Rubrika | Naše téma

Neinvazivní testování embryí EmbryoScreen pomůže zkrátit a zefektivnit léčbu neplodnosti. V České republice jej jako první nabízí RepromedaLab

01. 12. 2021 - Redakce

Zhodnotit kvalitu embryí a vybrat to nejvíce perspektivní ještě před jeho přenosem do dělohy pomůže zbrusu nová metoda neinvazivního screeningu embryí EmbryoScreen. Genetická laboratoř RepromedaLab, která je součástí brněnské reprodukční kliniky Repromeda, je prvním a prozatím i jediným pracovištěm v České republice, které tuto metodu provádí.

Metoda EmbryoScreen, jež se realizuje v průběhu umělého oplodnění, umožňuje odborníkům seřadit embrya podle jejich kvality a míry rizika aneuploidie neboli změny v počtu chromozomů. Ta bývá příčinou celé řady závažných postižení plodu i opakovaných potratů.

Pro zavedení do dělohy je díky metodě vybráno embryo s největším potenciálem, tedy to, které má největší šanci, že se uhnízdí v děloze matky a povede k narození zdravého potomka. Zároveň umožňuje léčbu výrazně zkrátit. „Díky seřazení embryí a výběru těch nejperspektivnějších pomáháme zkrátit čas léčby. Tím se snižuje psychická zátěž páru i pravděpodobnost spontánních potratů či jiných komplikací v těhotenství,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Metoda se aktuálně rozšiřuje do reprodukčních klinik a laboratoří v USA i v Evropě. V České republice ji jako první a zatím také jediná zavedla laboratoř lékařské a reprodukční genetiky RepromedaLab.

Zvýší šanci na otěhotnění po prvním transferu

Jak název metody napovídá, metoda je neinvazivní a není nutné provádět biopsii embrya jako při standardním preimplantačním genetickém testování (PGT). Místo toho je v laboratoři analyzována pouze DNA, která se samovolně uvolní do kultivačního média při kultivaci embryí. Následně jsou embrya seřazena na základě míry rizika chromozomové vady a spolehlivosti tohoto nálezu. Při prvním transferu tak může být přeneseno embryo s největší pravděpodobností uchycení.

„Neinvazivní chromozomový screening, někdy označovaný také jako NICS nebo niPGT, doporučujeme párům, u kterých není z medicínského hlediska nutné preimplantační genetické testování, ale zároveň chtějí výrazně zvýšit své šance na otěhotnění již při prvním transferu,“ doplňuje lékařka.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv