Rubrika | Naše téma

Koně po úrazech či kočky se selháním ledvin zachrání kmenové buňky. Buněčná terapie na míru se rozvíjí i v Česku

29. 03. 2022 - Redakce

Domácí mazlíčci se podobně jako lidé potýkají s chronickými onemocněními, která významně snižují kvalitu jejich života a odsuzují je k nepříliš příjemnému přežívání na lécích s řadou vedlejších účinků. Díky vědeckému pokroku se však již dnes rýsuje slibná alternativa v podobě buněčné terapie. Léčba kmenovými buňkami u zvířat léčí osteoartrózu, dermatitidu, záněty šlach, selhání ledvin i další potíže. Díky inovacím české firmy Contipro lze kmenové buňky šetrně izolovat z tukové tkáně zvířete a jednoduše aplikovat v jediné injekci.

Lidé dnes berou své mazlíčky jako členy rodiny a chtějí jim dopřát dlouhý život v dobrém zdraví. Veterináři si tak na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. Zvířata přitom často trápí podobné nemoci a typy zranění jako lidi. Kočky, psi a koně například trpí značným opotřebením kloubů – osteoartrózou. U domácích zvířat se také vyskytují kardiovaskulární onemocnění, selhání vnitřních orgánů, onemocnění dýchacích cest a kůže a nevyhýbají se jim ani zlomeniny končetin. Stejně jako medicína zaměřená na lidi se dnes i ta veterinární opírá o vědecký pokrok a nejmodernější lékařské výdobytky.

Jednou z medicínských inovací, které nacházejí uplatnění ve veterinární praxi, jsou kmenové buňky. V této oblasti se přitom angažuje i Česká republika. Nedávno zaměřila svou pozornost na vývoj veterinárních technologií na bázi kmenových buněk například také česká biotechnologická společnost Contipro, mimo jiné významný dodavatel kyseliny hyaluronové pro kosmetiku a medicínu. „Do výzkumu kmenových buněk jsme se pustili naplno! Výsledkem bude reálná buněčná terapie na míru, zatím pro veterinární lékařství a konkrétně pro řešení obtíží spojených s pohybovým aparátem. Díky tomu se dostaneme ve znalosti kmenových buněk o pěkný kus dál,“ napsala společnost Contipro začátkem roku na svém facebookovém profilu.

Kmenové buňky jsou univerzální buňky, jejichž kultivací a aplikací lze tělu dodat materiál k doplnění tkání v částech, které to potřebují. „Kmenové buňky se aplikují podle diagnózy. Ve většině případů, kdy se léčí poranění pojivových tkání – šlach, kloubů a kostí – jsou aplikovány k místu poškození lokálně – intratendineálně nebo intraartikulárně, tedy přímo do šlachy nebo kloubu. V případě léčby autoimunitních onemocnění, jako je astma, jsou aplikovány systémově, tedy intravenózně neboli nitrožilně,“ vysvětluje Eva Weissová, výzkumná pracovnice ze společnosti Contipro.

Kmenové buňky pomohou s léčbou úrazů, dermatitidy či astmatu

Mezi veterináři existuje poptávka zejména po léčbě a regeneraci tkání, chrupavek a kostí postižených zraněním nebo osteoporózou. U dostihových koní se přidává hojení šlach, pokud možno bez následků a s rychlým návratem čtyřnohého pacienta k původní výkonnosti. Vedle toho lze zmínit použití kmenových buněk i pro řešení dalších zdravotních problémů, jako je smrtelné onemocnění ledvin u domácích koček. V blízké době se léčba kmenovými buňkami začne výrazněji prosazovat v léčbě astmatu, jimž často trpí jak kočky, tak koně.

Terapie kmenovými buňkami podle Evy Weissové též trvale léčí bolestivé diagnózy, jako je zánět šlach, osteoartróza, dermatitida a další. Tím se kvalita života zvířecích pacientů výrazně zlepšuje. Terapie jim může dokonce zachránit život, protože alternativou pro ně je obvykle eutanázie vyvolaná snahou ušetřit mazlíčka života v trvalých bolestech. „Aplikací kmenových buněk je možné předcházet zánětům a předpokládá se úspěšnost terapie i v případech sepse. V případech chronických zánětlivých onemocnění, jako je osteoartritida nebo zánětlivé onemocnění střev jsou dnes dlouhodobě podávány kortikosteroidy, které však mají řadu vedlejších účinků,“ doplňuje Eva Weissová s tím, že kmenové buňky pocházející přímo z organizmu zvířete naopak škodlivé vedlejší účinky nemají.

Buněčná terapie na míru v jediné injekci

Pro léčbu pojivových tkání se nejčastěji využívají mezenchymální, tedy dospělé – a nikoli embryonální – kmenové buňky. V organismu se dospělé buňky nacházejí především v kostní dřeni nebo tukové tkáni. Veterinář v takovém případě odebere patřičné množství tkáně zvířete a z ní se pak v laboratoři Contipra izolují a určitý čas kultivují kmenové buňky.

„U malých zvířat, jako jsou kočky a psi, jsme optimalizovali izolaci kmenových buněk z tukové tkáně, které má většina domácích zvířat více než dost, takže je odběr méně invazivní. Produkt je však připravován na míru a optimální zdroj kmenových buněk bude tedy vždy diskutován s veterinárním lékařem. Druhou naší inovací je možnost umístit kmenové buňky do plazmy připravené z krve, která se odebere společně se zdrojem kostní dřeně,“ popisuje výzkumnice z Contipra.

Po odebrání biologického materiálu se kmenové buňky přibližně 2–3 týdny kultivují. Poté, co jich je vypěstováno vhodné množství, se z nich připraví léčivý přípravek. Ten je určen k okamžitému použití a musí se aplikovat do 24 hodin. Je distribuován v injekční stříkačce, takže s ním má veterinární lékař jednoduchou práci. Délka léčby po aplikaci je pak individuální podle druhu onemocnění či typu a velikosti poranění, ale i kondice zvířete, jeho stáří a dalších faktorů.

„Do budoucna bychom také chtěli kombinovat léčbu kmenovými buňkami s prostředky na bázi hyaluronanu. Ten je další přirozenou složkou kmenových buněk a zároveň sám působí hojivě a protizánětlivě. Nejjednodušším způsobem kombinace těchto přístupů je aplikace veterinárního léčiva intravenózně před nebo po aplikaci kmenových buněk,“ dodává Eva Weissová.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv