Rubrika | Naše téma

Díky spolupráci VUT a firem zasídlených v Technologickém parku vzniká v Brně mozkovna Evropy

23. 03. 2021 - Redakce

Brno je velmi často díky mnoha univerzitám, jež sídlí v moravské metropoli, označováno jako studentské město. Desítkami tisíc vysokoškoláků to ale nekončí a z Brna se pomalu stává mozkovna Evropy, protože až polovina studentů, která se během studií do Brna nastěhuje, v něm i zůstane. Ideální prostředí pro studium a následné budoucí zaměstnání nachází mladí lidé v brněnských městských částech Medlánky a Královo Pole, kde sídlí několik fakult Vysokého učení technického v bezprostřední blízkosti Technologického parku Brno.

Na začátku nového milénia hledalo Brno svou identitu. Strojírenství – dřívější dominanta města se dostávalo do útlumu, což mělo za následek i postupný ústup ze slávy brněnských veletrhů. Brno se proto rozhodlo vsadit na akademickou sféru a s tím spojenou vědu a výzkum. „Univerzity a zejména jejich studenti dali Brnu zcela novou tvář. Jejich počet každým rokem rostl a v letech 2011 až 2013 zde studovalo přes osmdesát tisíc vysokoškoláků. V tomto akademickém roce u nás studuje šedesát pět tisíc studentů vysokých škol, což je zhruba šestnáct procent obyvatel města,“ přibližuje situaci Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí města Brna.

Unikátní spolupráce VUT a TPB

Jedním z největších důkazů, který potvrzuje, že Brno to se zaměřením na studentstvo, vědu a výzkum, myslí vážně, je dynamický rozvoj v brněnských městských částech Medlánky a Královo Pole. V této lokalitě na severu Brna vznikl Technologický park a řadu fakult sem přesunula největší technická univerzita v České republice Vysoké učení technické. Na obrovské ploše 190 tisíc metrů čtverečních vzniklo centrum, kde studují a následně pracují ty nejchytřejší mozky nejen z České republiky. „V prostorách Technologického parku je v současnosti zasídleno třicet osm firem, jež zaměstnávají více než sedm tisíc pracovníků. Téměř všechny firmy jsou špičky ve svém oboru, naprostá většina z nich má mezinárodní přesah,“ říká Jitka Sládková, ředitelka strategického rozvoje a marketingu z Technologického parku Brno (TPB).

VUT jako zásobárna mozků

Velký vliv na proměnu města Brna v mozkovnu Evropy má Vysoké učení technické, na kterém v současnosti studuje téměř dvacet tisíc studentů a je tím pádem za Masarykovou univerzitou druhou největší vysokou školou v Brně. Ačkoliv přímo z Brna je jen dvanáct procent jejich žáků, po studiích zde zůstane téměř polovina jejich absolventů. „Souvisí to samozřejmě s tím, že až sedmdesát procent studentů si najde už během studia nějakou brigádu nebo praxi v oboru,“ uvádí Radana Koudelová, tisková mluvčí Vysokého učení technického.

Podíl pracujících studentů podle Koudelové stále roste. Důvodem je fakt, že pokud student naváže kontakt s některou firem už v době svého studia, je velká pravděpodobnost, že společnost absolventovi nabídne po dokončení studia hlavní pracovní poměr. „Je to logické. Firmy, které sídlí v TPB, často nabízí studentům různé stáže či vedlejší pracovní poměry, zaučují je, nechávají je nakouknout pod pokličku a postupně jim předávají know-how. Pokud se student osvědčí, nemá firma důvod spolupráci neprodloužit,“ říká Sládková. 

Spolupráce s TPB byla pro VUT vzhledem ke geografické poloze logickým vyústěním a i Technologický park si spolupráci chválí. Podle Sládkové je VUT pro řadu firem velké lákadlo a důvod, proč si jako sídlo firmy vybírají právě Technologický park. „V Technologickém parku sídlí progresivní startupy a lídři z různých průmyslových trhů. Díky vztahům s TPB nám každým rokem roste podíl absolventů, kteří v Brně zůstávají, protože rovnou nastoupí do některé z těchto firem. Z našich dat víme, že nejčastěji zde zůstávají absolventi Fakulty informačních technologií, nadprůměrně také absolventi Fakulty podnikatelské a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Jejich prvním zaměstnavatelem je v drtivé většině některá ze společností působících v TPB, například Red Hat, Zebra, IBM, Ysoft, G.L. Electronic nebo B:TECH,“ přibližuje Koudelová.

Absolventi VUT jsou na práci v progresivních firmách skvěle připraveni

Právě B:TECH je jednou z firem, která si budoucí kolegy vychovává díky stážím, brigádám a praxím už v průběhu studia. V této společnosti, která již 20 let působí na trhu průmyslové automatizace, pracuje přes čtyřicet procent vysokoškolsky vzdělaných lidí, přičemž řada z nich vzejde právě z VUT. „Kromě praxí a brigád u nás řada studentů VUT zpracovává i své diplomové práce a samozřejmě většinou platí, že ti, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, nastupují po ukončení studia do hlavního pracovního poměru,“ říká Lenka Klimešová, marketingová manažerka ve společnosti B:TECH a vedoucí interního vzdělávacího střediska Automation Academy a dodává hlavní výhody spolupráce mezi TPB, kde je B:TECH zasídlený a VUT:„Blízkost k VUT byla jedním z hlavních důvodů, proč jsme si tuto lokalitu vybrali. Jsme rádi, že se nám podařilo získat zázemí pro naše kolegy v těsném sousedství s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií, odkud verbujeme velkou část našich budoucích odborníků. Obecně se dá říct, že absolventi VUT jsou na práci v naší společnosti velmi dobře připraveni. Praxi nutnou pro práci u nás mají příležitost získávat už v průběhu studia nebo po nástupu, kdy je doškolujeme v našem interním vzdělávacím středisku Automation Academy,“ uzavírá Klimešová.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv