Rubrika | Naše téma

Družstvu CBA vzrostl v loňském roce obrat o 9 procent. Letošní výsledky odhaduje kvůli koronaviru na stejné úrovni

14. 05. 2020 - Redakce

Maloobchodní Družstvo CBA CZ zaznamenalo v roce 2019 obrat 1,95 miliardy korun, meziročně tak vzrostl o 9 procent. Obrat se CBA navýšil také ve velkoobchodním segmentu, u společnosti CBA Nuget činil za loňský rok 1,662 miliardy korun, což znamenalo nárůst o 8 procent. Celková výše obratu CBA se tak vloni navýšila o 9 procent na 3,612 miliardy korun. Pro letošní rok odhaduje výsledky v podobné výši, zejména kvůli epidemii koronaviru.

Podle předsedy Družstva CBA Romana Mazáka splnily loňské výsledky původní očekávání. „Nárůst obratu jak u velkoobchodu, tak u našich prodejen se pohyboval v podobných hodnotách jako v předchozím roce, celková křivka tak dlouhodobě a stabilně stoupá. Důvodem je nejen neustále rostoucí počet prodejen v naší síti, ale také snaha koncentrovat se pouze na ekonomicky efektivní provozy,“ řekl Roman Mazák.

Družstvo v loňském roce plánovalo řadu investic do svých prodejen, kterých má spolu s partnerským družstvem Tempo Opava ve své síti 1 121. Kvůli průtahům ve stavebním řízení se však tyto plány odložily až na jaro příštího roku. Od roku 2021 do 2023 má CBA v plánu investovat celkem 200 milionů korun. „Bude se jednat o tři hlavní oblasti. V první řadě plánujeme stavbu nových prodejen, stavět pak chceme i v okolí naší haly v Šumperku a zvýšit tak efektivitu a komfort v rámci logistiky. Plánujeme také investici do IT v souvislosti s novým softwarem, který zavádíme,“ sdělil Mazák.

CBA se v posledních týdnech dotkla také krize spojená s koronavirem. V prodejích z velkoobchodu docházelo až do 25. března k navýšení obratu, který však následně vystřídal významný pokles. Hlavním důvodem je především skutečnost, že CBA Nuget kromě prodejen zásobuje také významnou měrou restaurace a školní jídelny. „V této oblasti v důsledku uzavření škol a provozoven padl obrat od 12. března na nulu,“ doplnil Roman Mazák. Naopak v případě samotných prodejen eviduje CBA letošní dosavadní tržby meziročně o zhruba 10 procent vyšší. Pokles šlo zaznamenat pouze v prodejnách umístěných v centrech měst. 

Kvůli nečekaným změnám spojeným s koronavirem tak CBA muselo upravit i výhled tržeb pro letošní rok. Podle nadstandardních výsledků z ledna a února totiž očekávalo nárůst letošních tržeb o 15 procent. „Tento nadstandardní obrat z prvních dvou měsíců letošního roku by měl z velké část pokrýt nečekaný pokles v důsledku koronaviru, který dopadl zejména na velkoobchod. V letošním roce tak nově očekáváme výsledky na podobné úrovni jako vloni, náš odhad se pohybuje mezi 97 a 103 procenty loňských čísel,“ uzavřel Roman Mazák.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv