Rubrika | Naše téma

Nejčastější mýty o početí? Stoj na hlavě pomůže spermii k vajíčku a ovulace nastává vždy 14. den cyklu

29. 05. 2023 - Redakce

Pokoušíte se založit rodinu a nejde to tak snadno, jak jste si mysleli? Pak možná také patříte mezi ty, kteří se snaží načíst o této problematice maximum potřebných informací. V záplavě údajů je však snadné se ztratit. Mezi ověřenými fakty se totiž objevují také babské povídačky, „zaručené“ přátelské rady nebo dávno překonané mýty. Stále věříte, že stoj na hlavě po styku pomůže spermii dostat se snáze k vajíčku? Že během kojení nemůžete otěhotnět? Nebo že ovulace nastává vždy 14. den cyklu?

1. mýtus: Pro početí volte polohu „misionář“ nebo „zezadu“

Jeden z nejrozšířenějších mýtů tvrdí, že určité sexuální polohy mohou zvýšit šanci na početí miminka. Lidé by údajně měli volit takové pozice, při kterých budou mít spermie co nejsnazší a nejkratší cestu k vajíčku. Mezi takové má patřit třeba klasická poloha zvaná „misionář“, případně ta, při které stojí muž za ženou. Je to však skutečně tak zásadní? Střídat polohy během milování je jistě zábavné, na početí samotné to však nemá vliv. „Tělo ženy je v plodných dnech na oplodnění skvěle uzpůsobeno a není třeba mu tímto způsobem pomáhat. Bez ohledu na zvolenou pozici se při ejakulaci zdravého muže uvolní miliony spermií, které jsou biologicky uzpůsobeny k tomu, aby dosáhly svého cíle,“vyvrací mýtus MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA s tím, že je potřeba myslet pouze na to, aby ejakulace proběhla v hloubce pochvy, nikoliv u poševního vchodu.

2. mýtus: Ovulace nastává u ženy vždy 14. den cyklu

Panuje jakési obecné přesvědčení, že ovulace nastává vždy 14. den menstruačního cyklu ženy. Tato mylná představa patrně vychází z přesvědčení, že délka ženského cyklu činí 28 dní. To však není přesné. „Délka ženského cyklu je značně individuální a pohybuje se obvykle v rozmezí 21 až 35 dní. Často uváděných 28 dní je tedy pouze průměrná hodnota, která však platí jen pro část žen. Ovulace nastává přibližně čtrnáct dní před začátkem menstruace, její nástup se tedy může u každé ženy lišit,“ upřesňuje MUDr. Veselá„Kromě samotné ovulace jsou však důležité i takzvané plodné dny, které ovulaci rámují přibližně dva až tři dny před a po ní. V této době je také možné otěhotnět,“dodává lékařka.

3. mýtus: Během kojení nemůžete otěhotnět

Myšlenka, že během kojení nelze otěhotnět, je široce rozšířená, avšak není zcela přesná. Je pravdou, že hormon prolaktin, který se po porodu stará o stimulaci mléka, může blokovat ovulaci a zabránit zrání vajíček. To vede k tomu, že ženy, které plně kojí, často nemají menstruaci (laktační amenorea) ani ovulaci. „Tento princip však neplatí všeobecně, řada žen může zažívat menstruaci a ovulaci i během plného a častého kojení,“ upozorňuje MUDr. Veselá„U žen, které začínají menstruovat po porodu s určitým zpožděním, může být zase cyklus velmi nepravidelný. Proces obnovy hormonálních funkcí po porodu je postupný a velmi individuální,“ říká lékařka. Stručně řečeno, žena tedy může ovulovat i ve chvíli, kdy to nečeká. Ovulace navíc předchází menstruaci, čerstvá maminka tedy může otěhotnět ještě před příchodem prvních měsíčků po porodu.

4. mýtus: Spermiím pomůžete k vajíčku stojem na hlavě nebo svíčkou po styku

Řada žen se dodnes domnívá, že zaujmutím určité polohy po sexu zvyšuje šanci na početí dítěte. Paradoxem je však už to, nakolik se od sebe doporučované pozice liší. Někdy ženy po sexu dodržují klidový režim a leží. Jindy si polštáři podpírají boky, vleže na zádech opírají nohy o stěnu, případně se pouští až do krkolomných gymnastických pozic. Například provádí stoj na hlavě nebo polohu takzvané svíčky. „Mezi neplodnými páry, které se snaží počít, se tento mýtus skutečně často traduje,“ potvrzuje MUDr. Veselá. „Je však jedno, zda žena po styku klidně leží nebo dělá svíčku, pravděpodobnost početí to nezvyšuje. Důležité je, aby k ejakulaci došlo v plodném období. Pak už to záleží na spermiích, jejich kvalitě, rychlosti a výdrži,“ vysvětluje lékařka.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv