Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Mladé manželství vyžaduje nezávislost, dlouhodobější více komunikace aneb Jak prožít idylické manželství v každé životní fázi

24. 11. 2015 - Redakce

Dlouhodobé a šťastné manželství vyžaduje nejen vzájemnou komunikaci, pořádnou dávku láskyplného vyznání, umění tolerance či kompromisů. Nesmírně důležitá je také snaha obou partnerů pečovat o vztah, a to ve všech fázích manželství. Ať už se jedná o mladé manžele bez dětí, o rodiče dětí ve školním věku nebo o manželský pár středního věku. V každé z těchto fází je nesmírně důležité soustředit se na jiné oblasti a dostatečně se jim přizpůsobit.

V mladém manželství bez dětí je vhodné budovat nezávislost

První zatěžkávací zkouškou pro mladé manžele je bezesporu společné bydlení. V tomto období je prioritou, aby si partneři zvykli na svou přítomnost a zároveň si poskytli prostor. Ve fázi mladého manželství začínají partneři řešit společné finance, hypotéku na společné bydlení a celkově se stabilizují. Partneři, kteří jsou prozatím bezdětní, mohou využít volný čas k cestování, společným koníčkům či k budování kariéry. I přesto, že prožíváte láskyplné manželství, nezanedbávejte své přátele či koníčky. „Právě v této fázi manželství je důležité, aby si mladí manželé vybudovali vlastní nezávislost. Vyrazte proto alespoň dvakrát do měsíce bez partnera či partnerky na posezení s vašimi přáteli. Díky tomu si budete vzácnější a můžete oddálit případný stereotyp,“ říká Adam Durčák, marketingový ředitel sexshopu Růžový slon s tím, že kromě budování osobní nezávislosti je zejména pro ženy nutné se osamostatnit i po finanční stránce.

Manželství s právě narozenými dětmi vyžaduje lichocení z obou stran

V současné době se ženy věnují své kariéře mnohem více než v minulosti, proto pro ně může být odchod na mateřskou dovolenou velmi náročný. Oba partneři se musí přizpůsobit nové rodičovské roli, což může způsobit rozpory v jejich vztahu. V tomto období je proto nesmírně důležité, aby se partneři co nejvíce psychicky podporovali. Podle psychologů je vhodné, aby si partneři navzájem dostatečně lichotili. Porod je pro ženy velmi emocionální období, ve kterém se mění nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Proto je v poporodním období velmi důležité, aby ji muž nepřestal vnímat jako přitažlivou ženu a skládal jí lichotky. Žena by také neměla zapomínat na něžná slůvka směřovaná k partnerovi a především k jeho otcovské roli. Dostatečným upřímným oceňováním svého protějšku vyjádříte svou náklonnost a upevníte svou důvěru.

„Vzhledem k tomu, že v této fázi manželství není dostatek času pro sex, je důležité, aby se manželé nezapomínali alespoň pravidelně mazlit. Z aktuálních výzkumů totiž vyplývá, že mazlení je stejně důležité jako sex. Při mazlení se uvolňuje hormon oxytocin, který zapříčiňuje zamilovanost,“ vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

V manželství s dětmi školního věku je podstatná komunikace

V této fázi manželství děti většinou navštěvují základní školu, začínají mít již své vlastní zájmy a přátele. Osamostatňují se tak od rodičů, kteří začínají mít více času na svůj vztah a na společné zájmy. V tomto období manželé často řeší problémy týkající se práce, ale především výchovy dětí. Právě proto je nejpodstatnější dostatečná komunikace, a to nejen mezi partnery, ale i mezi oběma rodiči a dítětem. Každý den by si rodina měla vyhradit alespoň hodinu a komunikovat spolu. Ať už se jedná o společnou večeři nebo posezení u televize, kde si mohou sdělovat své každodenní zážitky, ale i závažnější témata. Účinnost komunikačních rituálů potvrzují i vědci, podle kterých navíc stačí, když spolu rodinní příslušníci mluví minimálně deset minut denně.

Prázdné hnízdo musí manželé vyplnit novými společnými zážitky

Manželství ve stádiu, kdy jejich děti opouští domov a zakládají si vlastní domácnost, je pro oba partnery opět velmi zlomové. Tuto životní etapu, která bývá nazývána jako syndrom prázdného hnízda, doprovázejí příznaky, jako ztráta radosti ze života, pocity opuštěnosti, ztráty smyslu, prázdnoty nebo úzkosti. Odchod dětí z rodiny může také pro rodiče znamenat signál vlastního stárnutí, ztrátu jistot a pocitu vlastní potřebnosti. Bez nadsázky se tedy jedná o období krize, které přináší nebezpečí hádek, pocitu odcizení manželského partnera, lhostejnosti ke vztahu a rezignace na jeho další rozvoj a někdy i rozvodu. Podle psychologů by partneři měli odchod dětí pojmout pozitivně a naopak si začít užívat volného času. Doporučují se různé netradiční aktivity. Mohou například začít cestovat, vzdělávat se, věnovat se koníčkům, na které v mládí neměli čas nebo finance. „Dalším vhodným způsobem, jak v této fázi okořenit vztah, je bezesporu experimentovat v intimním životě obou partnerů. Proto si užívejte svého partnera i jinak. Překvapte se v erotickém prádle, okořeňte sex vhodnou sexuální pomůckou. Uvolníte se a přijdete na pozitivní myšlenky,“ uzavírá Adam Durčák.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv