Rubrika | Naše téma, Spoření a finance

Komentář odborníka: Novela zákona o významné tržní síle nezohledňuje velké výrobce potravin, může ohrozit i nejmenší obchodníky

14. 11. 2019 - Redakce

Aktuálně platný zákon o významné tržní síle sice reguluje největší obchodníky, vůbec ovšem nezohledňuje tržní sílu velkých výrobců. Současné znění novely zákona tuto jednostrannost vůbec neřeší a nenaplňuje tak smysl evropské směrnice, ze které by měl vycházet. Velkým otazníkem u novely je také otázka změny většiny dodavatelských smluv. Pokud by se měly revidovat i u malých českých obchodníků, znamenalo by to pro ně téměř nutnost zdražení zboží a konec provozu.

Největším problémem současné podoby novely zákona o významné tržní síle je skutečnost, že neřeší největší nedostatek aktuálně platného zákona. Je jím jednostrannost, kdy sice zohledňuje významnou tržní sílu u největších obchodních řetězců, vůbec se však nevěnuje tomu, že takovou silou mohou disponovat i velcí výrobci potravin.

Vcelku běžně totiž nastává varianta, kdy velký nadnárodní výrobce či dodavatel jedná s malým českým distributorem. Mezi ty se řadí především tradiční tuzemští obchodníci. Nadnárodní společnosti na ně přitom často uplatňují jiné podmínky než u řetězců, se kterými mohou spolupracovat ve více zemích. Že se jedná o poměrně běžný jev, ukazuje i podnět společnosti CBA Nuget, který jsme podali k antimonopolnímu úřadu ve sporu s největším světovým výrobcem cukrovinek.

Malí čeští obchodníci mohou na nevýhodné podmínky v podobě vysokých nákupních cen buď přistoupit, nebo je odmítnout. Druhá varianta však znamená nedostupnost některých populárních produktů a odliv zákazníků jinam. V českém prostředí lze najít tisíce malých prodejen potravin, které v úhrnu tvoří desítky procent celého trhu. Tyto subjekty však žádný zákon nechrání a nyní s tím nepočítá ani novela zákona o významné tržní síle. Zarážející je to o to víc, že by měla sloužit k implementaci evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách. V ní je doslova uvedeno, že se zabývá celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Jednoznačně správným řešením i vzhledem k zachování obslužnosti venkova by tedy mělo být přepracování současného znění novely.

Při zohledňování významné tržní síly u výrobců a obchodníků by se také měla detailněji řešit různá výše jejich obratu. Výrobce disponuje významnou tržní silou již od obratu nad miliardu korun. Lze to vyvodit z dlouholetého vyjednávání, kdy se dodavatelé i s touto výší obratu snaží tlačit obchodníky do nevýhodných podmínek. V případě obchodníků pak lze o významné tržní síle hovořit až při obratu nad 10 miliard korun. Pod touto hranicí se totiž v současnosti pohybují prakticky všechny subjekty nezávislého trhu a žádný z nich nemá šanci dosáhnout u výrobců na lepší podmínky.

Zdražení o 10 procent kvůli změnám smluv

Kritici současného znění novely zmiňují také to, že by kvůli ní musela být revidována většina dodavatelských smluv. Pokud by k tomu skutečně došlo, představovalo by to zejména pro malé české obchodníky neskutečnou komplikaci. Nikdo z nich moc netuší, jak je nejen právně upravit, ale také vyjednat v nich rozumné podmínky. Ve finále by tak celý proces mohl trvat i několik let.

Problém by to však znamenalo i pro samotné spotřebitele, a to zejména z hlediska zvýšení cen. Pokud by se nepodařilo v nových smlouvách dojednat současné podmínky – sami to totiž považujeme za prakticky nemožné – znamenalo by to zdražení zhruba o 10 procent. Malí obchodníci, kteří dnes velkým řetězcům dokážou konkurovat zejména nižšími cenami, by tak tuto přednost v podstatě ztratili. Ve finále by to vedlo k odlivu jejich zákazníků a dalšímu zavírání malých prodejen.

Naopak tvrzení, že by novela měla omezit slevy a ohrozit tak některé skupiny obyvatel, jako například penzisty, je mylné. Velké řetězce totiž jen zkouší, kdo si za běžnou cenu koupí předražené zboží a následně dají výraznou slevu. Na té je krásně vidět, jak je běžně zboží předraženo. V normální menší prodejně přitom člověk koupí zboží téměř za akční cenu řetězců, někdy i pod ní. Jen toto sdělení nedostane v letáku domů.

Prioritou připravované novely zákona o významné tržní síle by mělo být především její uplatnění na všechny subjekty v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Zejména pak na velké výrobce. Současné znění to však nereflektuje. Správným řešením je tedy přepracování novely a zohlednění různé tržní síly u obchodníků a výrobců. Neméně klíčová je také skutečnost, aby kvůli novému znění zákona nemusely měnit smlouvy i malí čeští obchodníci. Pro část z nich by to totiž bylo likvidační.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv