Rubrika | Naše téma

Digitální dvojče stavby pomůže při údržbě i rekonstrukci. Využití najde metoda BIM i na realitním trhu

31. 05. 2021 - Redakce

Digitalizace patří v současném průmyslu k nejčastěji skloňovaným pojmům. V souvislosti se stavebnictvím se pak zpravidla hovoří o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov. Dle odborníků by pomohla také v oblasti realitního trhu.

Metoda BIM (informační modelování staveb, někdy také informační management staveb) je proces vytváření a sdílení informačního modelu budovy. „Zjednodušeně si výstup metody BIM lze představit jako digitální dvojče stavby. Nejde přitom jen o 3D model, ale opravdu plnohodnotné převedení fyzické stavby do digitálního prostředí. Prakticky se tak jedná o otevřenou databázi všech informací o ní od počátečního projektu přes provoz až po konec jejího životního cyklu,“popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Ve fázích projektování i samotné realizace umožní metoda značnou časovou i materiální úsporu. Digitální model zaručuje velmi přesná data, na komplexním projektu mohou pracovat celé týmy projektantů najednou. Díky kompatibilitě s řadou softwarových programů lze provádět například statické či energetické analýzy. Při výstavbě zase BIM nástroje pomohou s plánováním logistiky a koordinací práce, stejně tak upozorní na případné kolize v návrzích.

BIM následně poslouží jako dokumentace skutečného provedení stavby. Databáze naplněná informacemi o použitých materiálech, prvcích a vybavení slouží jako pasport pro provoz budovy. „Toto velké množství dat umožní efektivní facility management. Správa budovy má díky tomu přesné informace o podlahových či okenních plochách k úklidu, přesně ví, kde se nacházejí dveře, napojení energie, radiátory, jističe a další prvky,“ vysvětluje Drahomíra Zedníčková s tím, že stejně tak jsou k dispozici kompletní informace o stavbě pro pravidelné revize a plánování údržby.

Kompletní informace o stavbě se pak v neposlední řadě využijí i jako podklad pro případnou rekonstrukci, přestavbu nebo likvidaci. V posledním případě lze průběžně aktualizovanou dokumentaci využít pro bourací práce – díky ní bude k dispozici například i kompletní soupis všech materiálů pro následné naložení s odpadem.

Využití u starších budov v majetcích krajů, měst či firem

Metoda BIM však není vyhrazena pouze novým stavbám, opodstatněné využití má i u těch stávajících. V Česku totiž existují desítky budov a areálů, které v průběhu uplynulých desetiletí doznaly četných změn. Jejich majitelé a správci tak často nemají přesnou představu o tom, jak a co vše se od původního projektu změnilo. „Typicky to jsou rozsáhlé areály nemocnic, krajských úřadů či vzdělávacích zařízení. Úřady mají mnohdy k dispozici jen základní projektovou dokumentaci, která neobsahuje změny realizované v průběhu let. Lze se setkat i s tím, že tato dokumentace úplně chybí,“říká Drahomíra Zedníčková.

Řešením těchto problémů je pořízení komplexního pasportu budov či celých areálů. Pomocí vysokofrekvenčního mobilního 3D skeneru v kombinaci s metodami fotogrametrie a zpracováním geografických dat vznikne výkresová dokumentace skutečného provedení jednotlivých budov a právě také 3D model objektu pro programy pracující s BIM. Podobný model si například nechal v loňském roce vytvořit Jihomoravský kraj u Nemocnice Hustopeče.

Informace o nemovitostech pro projektanty a architekty

Větší využívání metody BIM by uvítali i odborníci na realitním trhu. „Dnes projektantům, architektům a dalším specialistům poskytujeme reporty o konkrétních parcelách, zahrnujeme do nich také územně plánovací informace, podklady týkající se existence inženýrských sítí a dalších omezení, které s konkrétní parcelou či nemovitostí souvisejí. Aby měli projektanti o nemovitosti ucelený obrázek, potřebují zároveň informace konstrukčního a geoprostorového rázu,“vysvětluje Tomáš Petrů, spoluzakladatel online služby komplexního prověřování nemovitostí Nemoreport.cz.

Aby se zmínění projektanti či architekti dostali k požadovaným informacím, musejí aktuálně spolupracovat i s dalšími subjekty. „Do budoucna bude možné díky BIM koncentrovat všechna tato data na jednom místě a získat je v podstatě automaticky na jedno kliknutí. V postupném rozvoji BIM, který je momentálně stále spíše v plenkách, tak vidíme velkou příležitost, jak do budoucna ještě hlouběji spolupracovat se stavebním sektorem,“ dodává Tomáš Petrů.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování děti e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica Gruzie hubnutí informační technologie Invia IT Klára Minczinger móda nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA Systém služby software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zábava Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv