Rubrika | Naše téma

Nejvíce cyklistů projede kolem Ikei a Olympie. Brněnské cyklostezky lemuje tisícovka svítidel

21. 03. 2023 - Redakce

Po cyklostezkách v okolí obchodního centra Olympia a Ikea projede ročně téměř sto čtyřicet tisíc cyklistů. Vyplývá to z dat, která sbírá více než dvacítka cyklodetektorů po celém Brně. Přes sto tisíc Brňanů zamíří na kole také do Bystrce a okolí Brněnské přehrady. Všechny brněnské cyklostezky, jejichž síť je rozvětvená na více než 30 kilometrech v rámci celého města, jsou osvětleny bezmála tisícovkou svítidel veřejného osvětlení.

Okolí Brněnské přehrady a jih Brna jsou pro cyklisty dlouhodobě nejvyhledávanějšími destinacemi. Za posledních 365 dnů zaregistroval cyklodetektor umístěný v blízkosti obchodního centra Olympia 139 267 jízdních kol. Z veřejně dostupných dat na portále gis.brno.cz rovněž vyplývá, že právě v úseku vedoucím od ulice Poříčí směrem do Dolních Heršpic je fluktuace cyklistů nejvyšší. Během pracovního dne zde denně projede okolo dvou tisíc cyklistů, v neděli jich je v průměru ještě o pět set více.

Technické sítě Brno instalují nová LED svítidla

O osvětlení nejen těchto nejfrekventovanějších brněnských cyklostezek, a tedy i bezpečnost jezdců, se starají Technické sítě Brno (TSB). Nejen u cyklostezek, ale prakticky u veškerého nového osvětlení v rámci Brna, žádá vedení města instalaci moderních a úsporných LED svítidel. TSB naposledy společně s obnovou stávajícího osvětlení instalovaly téměř osmdesát nových svítidel na cyklostezku mezi ulicí Kamenná a Anthroposem. Inovace osvětlení znamenala investici necelých osm milionů korun. 

Nová LED svítidla jsou výrazně šetrnější nejen v rámci spotřeby elektrické energie, ale díky teplejší chromatičnosti také k přírodě. Největší počet těchto svítidel je kromě cyklostezky u Anthroposu také v městských částech Brno-střed a Komín,“ říká provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Nové cyklostezky v Bystrci, u Ponávky a v Tuřanech

Město Brno plánuje v dalších měsících současnou třicetikilometrovou síť cyklostezek i nadále rozšiřovat. Nové cesty by měly vzniknout v Bystrci, a to v okolí Brněnské přehrady. Dále také v městské části Brno-sever poblíž ulice Tkalcovská nově povede cyklostezka podél řeky Ponávky, novinkou bude rovněž spojnice Tuřany – Dvorska. „Projektovou dokumentaci jsme k těmto cyklostezkám ještě neobdrželi, ale předpokládáme, že i zde bude chtít město pro cyklisty zajistit kvalitní osvětlení. Díky těmto projektům by se měl počet stožárů veřejného osvětlení, které Technické sítě Brno u cyklostezek spravují, přehoupnout přes tisíc,“ uzavírá Josef Šaroun.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv