Rubrika | Cestování, Zdraví

Jedete na hory? Sbalte si hadí mast na klouby a řimbabu na bolest hlavy

19. 02. 2015 - Redakce

Letošní lyžařská sezóna je již v plném proudu. Vynikající sněhové podmínky lákají rodiny s dětmi na jarní prázdniny strávené na horách. Kromě vybavení a dodatečného pojištění ale nesmíme zapomínat ani na zdravotní problémy, se kterými se na horách můžeme setkat. Důležitou součástí naší dovolené by se proto měla stát dostatečně vybavená lékárnička. V tomto článku poskytneme několik tipů, jaké byliny s sebou sbalit, abychom potlačili bolest či střevní obtíže přírodní cestou.

Lékárnička je jednou z věcí, na kterou bychom měli myslet nejen doma, ale především na našich cestách. Většina z nás s sebou vozí různé léky na předpis, které jsou nezbytné. Samozřejmostí jsou také obvazy, náplasti, jelení lůj nebo opalovací krém. Při zimních sportech a zvýšené fyzické aktivitě se totiž často dostavuje únava, bolesti kloubů nebo i hlavy. Výjimkou nejsou bohužel ani nachlazení, střevní potíže nebo zánět močového měchýře. Namísto klasických léků s množstvím vedlejších účinků si s uvedenými problémy tentokrát zkuste poradit čistě přírodní cestou.

Řimbabou proti bolestem hlavy v horském prostředí

V horském prostředí, zvlášť pokud se pohybujeme ve vyšších nadmořských výškách, se objevují bolesti hlavy, úzkost a závratě. U někoho potíže přestanou po několika hodinách, kdy si tělo na nové prostředí zvykne, u citlivějších jedinců pocity mnohdy přetrvávají i celou dobu pobytu. „Při bolestech hlavy zvolíme tinkturu z pupenů kopretiny řimbaby, která má silné analgetické vlastnosti.  Blahodárně působí také při těžších případech migrény i chronických bolestí. Dávkujeme 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti za den. Nejlépe je celkový počet kapek rozdělit do dvou až tří dávek,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Po lyžování uvolníte bolavé klouby hadí mastí

Lyžování se stává stále dostupnějším sportem. I ty nejmenší lyžařské areály mají dnes zasněžování, lyžařskou školu, půjčovnu a servis. Díky rychlejším vlekům a lépe upraveným sjezdovkám stojíme na lyžích i 7 hodin denně. To pro naše tělo představuje nepřirozené zatížení, které se projeví bolestmi kloubů, zad a namoženými svaly. Přírodní bylinnou pomocí je volba masážního krému s hadím jedem. Hadí jed obsahuje velké množství nízkomolekulárních bílkovin, enzymů, aminokyselin, minerálů a látek podobných antibiotikům. Jednotlivé složky jedu se vyznačují analgetickým účinkem a napomáhají ke vstřebávání poškozených tkání.

Hořec – krásná horská květina uvolní od střevních potíží

Neobvyklé nejsou v novém prostředí ani střevní potíže, které mohou být způsobeny změnou klimatu, cestováním nebo jídlem. Ve většině případů problémy během několika dní odezní, ale přesto nás vyřadí z části zimních radovánek. Základem je zkusit se vyhnout tomu, o čem víme, že nám střevní potíže může způsobit. „Pokud se nadýmání, křeče a bolesti břicha objeví, zvolíme tinkturu Amarit Forte ze směsi bylin, která obsahuje hořec, puškvorec, čekanku, mátu a lékořici. Kombinace těchto bylin podporuje správnou činnost střev, zklidňuje trávicí systém a usnadňuje trávení. Při problémech dodržujeme dávkování 20 kapek 3 x denně před jídlem nebo mezi jídly ve sklenici vody,“ doporučuje Jarmila Podhorná.

Brusinkou a lichořeřišnicí proti zánětu a prochladnutí

Při lyžování se často zpotíme a následně jsme náchylní k prochladnutí. Ještě větší riziko nastydnutí je u snowboardistů, kteří si musejí pokaždé sednout do sněhu a zapnout vázání. Myslet bychom měli především na kvalitní termoprádlo a snažit se vyhýbat prochladnutí. Účinnou prevencí je také konzumace brusinek, které obsahují velké množství organických kyselin a omezují tak rozmnožování bakterií. Do lékárničky je vhodné přibalit brusinky ve formě bylinné tinktury, kterou lze užívat i preventivně. Přírodní pomoc nabízí také lichořeřišnice, která působí výrazně antibioticky a pomáhá při bakteriálních problémech u močového ústrojí.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv