Rubrika | Naše téma

Firmy mají dle výzkumu v efektivitě procesů rezervy. Jak je zkvalitnit, prozradí chystaná konference

29. 05. 2023 - Redakce

Metody neustálého zlepšování jsou v řadě firem uplatňovány neefektivně či zcela absentují. Vyplývá to z výzkumu „Neustálé zlepšování 2023“ uskutečněného společností SC&C Partner. Využívání těchto nástrojů je přitom jedním z nejdůležitějších předpokladů pro zvyšování konkurenceschopnosti dané firmy. Právě této problematice se bude věnovat blížící se odborná konference Lean Six Sigma 2023, která se uskuteční 30. a 31. května v Černé Hoře na Blanensku. 

Schopnost nepřetržitě zefektivňovat firemní procesy je základem pro zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti a prosperity společnosti. K tomu, aby v podnicích ke zvyšování produktivity a snižování nákladů přirozené docházelo, slouží metody a nástroje neustálého zlepšování. Na to, jak je firmy v rámci svého každodenního fungování využívají, se zaměřila studie „Neustálé zlepšování 2023“, kterou uskutečnila společnost SC&C Partner.

Významný prostor pro zvýšení efektivity

Daného výzkumu se zúčastnilo 152 zástupců managementu a specialistů na zlepšování procesů z převážně nadnárodních firem působících nejčastěji v automobilovém, strojírenském a elektrotechnickém průmyslu.

„Z výsledků šetření vyplývá, že existuje výrazný potenciál pro zvyšování efektivity společností. Je však nutné posílit kompetence zaměstnanců ve využívání metod a nástrojů určených pro vývoj nového produktu, jmenovitě Design to Cost nebo Design for Six Sigma, a v metodách a nástrojích určených pro zeštíhlení a zlepšení procesů,“ komentuje Vilém Patloka, jednatel a hlavní konzultant společnosti SC&C Partner.

Ve studii deklarovalo využívání systému neustálého zlepšování ve firmě na denní bázi pouze 49 procent dotázaných. Ze zástupců společností, které jej mají v nějaké formě v rámci svého fungování implementovaný, jen 34 procent považuje systém za pouze částečně funkční. 

V sekci věnované analýze postupů při navrhování nového výrobku nebo procesu označilo interní firemní metody za jen částečně funkční či zcela nefungující celkem 49 procent dotázaných. Dalších 9 procent respondentů přiznává, že jejich podnik nemá metodiku pro tento případ zavedenou vůbec.

Výzkum se dále zaměřil na popularitu konkrétních nástrojů a metod ve firmách. Jako nejvyužívanější se ukázaly 5S, PDCA, Kaizen a DMAIC. Nejméně se naopak v podnicích uplatňují pokročilejší metody plánování a vyhodnocení technických experimentů (DOE) či metody porozumění požadavkům zákazníka a jejich promítnutí do návrhu produktu a procesu (QFD). „Z odpovědí respondentů, je zřejmé, že určitá část podniků zmíněné metody v běžné praxi uplatňuje a považuje je za užitečné. Zároveň však existuje překvapivě velká skupina firem, jež zejména pokročilejší nástroje nepoužívá či je dokonce vůbec nezná,“ uvádí Vilém Patloka. 

Cestu ke zlepšení ukáže konference

Příležitost naučit se ve firmě účelněji využívat metody nestálého zlepšování nabízí letošní Lean Six Sigma konference 2023. Ta se uskuteční 30. a 31. května v Hotelu Sladovna v Černé Hoře. „Konference se bude zabývat jak externími faktory ovlivňující úspěšnost firem, tak se zaměří na efektivitu podniků, zejména v kontextu využívání současných metod a nástrojů neustálého zlepšování,“ nastiňuje jednatel společnosti SC&C Partner, která událost pořádá.

Mezi hlavními řečníky se na akci představí přední kapacity oboru. S analýzou aktuálního a předpokládaného makroekonomického vývoje České republiky v komparaci se zeměmi EU vystoupí například Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). 

„Dopad daného tématu na konkurenceschopnost firem je zcela bezprostřední, neboť v uplynulých třech letech byla jeho standardní trajektorie fatálně narušena dvěma exogenními šoky, a to covidovou pandemií a ruskou válečnou agresí na Ukrajině, které neobvykle zatřásly jak makroekonomickými veličinami, tak pozicí firem na trhu. Komparace České republiky v rámci EU přitom ukazuje, že věci šly dělat jinak. Respektive že ve stejném čase byly v Evropě ekonomiky, které nebyly tak prudce zasaženy,“ uzavírá Petr Zahradník. 

Program konference lze nalézt na tomto odkazu.

Prezentace obsahující detailní výsledky výzkumu je vám k dispozici zde.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv