Rubrika | Naše téma

Gynekolog: Případů předčasné menopauzy přibývá, ženám hrozí nemoci srdce, osteoporóza a deprese

10. 02. 2023 - Redakce

Vyšší riziko srdečních chorob, osteoporóza, nárůst tělesné hmotnosti či deprese. To jsou zdravotní neduhy, které s sebou může nést takzvaná předčasná menopauza. Tak lékaři označují stav, kdy se klimakterium ženě dostaví už před 40. narozeninami. Ačkoliv není brzký přechod úplně běžný, podle renomovaného sexuologa a gynekologa MUDr. Pavla Turčana případů přibývá. Proč tomu tak je? Jak se předčasná menopauza řeší? A mohou se jí ženy vyhnout? Nad tím se zamýšlí ve svém komentáři.

Pro ženy je předčasná menopauza šokující, často ještě plánovaly děti

Podle aktuálních údajů se s předčasným nástupem menopauzy potýká přibližně 1 % žen, v posledních letech má však výskyt těchto případů narůstající tendenci. Prozatím není jasné, proč k tomu dochází. Roli však může hrát kombinace faktorů, například stále více stresující způsob života či třeba dopady znečištění životního prostředí.

Projevy předčasné menopauzy jsou prakticky totožné symptomům klimakteria v pozdějším věku. Dostaví se přerušení menstruace a dochází k výkyvům hladiny estrogenu, což s sebou nese typické návaly horka či noční pocení. Ženy mohou začít pociťovat obtíže s koncentrací a pamětí, často také dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, poruchám spánku, snížení libida či zvýšené únavě. Následně hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu či třeba osteoporózy. K tomu se však v případě předčasného nástupu menopauzy přidává i významný faktor psychický. Vzhledem k tomu, že je ženám obvykle mezi třiceti a čtyřiceti lety, příchod menopauzy vůbec neočekávají. Mnohé z nich teprve plánují založit rodinu, případně mít další dítě. Informace, že končí jejich reprodukční věk, je pro ně tedy samozřejmě šokem.

Příčina je nejasná, roli hraje genetika i hmotnost

Je poměrně těžké odpovědět na otázku, proč k předčasnému nástupu menopauzy u žen dochází. Jen málokdy se totiž podaří skutečně odhalit pravou příčinu problému. Jasné je to vlastně pouze v případech, kdy je vyvolána uměle, například v důsledku léčby onkologického onemocnění, případně u žen, jimž bylo nutné vaječníky chirurgicky odebrat. V těch zbylých případech se jedná spíše o předpoklad. Jednou z příčin jsou určitě genetické faktory. Jestliže předčasnou menopauzu prodělala matka, babička či sestra pacientky, je pravděpodobnost výskytu rozhodně vyšší. Z dalších faktorů lze uvést například váhové extrémy – rizikovější jsou ženy s velmi nízkou tělesnou hmotností nebo naopak ženy obézní, s nezdravou životosprávou. Brzký nástup menopauzy je rovněž častější u kuřaček a žen s vysokou mírou stresu. Někdy se objeví i u pacientek, které prodělaly závažnou infekci vaječníků nebo se potýkají s autoimunitním onemocněním. Najde se ale řada žen, které nezapadají ani do jedné z těchto skupin, a přesto u nich přechod začne velmi brzy. V návaznosti na tato fakta je tedy nesnadné předat konkrétní doporučení, jak se příliš časné menopauze vyhnout. A zda je to vůbec možné.

Je třeba hlídat kvalitu kostní hmoty, těžší případy se řeší hormonálně

Jakmile je u ženy diagnostikována předčasná menopauza, je potřeba stanovit další postup. Nejčastěji se řeší podobně jako menopauza přirozená. Kvůli riziku osteoporózy je potřeba hlídat kvalitu kostní hmoty. Zatímco kostní denzitometrie se v rámci prevence provádí až u žen od padesáti let v přibližně dvouletých intervalech, u těch s předčasnou menopauzou je třeba ji zahájit prakticky od momentu stanovení diagnózy. Také vždy ženám doporučuji zaměřit se na zdravý životní styl, dbát na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a zásobit se vhodnými doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů a mateří kašičky, vitaminů K, E či D typu Sarapis Plus. Také doporučuji doplňovat vápník s vitaminem D jako prevenci řídnutí kostí. Jestliže jsou však příznaky menopauzy závažnější, případně žena ještě plánuje těhotenství, obvykle zařadíme vhodně zvolenou hormonální léčbu. Jejím cílem je chybějící estrogen a další hormony nahradit. Početí se pak často řeší prostřednictvím metody IVF.

Vyšetření AMH a FSH ukážou, jestli už menopauza hrozí

Vzhledem k tomu, že dnes poměrně velká část mladých žen odkládá početí dítěte až do vyššího věku, doporučoval bych jim podstoupit vyšetření AMH (antimülleriánský hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon). Tyto testy sledují funkci vaječníků a hladinu estrogenu v těle. Výsledky tak alespoň přibližně ukážou, zda ženě v nejbližší době menopauza hrozí nebo ne. Pacientka pak může zvážit, jestli je v jejím případě možné těhotenství o pár let odložit, nebo by je, pokud opravdu někdy v životě chce vlastní děti mít, neměla odkládat už raději vůbec.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv