Rubrika | Naše téma

Investorům z Česka se otevírá možnost podílet se na výstavbě vodních elektráren v Gruzii

28. 06. 2021 - Redakce

Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů je v posledních letech na vzestupu. Investorům z Česka se prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů Georgia Energy SICAV otevřela možnost podílet se na výstavbě vodních elektráren v Gruzii, která má díky kvalitní infrastruktuře a velkému množství vodních toků v této oblasti obrovský potenciál. V první fázi vzniknou elektrárny s instalovaným výkonem 40 MW, očekávaný výnos pro investory je 6–8 % ročně.

Malá kavkazská země Gruzie skýtá z hlediska obnovitelných zdrojů energie obrovský potenciál. Nachází se zde více než 300 řek s ideálními podmínkami pro vybudování vodních elektráren. Místní řeky pramení v horách Velkého Kavkazu a díky převýšení se vyznačují rychlým tokem a spádem. Jejich průtok je od jara do podzimu napájen ledovci a četnými srážkami. Celých 80 % elektřiny se proto v Gruzii vyrábí právě ve vodních elektrárnách.

„Potenciál gruzínských řek se v oblasti výroby elektrické energie odhaduje na patnáct gigawattů. Využit je přitom jen z dvaceti pěti procent. Zároveň je Gruzie stále ještě závislá na dovozu elektřiny ze sousedních zemí a její výrobě ze zemního plynu. Proto je výstavba vodních elektráren pro tamní vládu prioritou. V kombinaci s minimální byrokracií a velmi nízkou daňovou zátěží se tak jedná o obrovskou investiční příležitost,“ uvedl Michal Štefl, jeden ze zakladatelů fondu kvalifikovaných investorů Georgia Energy SICAV.

Velkou výhodou je podle něj také přehledná legislativa pro výrobu a prodej elektřiny z vodních elektráren, pro který není nutná účast třetí strany ani licence pro export. Gruzie navíc disponuje elektrickou sítí velice dobře propojenou s okolními státy a připravuje se také na přímé propojení s evropskou rozvodnou sítí přes Černé moře. Na rozvoji využití gruzínského vodního potenciálu se aktivně podílejí i velké západní organizace.

Fond kvalifikovaných investorů vznikl právě za účelem financovat a realizovat výstavbu malých a středních vodních elektráren na gruzínských řekách. Realizační tým se skládá z odborníků z Česka i Gruzie, kteří mají zkušenosti nejen s výstavbou elektráren, ale i tamním prostředím.

Jádro týmu tvoří někdejší generální ředitel OHL ŽS, předseda představenstva VTP Brno a viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, prezident Česko-gruzínské obchodní komory a jednatel společnosti DNM Invest Daniel Mahovský, Hana Kuncová, jež více než deset let působila jako ekonomicko-finanční a výkonná ředitelka ve strojírenských a energetických skupinách, a Karel Kraml, který má s projektováním a výstavbou vodních elektráren více než 20 let zkušeností.

Ročně vyrobí 240 000 MWh elektřiny bez dopadů na životní prostředí

V první fázi plánuje fond postavit hydroelektrárny s celkovým instalovaným výkonem 40 MW, které ročně vyrobí 240 000 MWh elektrické energie. Půjde přitom o takzvané run-of-the-river neboli derivační vodní elektrárny. Voda bude k turbíně přiváděna podzemním potrubím, které umožňuje maximální využití energie toku a přirozeného spádu, a následně je odváděna zpět do řeky, aniž by byl omezován její ekosystém.

„Všechny naše projekty se řídí principy ESG, protože udržitelnost – ať již ta environmentální, nebo ta společenská – je nejen pro nás, ale i investory velmi důležitá. Run-of-the-river řešení nepotřebují k provozu velké nádrže, neomezují ekosystém vodních toků a nejsou zátěží pro životní prostředí ani zdrojem škodlivých emisí,“ vysvětlil Daniel Mahovský, druhý zakladatel fondu.

Zahájení výstavby první elektrárny plánuje fond kvalifikovaných investorů v březnu 2022. Minimální investice do fondu činí 1 milion korun nebo 40 tisíc eur. Očekávaný roční výnos se podle zakladatelů pohybuje od 6 do 8 procent.

Tags | , , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv