Rubrika | Naše téma

Hlídejte své zdraví v době covidové: Pomůže vám pulzní oxymetr i obyčejná váha

08. 04. 2021 - Redakce

V době covidové se vyplatí přidat do domácí lékárničky nejen bezkontaktní teploměr a paralen, ale i pulzní oxymetr – zařízení, které snadno a rychle změří, kolik máte v krvi kyslíku. Při onemocnění covidem se totiž může stát, že vám kyslíku v krvi náhle ubude, což je nebezpečné. Pravidelné měření oxymetrem vás na to včas upozorní, abyste si mohli zavolat pomoc. O své zdraví však v době pandemie pečujte komplexně, a to například i udržováním optimální tělesné váhy. Vyhnete se tak riziku těžkého průběhu covidu, ale také řadě dalších zdravotních obtíží.

S nástupem pandemie covidu-19 do domácích lékárniček kvapem přibyly bezkontaktní teploměry, vhodné volně dostupné léky pomáhající tlumit příznaky onemocnění nebo balení roušek či respirátorů. Mnozí odborníci doporučují pořídit si do domácnosti i takzvaný pulzní oxymetr. Drobný přístroj jednoduše a neinvazivně měří saturaci krve kyslíkem. Jak ale souvisí s koronavirem? Právě u pacientů s covidem-19 upozorňují na riziko výskytu takzvané tiché hypoxie, kdy dochází k rychlému a prudkému poklesu saturace krve kyslíkem, aniž by se hned zpočátku projevovaly varovné signály, jako je dušnost, zmatenost, pocení, závratě, modrání či ztráta vědomí. Člověk se tedy cítí relativně v pořádku, avšak jeho organismu se nedostává dostatečného množství kyslíku a může dojít k poškození orgánů.

„Použití pulzního oxymetru je velmi snadné. Drobné zařízení se nasadí na špičku prstu a pomocí pulzu v prstu a světelných paprsků změří nasycení hemoglobinu kyslíkem a váš srdeční rytmus. Žádné jehly, žádný tlak, žádná bolest. Výsledky pak ihned uvidíte na barevném displeji,“ popisuje Petra Skácelová, produktová manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí řadu moderních produktů pro péči o zdraví.

Oxymetr pomáhá i astmatikům či lidem s nemocným srdcem

Právě kvůli výskytu tiché hypoxie lékaři a záchranáři doporučují měření pulzním oxymetrem ideálně všem pacientům s covidem, kteří se léčí doma, byť i s mírným průběhem. Měření trvá jen chviličku, nebolí a může pomoci včas předejít vážným zdravotním problémům. Měření je vhodné provádět třikrát denně a hodnoty zapisovat. U zdravých lidí by se hodnota naměřená oxymetrem měla pohybovat v rozmezí 95 až 100 %, u seniorů se za normální považuje i 93 %. Pokud hodnoty klesnou pod hranici 90 %, měl by člověk kontaktovat záchrannou službu, nebo se alespoň ihned poradit se svým lékařem.

Kontrola nasycení krve kyslíkem je vedle covidových pacientů důležitá i pro astmatiky, lidi s obstrukční plicní chorobou či srdečními onemocněními a vhodná je i pro horolezce nebo letecký personál, které ohrožuje takzvaná výšková nemoc.

Hlídejte si i tělesnou váhu

Pandemie covidu-19 přinesla zátěž na lidské zdraví i v obecnější rovině. Podle průzkumu neziskové organizace Kaiser Family Foundation zhruba 40 % dospělých zažívá během pandemie stavy úzkosti a deprese, 36 % má problémy se spánkem a u 12 % se zhoršily jejich chronické potíže. Lidé nejen kvůli snížené fyzické aktivitě, ale právě i vzhledem k náporu na psychiku, také poměrně výrazně tloustnou. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos u příležitosti konference Rok s covid-19 přiznalo 31 % Čechů, že za poslední rok přibrali, a to průměrně o 6 kilogramů.

Lidé s nadváhou přitom představují rizikovější skupinu právě s ohledem na onemocnění covid-19, které u nich mívá těžší průběh. Vedle toho však nadváha a obezita způsobují širokou plejádu dalších zdravotních komplikací. „Vyšší váha zatěžuje klouby a celkově pohybový systém, narušuje hormonální rovnováhu, způsobuje vysoký krevní tlak a další srdečně-cévní obtíže, problémy s ledvinami, trávicí soustavou nebo dýcháním,“ uvádí celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec.

Dvě pandemie

Nadváha zvyšuje mimo jiné také riziko propuknutí cukrovky 2. typu, kterou mnozí odborníci považují za jednu z největších pandemií moderní doby. Nebezpečná je přitom aktuálně právě kombinace cukrovky a covidu-19. Cukrovka totiž oslabuje ty orgány, na něž covid nejčastěji cílí, tedy srdce, plíce a ledviny. Svou roli může hrát i vysoká hladina glukózy a lipidů v těle – v prostředí s vysokou hladinou cukru v krvi se viru lépe daří.

Jakožto ohrožená skupina by se tak lidé s cukrovkou aktuálně měli o své zdraví ještě více starat. Vysoká glykémie oslabuje imunitu, tu lze ale naopak posílit správnou životosprávou, fyzickou aktivitou i snahou snížit stresovou zátěž a zklidnit psychiku. Diabetici by se zároveň měli snažit držet hladinu cukru v krvi v optimálních hodnotách. Pomůže jim k tomu vhodná strava, ale třeba i pravidelná kontrola stavu glykémie pomocdomácího glukometru.

Chraňte své zdraví (nejen) v době covidu

Pulzní oxymetr Beurer PO 35

Pulzní oxymetr Beurer PO 35 jednoduše, spolehlivě a neinvazivně měří saturaci kyslíku v krvi v arteriální části krevního řečiště a uvádí i srdeční (tepovou) frekvenci. Má snadno čitelný barevný displej s automatickou orientací (vertikální a horizontální formát). Německá kvalita s prodlouženou zárukou 5 let. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 499 Kč

Odkaz na produkt zde.

Bezkontaktní infračervený teploměr

Bezkontaktní teploměr s infračerveným senzorem patří mezi nejmodernější a dokonale přesné teploměry. Pracuje ve dvou režimech měření. Standardní režim měří teplotu v rozpětí 25–100 °C, druhý režim slouží pro měření s vysokou přesností v rozmezí 34–42,9 °C. Naměřenou hodnotu zobrazuje s přesností 0,1 °C na přehledném podsvíceném LCD displeji Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 599 Kč

Odkaz na produkt zde.

Osobní diagnostická váha Beurer BF720

Dobrým pomocníkem v udržování optimální tělesné hmotnosti je skvělý přehled o své váze, metabolismu a dalších faktorech. Diagnostická váha osvědčené německé značky Beurer během chvilky provede analýzu celého vašeho těla pomocí inteligentních senzorů. Sledovat můžete svou tělesnou hmotnost, podíl svaloviny, vodu v těle, hmotnost kostí, aktivní a bazální metabolismus a BMI. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 399 Kč

Odkaz na produkt zde.

Glukometr

Glukometr rychle a přesně změří hladinu cukru ve vaší krvi ze vzorku kapilární krve. Pro optimální kontrolu můžete naměřené hodnoty uložit (480 položek) a zobrazit jejich průměr. Přístroj lze připojit přes USB k počítači a měření dále zpracovávat v předinstalovaném programu. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 299 Kč

Odkaz na produkt zde.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování děti e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investice investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv