Rubrika | Naše téma

ECOBAT a REMA Battery podepsaly prohlášení o součinnosti při zajišťování zpětného odběru baterií a akumulátorů. Prioritou je zajištění kvalitních a transparentních služeb

19. 10. 2020 - Redakce

V České republice aktuálně existují dva subjekty oprávněné provozovat kolektivní systémy pro zpětný odběr přenosných baterií a akumulátorů: společnost ECOBAT a společnost REMA Battery. Ty na konci září tohoto roku v Praze podepsaly společné prohlášení o vzájemné součinnosti při zajišťování vysoce kvalitních a transparentních služeb. Obě společnosti zároveň v reakci na nedávnou kauzu ohledně zpětného odběru elektrozařízení značky Samsung ubezpečily Ministerstvo životního prostředí i své smluvní partnery, že i nadále nebudou při zpětném odběru přenosných baterií a akumulátorů pocházejících od konečných uživatelů (včetně občanů) rozlišovat mezi jednotlivými výrobky a značkami daných produktů.

„Naší prioritou je zajistit pro všechny konečné uživatele a ostatní partnery kvalitní a trvale udržitelné služby co nejjednodušším, nejtransparentnějším a zároveň co nejbezpečnějším způsobem,“ uvádí David Vandrovec, generální ředitel společnosti REMA Battery.

Baterie a akumulátory spadají do kategorie nebezpečného odpadu s potenciálem negativních vlivů jak na lidské zdraví, tak na životní prostředí. Proto je mimořádně důležité, aby s nimi po skončení jejich životnosti bylo naloženo bezpečným a adekvátním způsobem. V souvislosti s tím ECOBAT a REMA Battery upozorňují na to, že v České republice roste množství vysloužilých baterií – zejména lithiových, tedy Li-Ion a Li-Pol, které byly do České republiky dovezeny jako součást elektrozařízení určených k opravám nebo jako reklamované zboží, a tudíž nespadají do systémů rozšířené odpovědnosti výrobců v České republice. Vzhledem k tomu s nimi nemůže být nakládáno v rámci recyklačních poplatků vybraných v České republice, a proto oba kolektivní systémy při odběru přenosných baterií a akumulátorů pečlivě prověřují jejich původ.

V případech, kdy se potvrdí výše uvedený charakter určitých baterií, jsou obě společnosti připraveny zajistit jejich oddělený sběr a materiálové využití, a to výhradně na základě úhrady přímo vynaložených nákladů spojených s nakládáním s těmito bateriemi a akumulátory. „S ohledem na existence reálných rizik spojených s nakládáním s lithiovými bateriemi a akumulátory je třeba upozornit, že aktuálně stále nejsou dořešeny legislativní ani technické otázky bezpečného skladování a plynulý odbyt použitých lithiových baterií a akumulátorů za účelem jejich materiálového využití. Hromadění této komodity tak může představovat významné a zatím nedostatečně řešené požární a bezpečnostní riziko,“ upozorňuje David Vandrovec.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv