Rubrika | Naše téma

Nový rybník, obchvat, kaple, ale i vymýcené lesy. Podívejte se, jak se za pět let změnil střed republiky

13. 05. 2021 - Redakce

Mizející lesy, přibývající zástavba i dopravní infrastruktura, ale třeba také nová kaple či rybník. Tyhle i mnohé další změny ve tváři naší země mohou lidé pozorovat prostřednictvím nejnovějších leteckých snímků společnosti TopGis. Podívejte se na vybraná místa střední části Česka z let 2015 až 2020.

Společnost TopGis za pomoci dvojice letadel Cessna 404 a Partenavia P68 snímkuje Českou republiku již potřetí v řadě. Do jejích mapových aplikací GisOnline.cz a Chytremapy.cz tak letos na jaře přibyly nejnovější letecké snímky Pardubického, Královéhradeckého, Jihočeského kraje a kraje Vysočina, nad nimiž oba stroje létaly od loňského července do září.

Porovnání starších leteckých snímků s těmi nejnovějšími nabízí zajímavý pohled na to, jak se v posledních letech mění charakter republiky. „Díky tomu, že střed republiky má od roku 2015 již tři kompletní řady fotografií, lze pozorovat například to, jak postupují práce na dopravní infrastruktuře či jak se rozšiřuje zástavba ve velkých i menších městech. Pohled na tuzemské lesy zase ilustruje vliv sucha a s ním spojené kácení,“ uvedla Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Na vybraných snímcích je tak k vidění například rozvoj dopravní infrastruktury Českých Budějovic v letech 2015, 2017 a 2020 či práce na obchvatu Hradce Králové z let 2015, 2018 a 2020. Letecké snímky z rozmezí pěti let ukazují rovněž úbytek lesů na Žďársku. „Zajímavý je pak například pohled na to, jak vyrostla nová kaple v obci Sázava na Žďársku nebo na vybudování nového rybníka v témže regionu,“ dodává Drahomíra Zedníčková.

Třetí snímkování Česka, které provádí společnost TopGis, začalo v roce 2019 v západní části země. Na loňské pořízení fotografií střední části republiky společnost v roce 2021 naváže oblastí Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Tags | , , , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv