Rubrika | Naše téma

Lidem už nestačí jen solární ohřev vody. Častěji chtějí vyrábět elektřinu pro celý dům

26. 11. 2019 - Redakce

Velkoobchodní ceny fotovoltaických technologií klesly na světových trzích meziročně o zhruba 30 procent a lze očekávat, že i domácí ceny solárních panelů budou postupně klesat. Češi si tak v rodinných domech mohou instalovat technicky pokročilejší solární elektrárny. Zatímco dříve se solární energie využívala hlavně k ohřevu teplé vody, dnes již běžně pohání celý dům. Podle dodavatelů roste výkon solárních panelů na střechách a stále častěji se v rodinných domech objevují také akumulátory a virtuální baterie.

Finančně nejschůdnější cestou k využívání sluneční energie v rodinných domech stále zůstává solární ohřev vody. V takovém případě slunce pomocí fotovoltaických panelů pouze ohřívá vodu v bojleru. S klesající cenou fotovoltaických panelů začíná být aktuální také další využití doma vyrobené elektřiny. Lidé si totiž mohou na střechu dovolit instalovat solární panely s vyšším celkovým výkonem doplněné technologiemi pro efektivní využití doma vyrobené elektřiny.

„Systémy pro solární ohřev vody jsou už poměrně levné, protože nepotřebují příliš drahou a složitou elektroniku. S klesajícími náklady je ale stále výhodnější uvažovat také o výrobě elektřiny pro běžnou spotřebu v domácnosti a o nějakém způsobu její akumulace,“ uvádí energetický specialista Karel Murtinger z poradenské společnosti Ekowatt.

Výkon solárních panelů i střešních elektráren roste

Ceny solárních panelů jsou daleko nižší než před několika lety. Například podle odborného portálu PV-magazine.com, který trh s fotovoltaickými panely sleduje, se průměrná velkoobchodní cena fotovoltaických panelů letos v září snížila na v přepočtu asi 6,25 Kč/Wp. Meziročně jde přitom o zhruba 30% pokles.

Roste rovněž výkon solárních panelů, a tím i výkon celé střešní instalace. „Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 240 Wp, dnes již v domácích solárních instalacích běžně využíváme 300Wp panely,“ říká Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Na trhu se navíc již běžně objevují fotovoltaické panely se špičkovým výkonem 360 Wp a lze očekávat, že účinnost fotovoltaiky by mohla časem dále narůstat.

Výjimkou již nejsou střešní instalace o výkonu 3 a více kWp. „Nejčastěji instalujeme FVE o výkonu 3,66 kWp, kde uvažujeme roční výrobu zhruba 4 000 kWh elektrické energie,“ doplňuje Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Uvažujeme-li, že takto vyrobená elektřina dokáže v domácnosti nahradit spotřebu elektřiny z distribuční sítě i spotřebu plynu na vytápění, mohou roční úspory dosáhnout výše přibližně 11 500 korun.

Fyzické i virtuální baterie a systémy pro řízení spotřeby

Výkonnější domácí solární elektrárnu je vhodné doplnit baterií, která umožní překlenout rozdíl mezi výrobou solární elektřiny během dne a požadavkem domácnosti na spotřebu, tedy obvykle odpoledne a večer. Kromě běžných fyzických baterií s kapacitou několik kWh se začínají ve stále větším měřítku využívat i baterie virtuální, které pro „uskladnění“ energie využívají elektrickou distribuční síť. Výhodou virtuálních baterií je kromě nižších nákladů také možnost v případě potřeby snadno zvyšovat kapacitu.

Mezi další technologie, které se v domácích solárních elektrárnách už běžně uplatňují, jsou regulátory pro řízení spotřeby elektřiny v domě. Řídicí jednotka sleduje výrobu elektřiny a podle ní automaticky reguluje provoz různých domácích spotřebičů, jako je klimatizace, větrání nebo zařízení pro ohřev vody tak, aby v místě vyrobenou elektřinu co nejvíce využily. Tím se minimalizují energeticky i ekonomicky neefektivní přetoky doma vyrobené elektřiny do distribuční sítě.

Domácí solární elektrárny čeká další rozvoj

S klesajícími cenami, dalším vývojem technologií a rostoucími náklady na energie z distribučních sítí odborníci očekávají velký rozvoj malé domácí solární energetiky. Střešních fotovoltaických instalací o výkonu do 10 kWp by proto mělo i nadále přibývat. „Solární energetika se pomalu, ale jistě stává nejlevnějším zdrojem elektřiny. Po letech stagnace, kdy se v České republice rozvoj tohoto perspektivního oboru téměř zastavil, má fotovoltaika šanci dočkat se restartu, a to nejen v sektoru malých střešních instalací,“ uvádí například Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv