Rubrika | Naše téma

Nevyžádané rady často napáchají více škody než užitku. Při problémech s početím nejlépe poradí odborník

15. 11. 2021 - Redakce

Nevyžádanou radu od okolí dostal v životě snad každý. I když jsou mnohdy udělovány s dobrým úmyslem, v některých životních situacích naopak ubližují. Právě takové bývají i rady týkající se snahy o početí miminka, při které je důležité, aby byla žena nejen v ideální fyzické, ale i duševní rovnováze. Nadbytečná laická doporučení však mohou psychickou pohodu narušit. Pár, který se jich drží, pak navíc často ztrácí drahocenný čas, jež by mu ušetřila návštěva profesionála.

Problémy s otěhotněním trápí v současnosti asi 20 procent párů. S přibývajícími neúspěšnými pokusy se řada dvojic mnohdy rozhodne naslouchat nevyžádaným radám ze strany svých přátel či rodiny. Tendence poradit mají však často i úplně cizí lidé. Co ale pomáhá jednomu, nemusí pomoci druhému. A některé návody naopak mohou působit kontraproduktivně.

Častým, avšak zásadním problémem se může stát například doba, kterou pár do vyzkoušení všech možných „zaručených“ rad investuje. Při problémech s otěhotněním je to právě čas, který rozhoduje o tom, zda bude léčba neplodnosti úspěšná. „Čím dříve žena s partnerem navštíví lékaře, tím větší je šance, že se problém podaří brzy úspěšně překonat. V případě, kdy je příčinou neplodnosti závažné reprodukční onemocnění, které žádné babské rady nevyřeší, může jít skutečně o každý měsíc,“ radí Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Specialisté obecně doporučují, aby lékařskou pomoc vyhledal každý pár, který se při pravidelném pohlavním styku o početí neúspěšně pokouší déle než 12 měsíců, u žen starších 33 let pak po půl roce. Na rozdíl od řady laických nevyžádaných rad dokáže moderní reprodukční medicína ve většině případů k otěhotnění dopomoci.

Mohou ohrozit zdraví i psychiku

Laické tipy jako cvičení, masáže či aromaterapie tělu zpravidla nijak neublíží a ve snaze o otěhotnění mohou skutečně částečně pomoci. Kromě nich se však ženy setkávají i s doporučeními ohledně radikálních diet či detoxu organismu, které mohou jejich zdraví dokonce až významně poškodit.

Množství nebezpečných rad, jako jsou například návody na domácí přípravu vlastních medikamentů, lze také vyčíst v internetových diskuzích či na neodborných webových stránkách. „S rozvojem internetu a snadnou dostupností informací se mění informovanost pacientů. To je na jednu stranu dobře, protože se pacienti zajímají o možnosti své léčby, vzdělávají se a mají otázky, na stranu druhou se na fórech nachází spousta nesmyslných a nesprávných rad a pro lékaře je občas opravdu náročné je pacientům vyvracet. Některé návody navíc mohou být přímo zdraví ohrožující, proto je vhodné zvažované kroky vždy konzultovat s odborníkem,“ dodává lékařka Kateřina Veselá.

Podle terapeutky a koučky Šárky Vávrové si navíc řada „radílků“ ve skutečnosti ani neuvědomuje, jaké následky může jejich rada páru usilujícímu o miminko způsobit. A to jak na těle, tak na duši. „Žena je často pod tlakem společnosti i rodiny, protože má pocit, že neplní svoji ženskou úlohu. Někdy prožívá dokonce pocit viny a nízké sebehodnoty. Když navíc dostane nevyžádanou radu, která ‚všem vyšla na 100 procent‘, jen jí ne, octne se okamžitě v začarovaném kruhu sebeobviňování, deprese a stresu z toho, že mít dítě jí není souzeno. Nepohoda partnerky a pocity vlastního selhání samozřejmě negativně dopadají i na muže a občas to ovlivňuje celý vztah. V tomto stavu je pak velice těžké otěhotnět,“ popisuje terapeutka a dodává, že by pár neměl propadat dojmu, že je na své potíže sám. „Potíže s početím má přibližně každý pátý pár, přesto dnes umí reprodukční medicína ve většině případů k vytouženému miminku dopomoci. S psychologickou stránkou problému jistě pomůže návštěva zkušeného psychoterapeuta,“ uzavírá Vávrová.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv