde až o šestinásobek jejich výšky, přičemž běžně je to zhruba čtyřnásobek,“ vysvětlil Dušan Piják.

I přes nízkou spotřebu celého osvětlení cyklostezek TSB testují také další možnosti, jak ušetřit a zároveň prospět přírodě. „Na vybraných úsecích Svitavského nábřeží testujeme fotobuňky, které by umožnily svítit jen v případě, že se po cyklostezce někdo pohybuje. Standardně totiž cyklostezky fungují v letním a zimním režimu, kdy svítí od ranních hodin stejně jako městské veřejné osvětlení a zhasínají ve 24, potažmo 22 hodin večer,“ doplnil vedoucí Odboru veřejného osvětlení a dispečinku TSB.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv