Kvalitu spermií zhoršuje obezita i nadměrné sportování, zlepšit se dá změnou životosprávy
20. 03. 2023 - Redakce
Stres, obezita, užívání antibiotik nebo třeba nadměrné posilování. To je jen část faktorů, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu spermií. Nevyhovující spermiogram je přitom nejčastější příčinou mužské neplodnosti – uvádí se, že představuje až 70 % všech případů. Kdy by si měli muži nechat spermie otestovat? Čemu by se měli vyhnout, aby kvalitu spermií zlepšili? A co vše lékaři ve spermatu sledují?
Kvalitu spermií zhoršují léky, obezita i nadměrné sportování
Je už nechvalně známý fakt, že se v Česku potýká s neplodností každý pátý pár. Třetina komplikací je na straně ženy, třetina na straně muže a zbývající třetinu tvoří kombinované obtíže. Co se týká neplodnosti, až u sedmi z deseti mužů je způsobena zhoršenou kvalitou spermií. Na mužské pohlavní buňky totiž působí celá řada faktorů. Ovlivňuje je například léčba antibiotiky, horečka, duševní nepohoda, stres. Pozadu nezůstává ani špatná životospráva, tedy nevhodná strava a málo pohybu, což často vede k obezitě. Příliš mnoho tělesného tuku pak způsobuje nerovnováhu hormonů, jelikož v tukové vrstvě se tvoří ženský hormon estrogen. Vyšší tělesná hmotnost navíc může podle odborníků pak také zvyšovat tělesnou teplotu v oblasti varlat. Na opačné straně pak stojí druhý extrém, kterým je nadměrné sportování a posilování. Během něj rovněž může docházet k přílišnému zvýšení teploty varlat. Problém nastává zejména v situaci, kdy dotyčný používá ke zlepšení výkonu steroidy. „Pokud muž užije anabolika, jeho tělo to vyhodnotí jako zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu. Reaguje následně tím, že přirozenou tvorbu v organismu utlumí. Snížená hladina testosteronu však pro muže znamená nižší produkci spermií a jejich zhoršenou kvalitu, případně to může vést také k menšímu objemu ejakulátu. A to nehovoříme o utlumení sexuální touhy, která může vlivem nízké hladiny testosteronu vést k problémům s erekcí,“ varuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Kvalitě spermií neprospívá ani časté saunování či pobyt v horké vodě nebo příliš těsné spodní prádlo.
Před odběrem spermií si odepřete sex, cigarety i jízdu na kole
Nedaří se vám s partnerkou počít dítě ani po roce pravidelného nechráněného styku? Nejste právě v dobré kondici a máte obavu, že kvalita vašich spermií je na tom podobně? To jsou situace, kdy lékaři jednoznačně doporučují podstoupit vyšetření. Takzvaným spermiogramem se označuje mikroskopické prozkoumání odevzdaného spermatu. „Aby byly výsledky vyšetření co nejpřesnější, měl by muž před samotným odběrem dodržovat sexuální abstinenci po dobu dvou až pěti dní. Také je vhodné, aby se vyhnul přehřátí varlat. Neměl by tedy před odběrem chodit do sauny nebo jet na dlouhou trasu na kole. V den vyšetření by si pak měl samozřejmě odepřít alkohol, kouření či jakékoliv drogy, jelikož tohle vše má na kvalitu spermií vliv,“ radí MUDr. Pavel Turčan. Odběr obvykle probíhá ve specializovaném centru, kde testovaný odevzdá vzorek do připravené nádoby. Výsledek spermiogramu bývá k dispozici již v řádu několika hodin. A co vše specialisté v rámci spermiogramu sledují? Zaměřují se na počet, pohyblivost a tvar buněk, poté také zkoumají vlastnosti semenné tekutiny, tedy její pH, rychlost zkapalnění ejakulátu nebo jeho viskozitu. Pro přesnější představu se doporučuje provést dvě vyšetření, mezi kterými bude čtyřtýdenní časový odstup.
1 mililitr ejakulátu musí obsahovat alespoň 15 milionů spermií, do roku 2010 to bylo 20 milionů
Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) by měl být objem ejakulátu zdravého muže v rozmezí 1,5 až 5 mililitrů, přičemž každý jeden mililitr musí obsahovat alespoň 15 milionů spermií. Pro zajímavost, ještě do roku 2010 bylo minimum 20 milionů buněk. Optikou pohyblivosti by alespoň 32 procent spermií mělo být zdravě pohyblivých a více než 4 procenta z nich musí mít normální tvar. Přemýšlíte, co to znamená? Jednoduše je tím míněno dodržení určitých kritérií vzhledu, protože ten se v případě spermií úzce váže k jejich schopnosti doplout k vajíčku a oplodnit ho. Zdravé buňky mají oválnou hlavičku dlouhou asi 6 mikrometrů, ocas nesmí být krátký nebo zakroucený. Dobrou zprávou je, že kvalitu svých spermií může muž obvykle zlepšit tím, že změní životní styl a zaměří se na péči o své zdraví.
Pomůže upravit životosprávu, výsledky přijdou nejdříve za 10 týdnů
Pokud jsou hodnoty spermiogramu nevyhovující, lékaři v první fázi doporučí muži upravit životní styl. Obvykle se zaměří na to, aby do své rutiny zařadil více pohybu, pokud jej postrádá, a přidal do jídelníčku vhodné potraviny. Rajčata, špenát, papriky nebo třeba mrkev jsou vhodným zdrojem antioxidantů, celozrnné produkty představují bohatý zdroj vitaminu B, E, zinku či selenu. Tato kombinace přispívá k udržování optimální hladiny testosteronu a podporuje tvorbu zdravých spermií, chrání je před poškozením volnými radikály a přispívá k jejich správné funkci. Také je vhodné hlídat si dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které podporují dobrou pohyblivost spermií. Užitečným pomocníkem v této oblasti je i zelený čaj, který obsahuje antioxidanty, jimiž pomáhá stimulovat tvorbu spermií a opět zvyšuje jejich pohyblivost. Pokud však chce mít muž jistotu, že organismu dodává všechny potřebné látky v dostatečném denním množství, může se poohlédnout po speciálně vyvinutých preparátech pro muže typu Fertilan s obsahem aminokyselin L-arginin a L-karnitin, zinku, manganu, vitaminu B6, B12, kyseliny listové, selenu či třeba mateří kašičky. Čeho by se naopak měli muži vyvarovat? Na prvních příčkách je určitě kouření a přílišné teplo v oblasti genitálií, nošení mobilního telefonu v kapse či práce s notebookem na klíně. Také je vhodné mírnit stres, vyřadit smažené a příliš tučné pokrmy, sladkosti a rafinované cukry, alkohol, kofein či sóju. Ta totiž obsahuje fytoestrogeny, což jsou rostlinné látky s podobnými účinky jako ženské hormony. Je však potřeba mít na paměti, že se výsledky upravené životosprávy projeví vždy nejdříve za 2,5 až 3 měsíce, protože tak dlouho přibližně zrají spermie.