Rubrika | Naše téma

Komentář: Evropská komise představila návrh na sjednocení portů pro nabíjení

23. 09. 2021 - Redakce

Evropská unie se již mnoho let snaží prosadit legislativu pro jednodušší užívání elektroniky. Dnes představila inovovaný návrh na standardizaci nabíjecích portů. Tento krok má snížit množství elektronického odpadu a ochránit tak životní prostředí. Nový legislativní návrh Evropské komise komentuje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

Snížit množství elektronického odpadu pomocí legislativních opatření se Evropské unii dosud příliš nedaří. Nejblíže byla v roce 2018, kdy se Evropská komise pokusila ujednotit podobu nabíjecích portů. Díky tomu by se snížila nutnost pořizovat nabíjecí adaptér pro každé zařízení zvlášť. Tento návrh však neprošel, proti se postavil zejména přední výrobce elektroniky společnost Apple. Představitelé firmy argumentovali tím, že vynucení jednoho portu by omezilo inovace v tomto odvětví a navíc by paradoxně vedlo k navýšení elektronického odpadu, protože uživatelé iPhonů by byli nuceni přejít na nové kabely.

Evropská unie si v reakci na neúspěch s prosazením návrhu nechala zpracovat studii, která ukázala, že polovina všech nabíjecích kabelů prodávaných s mobilními telefony měla konektor USB micro-B, 29 % poté konektor USB-C a 21 % konektor Lightning využívaný právě přístroji značky Apple. Studie navrhla pět variant společné nabíječky, která kombinuje různé porty na zařízeních a adaptérech. V loňském roce byla diskuse na toto téma opět otevřena, protože Evropský parlament drtivou většinou hlasoval pro společnou nabíječku. To se odráží i v dnešním návrhu Evropské komise, která odhaduje, že zlikvidované a nepoužité nabíjecí kabely vyprodukují více než 11 000 tun odpadu ročně. Jen v Evropské unii se za poslední rok prodalo zhruba 420 milionů mobilních telefonů a dalších přenosných elektronických zařízení, které vyžadují nabíjení kabelem.

Inovovaný návrh Evropské komise uvádí, že výrobci elektroniky od smartphonů přes tablety, čtečky až po fotoaparáty, budou muset využívat jednotnou koncovku pro napájecí kabely. Nabíječky tak budou muset odpovídat standardu USB-C. Nabíječka by pak neměla být součástí balení při koupi nového přístroje. Návrh však musí ještě podpořit Evropský parlament i jednotlivé členské státy. Proto od představení návrhu opatření k jeho zavedení do praxe uplynou roky. Proto by každý z nás měl svým chováním a zodpovědným užíváním elektroniky přispět k ochraně životního prostředí již dnes.

Autorem komentáře je Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz, který kromě originálních baterií dodává i baterie vlastní značky T6 power.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv