Rubrika | Naše téma

Kolik citronů rozsvítí LED diodku? Oslavte Mezinárodní den baterií domácími pokusy

14. 02. 2023 - Redakce

Baterie a akumulátory jsou dnes nepostradatelnými pomocníky v našich životech. Jejich prospěšnou službu lidstvu připomíná mimo jiné i Mezinárodní den baterií, který každoročně připadá na 18. února. Oslavte s „baterkami“ jejich den stylově a zkuste si doma vyrobit vlastní baterii, konkrétně galvanický článek. Stačí vám k tomu citron nebo brambora a pár kovových předmětů. A jestlipak si tipnete, kolik citronů museli vědci zapojit, aby z nich získali rekordní napětí 2 307 V?

Na začátku moderní historie baterií stála cukající se žabí stehýnka na pitevním stolku italského fyzika Luigiho Galvaniho. Díky jinému fyzikovi Alessandru Voltovi nahradily končetiny obojživelníka kovy a chemické sloučeniny. Právě na výročí voltových narozenin, tedy 18. února slavíme Den baterií. Přes desetiletí vývoje jsme se dostali až k dnešním tužkovým bateriím, knoflíkovým bateriím nebo Li-Ion či Li-Pol akumulátorům. Nějaký druh baterie máme doma všichni, ale věděli jste, že si baterii doma můžete velmi jednoduše sami vyrobit? A nebudete při tom potřebovat žádné speciální vybavení.

Citrusová šťáva nebo kokosová voda jsou skvělý přírodní elektrolyt

Takzvaný galvanický článek, jímž byla i ona slavná žabí stehýnka, funguje na principu přeměny chemické energie. Děje se tak pomocí dvou elektrod a vodivého roztoku, tedy elektrolytu. „Elektrolytem přitom mohou být i úplně obyčejné tekutiny – třeba šťáva v ovoci, zelenině či bramborách a také kokosová voda. Ta je dokonce jedním z nejlepších přírodních elektrolytů,“ prozrazuje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široké portfolio baterií do mobilních telefonů, notebooků a dalších zařízení.

Jak na „ovocnou baterii“?

Právě ovoce, ideálně citrusové, a rovněž brambory jsou jedněmi z nejčastějších „ingrediencí“ pokusných domácích baterií. Jak vlastně na to? Stačí rozkrojit třeba citron nebo pomeranč, do naříznuté dužniny zastrčit předměty z mědi a niklu nebo mědi a železa tak, aby se nedotýkaly. Napětí mezi nimi změříte voltmetrem, případně můžete zkusit připojit červenou LED diodku a uvidíte, jestli se rozsvítí. „Z kovových předmětů se dobře hodí měděný drátek, hliníkový příbor nebo železný hřebík. Použít je možné i desetikorunu, která má měděný povrch, a pětikorunu s povrchem niklovým. Kovové předměty je potřeba pěkně očistit a odmastit například lihem. Podle toho, jaké kovy použijete, poroste napětí. Kombinace zinku a mědi vydá více než měď s železem. Napětí pak lze zvyšovat sériovým spojením jednotlivých ovocných baterií,“ popisuje Radim Tlapák z e-shopu BatteryShoop.cz. 

Rekordní napětí ze skoro 3 tisíc citronů

Říkáte si, kolik je asi tak možné z těchto ovocných baterií vymáčknout elektřiny? Díky Guinessově knize rekordů můžeme odpovědět docela konkrétně. K říjnu roku 2021 činil rekord co do napětí vygenerovaného z ovocné baterie 2 307,8 voltu, což odpovídá napětí ze zhruba 1 538 AA baterií. Tento rekord pokořili vědci z britské organizace The Royal Society of Chemistry a použili při tom 2 923 citronů zapojených do série.

Vlastních rekordů se pak dočkaly i baterie vyrobené z brambor. V říjnu 2020 se v Dánsku podařilo z brambor „vymáčknout“ napětí 1 950 voltů a v prosinci 2022 pak další rekord, tentokrát v elektrickém výkonu, přidali Američané. Ti z celkem 8,5 tisíce brambor dosáhli napětí 11,43 wattu.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv