Rubrika | Naše téma

Do Vaňkovky zavítá dobročinný bazar Be Charity. Nabídne luxusní značky i charitativní kalendář manželů Saudkových

24. 11. 2021 - Redakce

V brněnské Galerii Vaňkovka se od 26. do 28. listopadu uskuteční každoroční dobročinný bazar Be Charity. Oblečení do něj tradičně věnovaly osobnosti a značky nejen ze světa módy, mezi jinými například Beata Rajská, Laura Jonas či Kateřina Geislerová. Výtěžek z prodeje poputuje na konto Nadačního fondu Be Charity spisovatelky a organizátorky bazaru Barbary Nesvadbové.

V nejnavštěvovanějším brněnském nákupním centru se od pátku 26. listopadu bude konat šestý ročník módního bazaru osobností Be Charity. Návštěvníkům nabídne nejen možnost obohatit svůj šatník o módní poklady známých českých osobností a návrhářů, ale především jim umožní podpořit svým nákupem léčbu hendikepovaných klientů Nadačního fondu Be Charity Barbary Nesvadbové. Oproti předchozím letům se bude prodej luxusních módních kousků nově konat v nákupní jednotce ve druhém podlaží.

Přímo na bazaru bude v prodeji také charitativní kalendář pro rok 2022 z dílny Jana a Pavlíny Saudkových. „Kalendář je symbolem toho, že se v rámci projektu propojili lidé se snahou pomáhat dětem, které se nenarodily pod šťastnou hvězdou. A propojili se nejen ti, kteří k sobě mají i v soukromých životech blízko, ale také ti, kteří by se třeba nikdy nepotkali. Proto se kalendář jmenuje Fúze 2022,“ uvádí organizátorka bazaru Barbara Nesvadbová.

Jde o soubor originálních fotografií Jana Saudka a jeho manželky Pavlíny, jimž se před objektiv postavily významné osobnosti ze světa společenského a z oblasti medicíny. Cena činí 690 korun. V místě prodeje se 27. listopadu od 14 hodin uskuteční autogramiáda jak zmíněných kalendářů, tak i knih Barbary Nesvadbové.

Brněnský bazar za dobu svého konání získal celkem 753 791 korun. Částka byla v plné výši věnována na rehabilitace a rehabilitační pomůcky vybraným dětem pod patronátem Nadačního fondu Be Charity.

V průběhu prodejů budou dodržována platná vládní nařízení a zvýšené hygienické podmínky.

Medailonky dětí, které obdrží výtěžek z dobročinného bazaru

LUCIE

Narodila se před šesti lety v řádném termínu, ale bohužel velmi komplikovaným porodem (ruptura dělohy). Hned po porodu začala bojovat o své místo na světě. Byla kříšena, převezena na JIP do dětské nemocnice v Brně, kde podstoupila hypotermii. Diagnóza zní: DMO diparéza střední tíže, kvadrupyramidový syndrom lehký až středně těžký, tonusová porucha – centrální hypotonie, epilepsie. Přesto je to usměvavá, vnímavá a chytrá holčička, naučila se sama sedět, lézt po čtyřech, chodit ve vysokém kleku, chodit za ruce, stát s oporou a nyní již udělá i pár krůčků v prostoru. Rodiče se jí maximálně věnují, denně cvičí. Snaží se Lucince každé tři měsíce zajistit intenzivní rehabilitaci, kde nejvíce posílí své svalstvo a udělá viditelné vývojové pokroky. Lucinka je s každým takovým cvičením blíže ke svému snu – chodit sama bez pomoci.

Rodina momentálně pro Lucinku shání peníze na asistenčního pejska. Očekává se, že dá Lucince jistotu při chůzi a udržení rovnováhy. Gita, pes, který už podstupuje výcvik, bude mít postroj s madlem, jehož se Lucinka bude moci přidržet nebo chytnout. Také bude procvičovat jemnou motoriku při péči o pejska a v neposlední řadě to bude její parťák do života. Gita bude poslouchat na gesta tak, aby i Lucinka byla schopná dávat jí povely, což povede k rozvoji řeči. Bohužel na asistenčního pejska stát nepřispívá a cena se pohybuje kolem 250 tisíc korun.

EMA

Emička se potýká s onemocněním zvané Pelizaeus-Merzbacher syndrom, v jehož důsledku trpí řadou obtíží. Jedněmi z největších jsou momentálně problémy s příjmem potravy, kvůli kterým Emička dříve musela být krmena PEGem, tedy sondou zavedenou přes břišní stěnu rovnou do žaludku. Děvčátko také trápí silný reflux, špatně prospívá a musí být dokrmována nutridrinky. Nikdo zatím přesně neví, jak se bude zdravotní situace Emičky vyvíjet, nejspíše ji ale v budoucnu bude čekat rozsáhlá operace.

Emička má také poruchu sexuální diferenciace. Pelizaeusova-Merzbacherova choroba patří mezi dědičné metabolické poruchy způsobené abnormálním metabolismem myelinu – takzvaná leukodystrofie. Jde o chorobu vázanou na pohlavní chromozom X. Stupeň postižení má velkou variabilitu a v průběhu života se zřetelně mění. V popředí stojí postižení centrálního nervového systému, například abnormální pohyby očních bulbů, postižení psychomotorického vývoje, ataxie a některé poruchy hybnosti. Do dnešního dne neumíme Pelizaeusovu-Merzbacherovu chorobu kauzálně léčit, v popředí tak stojí pouze podpůrná léčba, například pečlivá rehabilitace.

Emička je hodná a klidná holčička, která miluje vodu, světýlka, společnost a vyprávění pohádek. Maminka nám napsala: „Bohužel jsme neměli to štěstí, aby se dcera narodila zdravá. I přesto touží poznávat a zkoušet nové věci. Po poslední rehabilitaci, kdy se Emička hodně zlepšila, jsme zkoušeli zdravotní pomůcku Motomed, šlapací kolo. Po konzultaci s fyzioterapeuty jsme se rozhodli pořídit ho domů, jenže pojišťovna na kolo nepřispívá a sami si ho nemůžeme z finančních důvodů dovolit. Potřebujeme Emiččiny svaly dostat do formy. Motomed je kromě rehabilitace jediná schůdná možnost. Chtěli bychom pro Emičku i úžasný kočárek – kozlík –, který nám usnadní pohyb po nerovném terénu, aby Emička nezvracela z otřesů. Malinko finančních prostředků se nám podařilo sehnat, ale chybí nám ještě 30 tisíc korun, a proto vám budeme od srdce vděční za jakýkoli příspěvek.“

TOMMY

Narodil se před osmi lety s vývojovým onemocněním mozku. Nechodí, nemluví a je plně odkázán na péči maminky, která o něj pečuje sama. Díky speciálním rehabilitacím začal Tommy nejdříve sám sedět, pak se plazit, pomalu se stavět na nožky a nyní dokáže ujít pár kroků. Je velmi vnímavý. Chodí na hipoterapii a plavat, na rozvoj smyslů do snoezelenu a na ergoterapii.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv