Rubrika | Tipy a rady

Nabíjecí stanice v Humpolci dokáže denně odbavit až čtvrtinu všech elektromobilů v tuzemsku

23. 01. 2017 - Redakce

Jedna z největších nabíjecích stanic pro elektromobily v Evropě se nachází na dálnici D1. Unikátní nabíjecí stanici vybudovala u dálničního sjezdu na Humpolec energetická společnost E.ON loni v červnu. Jediné místo v České republice, kde si řidiči mohou nabít svůj elektromobil na stojanech Tesla Supercharger, zaujalo i v zahraničí. Za jejím úspěchem stojí počet nabíjecích stojanů, rychlonabíjení i překvapivý design. 

Na natankovanou elektřinu bychom dojeli ze Země až na Měsíc

Největší česká nabíjecí stanice pro elektromobily vyrostla na devadesátém kilometru dálnice D1 u čerpací stanice Benzina. V této stěžejní lokalitě u oboustranného exitu si mohou řidiči naplnit nádrže benzínem, dieselem a díky E.ONu také elektřinou či CNG, tedy stlačeným zemním plynem. Jen elektřiny bylo loni natankováno tolik, že kdyby se všechna sečetla, auto by s ní ujelo vzdálenost z naší planety až na Měsíc, tedy 384 400 kilometrů.

Počtem nabíjecích stojanů se stanice řadí k největším v Evropě

Nabíjecí stanice u Humpolce je v České republice naprostým unikátem a primát drží také ve východní Evropě. Nabízí totiž šest nabíjecích míst Tesla Supercharger, pět dalších stojanů pro běžné nabíjecí standardy elektromobilů i klasickou zásuvku. „Co se týče počtu stojanů, řadí se naše nabíjecí centrum k těm větším stanicím v Evropě. Unikátní je i možnost v krátkém časovém úseku reagovat na přicházející technologie a navýšit kapacitu stojanů na „vyšší rychlost“, protože máme k dispozici 2 trafostanice,“ popisuje Hana Pásková, manažerka výstavby stanice ze společnosti E.ON.

Nejčastěji se objevují řidiči Nissan Leaf a BMW i3, 25 procent tvoří cizinci

Díky vysokému počtu nabíjecích stojanů je stanice ve Vystrkově u Humpolce schopná za den odbavit čtvrtinu všech elektromobilů v České republice. U stojanů se každodenně vystřídají prakticky všechna elektroauta i hybridy. Nejčastěji se ale objevují řidiči Nissan Leaf a BMW i3, denně zde natankují také zhruba dvě desítky vozů značky Tesla. Nemalou část zákazníků představují cizinci. „Naše klientela je přibližně z 25 procent zahraniční a stanici si velmi pochvalují. Opakovaně zmiňují překvapivý design, zastřešení, ale i venkovní posezení a vnitřní občerstvení, říká Pásková a dodává, že wifi a možnost nabíjení mobilních telefonů dnes již považují za samozřejmost.

Automobil nabijete na 80 % baterie za půl hodiny

Design nabíjecí stanice oceňují i tuzemští řidiči. „Co se týče designu, jsme stále považováni za jednu z nejkrásnějších stanic na světě,“ doplňuje Hana Pásková ze společnosti E.ON. Stejně tak zákazníci oceňují možnosti rychlonabíjení. V České republice jde stále o jedinou stanici s nabíjecími stojany Tesla Supercharger, které jsou nejvýkonnějšími nabíječkami na světě. Běžně si zde řidiči dobijí svůj automobil na 80 % baterie do půl hodiny.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv