Rubrika | Naše téma

Možnosti současného tisku: kloubní protéza, gigantický billboard i fotoobklady

04. 04. 2019 - Redakce

Moderní technologie tvoří svět kolem nás. Raketový vývoj zaznamenává oblast informačních technologií ruku v ruce s odvětvím zaměřeným na tisk. Nové postupy a přístroje v tiskařské oblasti nacházejí uplatnění v mnoha směrech. Od zdravotnictví a průmyslu, zejména díky 3D tiskárnám, přes reklamu až po přenášení motivů na obklady užívané jako moderní prvek v interiérech. Současnost zkrátka přináší nespočet druhů tisku, protože díky nynějším přístrojům lze vytisknout v podstatě cokoliv. Jaké nejzajímavější možnosti jsou k mání?

Velkoformátový tisk tvůrcem největších billboardů

Jednou z technik, se kterou se setkáváme velmi často, je velkoformátový digitální tisk. Pomocí něj je vyráběna většina billboardů a reklamních poutačů. Výjimkou nejsou ani polepy aut či obchodních výloh, a to díky samolepicím fóliím. Nespornou výhodou této metody je odolnost vůči vnějším vlivům i dlouhodobé zachování stálobarevnosti a v neposlední řadě pak až neomezená velikost tisku a široká paleta používaných materiálů, mezi něž patří kromě zmíněných fólií také vlajkovina, síťoviny, polykarbonáty a textilie i koberce. To, že tato moderní technologie v tiskařské oblasti přináší nepředstavitelné možnosti, dokládají i billboardy gigantických rozměrů. Mezi ty se řadí například reklamní poutač, který v minulosti nechal vyrobit jeden z předních celosvětových výrobců aut na osmou největší budovu španělského Madridu – Edificio España. Jeho plocha byla úctyhodných 5 265 metrů čtverečních. To jsou pro představu zhruba tři čtvrtiny celkové rozlohy fotbalového trávníku na pražské Letné.

Fixace barev pomocí UV světla

Oblíbenou technikou současnosti je též digitální UV tisk. Jedná se o tisk založený na nanášení speciálních inkoustů, jež jsou zafixovány pomocí UV světla. Na základě tohoto postupu je možné po dokončení potisku finální výrobek okamžitě používat. I proto patří tento způsob mezi nejvyhledávanější. Je to ovšem i díky schopnosti přenesení obrazu na atraktivní materiály, které jsou pak následně zpracovávány do zajímavých a kreativních tvarů. Nabídka podkladů je opravdu široká. Motiv je možné přenést například na kámen, sklo, dřevo, keramické výrobky, plexisklo či PVC s vinylem. Výjimkou pak nejsou ani kovy – hliník, mosaz i měď. Často je tato metoda, díky plným a jasným barvám a dobré odolnosti vůči poškození, využívána při potisku reklamních předmětů. Nejmodernější UV tiskárny pak představují výhodu rovněž v úspoře energie a schopnosti během hodiny potisknout až několik tisíc předmětů.

3D tisk zvládá zubní implantáty i kusy ponorek

Fenoménem dnešní doby jsou 3D tiskárny. S jejich pomocí lze vyhotovit v podstatě cokoli. Jsou hojně užívány například v průmyslu a v oblasti zdravotnictví. Řada společností je zařadila do výrobního procesu, kdy díky nim tvoří prototypy, na jejichž základě jsou pak vyráběny finální produkty. Uplatnění našly u automobilových výrobců, u firem zaměřených na výrobu kloubních náhrad či zubních implantátů a v mnoha dalších oblastech. Nejčastějším materiálem u tohoto tisku jsou různé typy plastů a kancelářského papíru, setkat se však dá i s kovy jako zlato či bronz. Za počátky této technologie musíme až do druhé poloviny minulého století. V roce 1986 byl patentován americkému obchodníkovi Chucku Hullovi postup stereolitografie, tedy tvoření trojrozměrných objektů z vrstev fotopolymerů za přispění UV laseru. Jeho společnost pak vyvinula takzvaný stereolitografický aparát SLA-1, na jehož základě byl vyroben model SLA-250. Ten byl následně nabízen a užíván i v řadách veřejnosti. Model SLA-1 je možno vidět v Henry Ford Museum v Dearbornu na severu Spojených států amerických. Nejmodernější a největší 3D tiskárnu pak nalezneme na druhém konci světa, v australské společnosti Titomic. Přístroj se pyšní nejen svojí velikostí obdobné autobusu, ale i svojí rychlostí. Během několika minut zvládá vyrobit kovové díly ponorek či letadel o velikosti i několika metrů.

Tisk na obklady s čtyřnásobným rozlišením než u běžné fotky

Stejný kus evoluce má za sebou i nová technologie, jež nabízí skloubení fotografií a běžných kachlí. Tou se na našem kontinentu průkopnicky zabývá německá společnost C Art studio. Díky jejím postupům si dnes lidé mohou do jakéhokoliv prostoru zakomponovat „fotoobklady“ s obrazem v mimořádném detailu, čerstvě i v České republice. Díky technologickým postupům vyvíjeným v uplynulých třiceti letech lze vytisknout požadovanou fotografii či motiv na obklad v rozlišení až 1200 DPI. Pro přiblížení – běžné fotografie v dobré kvalitě jsou vytištěné v rozlišení zhruba 300 DPI neboli 300 obrazových bodů na délku jednoho palce (2,54 cm). Kachle tedy zobrazují fotografie až ve čtyřnásobně větším rozlišení. Motiv se pak tiskne tonery obsahujícími pigmentové směsi na speciální fólii. Zajímavostí je i to, že do tonerů je poté k vybraným barvám přidáván pro lepší barevnost i zlatý prach. Po nanesení obrazu na podklad přichází na řadu proces pálení v peci. Tento druh kachlí z výrobny společnosti C Art studio, kdy každý kus je originálem, nachází využití jako vhodný doplněk interiéru například ve stravovacích zařízeních, hotelech i v domácnostech. Výjimkou pak nejsou ani celoplošné motivy v zasedacích místnostech či wellness centrech.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv