Rubrika | Naše téma

Nový díl podcastové série Náhradka se zaměří na roli státu v procesu pěstounství

24. 05. 2022 - Redakce

S blížícím se Mezinárodním d nem dětí přichází Sdružení pěstounských rodin s šestým dílem podcastov é séri e Náhradka , ve kterém vysvětlí celý postup pěstounství a důležitou roli státu v tomto tématu . Díl tak naváže na celou séri i, jejímž cílem je edukativně – zábavnou formou informovat širokou veřejnost o pěstounství a šířit povědomí o náhradní rodinné péči.

Mnoho lidí netuší, co to znamená být pěstounem , a jak celý proces probíhá. První den v červnu proto vyjde šestý díl podcastu Náhradka, který cestu za pěstounstvím přiblíží. „Posluchači v něm uslyší i vyjádření zástupců OSPOD a Krajského úřadu, kteří osvětlí, jaká je jejich úloha v procesu schvalování zájemců o pěstounství,“ popisuje Julija Prejsová , koordinátorka PR aktivit Sdružení pěstounských rodin. Děti představují velkou hodnotu a jsou budoucnost í pro stát a celou společnost, proto je důležité, aby je stát chránil a umožnil jim dobrý život. „Snažíme se poukázat na to, že pokud biologická rodina dítěte neplní svou funkci, jedinou smysluplnou alternativou je rodina pěstounská či osvojitelská , nikoliv umístění do ústavního kolektivního zařízení,“ doplňuje Prejsová.

Sdružení pěstounských rodin vz niklo před 25 lety a už tenkrát si dalo závazek informovat širokou veřejnost o pěstounství a získávat nové zájemce o toto poslání. Závazek zůstává stále platný, a proto v rámci hledání nové cesty, jak šířit povědomí o náhradní rodinné péči a její potřebnos ti pro ohrožené děti, vznikl podcast Náhradka. Šlo o logický krok vedoucí k novému edukativně – zábavnému formátu, který na rozdíl od tiskov ých materiálů nezatěžuje životní prostředí.

První díl Náhradky vyšel v červnu loňského roku a byl doposud nejúspěšnější. Povídání o vzniku pěstounství s historičkou Zdeňk ou Stokláskovou a psycholožkou Irenou Sobotkovou má už 362 stažení. „Vyprávíme v něm o biblické postavě svatého Josefa jakožto o prvním praobrazu pě stouna. Podrobněji dále popisujeme vývoj péče o sirotky v Česku a také o době, kdy bylo pěstounství na našem území zakázané a ustoupilo kolektivní výchově dětí,“ přibližuje Prejsová. Napříč celou sérií zaznívají také příběhy samotných pěstounů . P osluchači se tak mohou seznámit s pestrými osudy a klikatými cestami , po kterých se dá k pěstounství dojít.

V posledním únorovém dílu se sdružení zaměřilo také na důležité téma partnerství a manželství pěstounů, které je často upozaďováno . Pěstouni totiž občas zapom ínají, že jsou zde nejen pro děti, ale i jeden pro druhého , proto je potřeba pečovat i o partnerský vztah . Napříč všemi epizodami tak lze vypozorovat záměr celé série, tedy ukázat lepší cestu pro ohrožené děti . Cestu, která se neobejde bez spolupráce mezi státem, sdružením, dětmi a pěstouny. „Podcast na toto téma a takto zpracovaný u nás neexistoval , a tak jsme to zkusili. Věřím, že bude nadále posluchače bavit a dopomůže nám dostát našemu závazku,“ zakončuje Prejsová.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv