Rubrika | Naše téma

Léto spermiím neprospívá aneb Čtveřice aktivit, na které by si muži v tomto období měli raději dávat pozor

05. 08. 2021 - Redakce

Prázdninové měsíce mohou být pro spermie rizikovým obdobím. Teplé prostředí obecně jejich správné tvorbě nesvědčí a to samé platí o řadě oblíbených letních aktivit. Pokud se tak muži chtějí vyhnout hrozbě snížení pohyblivosti spermií či jejich množství, měli by být o prázdninách obezřetní zejména při následujících činnostech.

Jízda na kole

Cyklistika je dlouhodobě velkou českou vášní. Podle nejnovějšího průzkumu si pravidelnou vyjížďku dopřávají čtyři z pěti Čechů. Pro mužské reprodukční orgány však mohou být desítky kilometrů strávených v sedle kola těžkou zkouškou. „Pohyb je v obecné rovině pro pánskou plodnost žádoucí. Při cyklistice jsou však pohlavní orgány utlačovány na malém prostoru a vystaveny relativně vysoké teplotě. Jízda může zároveň způsobit drobná mikrotraumata, muži by to tak s časem tráveným na kole raději neměli příliš přehánět,“ doporučuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Konzumace návykových látek

Léto je obdobím nejrůznějších oslav a společenských událostí, a tedy i zvýšené konzumace alkoholu či dalších návykových látek. Nezdravý životní styl však bývá častou příčinou problémů spojených s plodností. Pokud si muž občas dopřeje sklenku vína či půllitr piva, plány na početí miminka tím zřejmě neohrozí. Nadměrné pití však způsobuje snížený počet spermií a jejich deformaci. Nakonec může vyústit až v impotenci. Podobně nežádoucí dopad na reprodukční zdraví má kouření nikotinových cigaret či marihuany. Pokud se tedy pár pokouší o dítě, může své šance na početí zdravého potomka výrazně zvýšit, zbaví-li se oba partneři svých zlozvyků ve prospěch tělesného zdraví.

Wellness a sauny

Termální koupaliště a wellness zařízení lákají Čechy i navzdory teplému letnímu počasí. Hodiny v horké vodě či rozpálené sauně však na mužské pohlavní buňky opět nepůsobí příliš pozitivně. I když má správně prováděné saunování prokazatelně pozitivní účinky na lidskou imunitu, podle některých výzkumů mohou už dvě návštěvy tohoto relaxačního zařízení týdně po dobu několika měsíců vést k poklesu počtu spermií i jejich pohyblivosti. Také tuto wellness proceduru je proto vhodné do programu zařazovat střídmě, zejména pak snaží-li se pár o miminko.

Práce s laptopem na klíně

Zatápět spermiím notebookem umístěným na klíně není vhodné ani v zimních měsících, natož v parném létě. „Podle lékařských studií dokáže zapnutý laptop umístěný na klíně zvýšit teplotu mužských reprodukčních orgánů až o tři stupně. Tím vašim spermiím rozhodně dobrou službu neprokážete, a naopak si zaděláváte na problémy s jejich správnou produkcí. Dlouhodobé vystavení varlat takto vysokým teplotám navíc může plodnost poškodit i nevratně. Pokud vás tedy láká vzít si o prázdninách práci ven na sluníčko, raději umístěte notebook na stůl či jinou podložku,“ uzavírá Kateřina Veselá.

Tags | , , , , , , , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv