Rubrika | Naše téma

Nový život pro staré elektropřístroje: výstava Trash Made v galerii Neumannka

08. 02. 2018 - Redakce

Prachatická galerie Neumannka nabízí pohled na netradiční zpracování šperků, módních doplňků i bytových dekorací. Až do 23. března zde totiž mohou návštěvníci obdivovat originální kolekce, které jsou vyrobené z recyklovaných materiálů.

Výrobky Trash Made, jež jsou v Neumannce k vidění téměř do konce března, jsou designové předměty s vlastním příběhem. Vznikají pod rukama designerů z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány, nebo dokonce trvale zničeny. Nejčastěji se jedná třeba o komponenty z nefunkčních počítačů, plošné spoje a dráty nebo i tlačítka z telefonních budek.

„Na této výstavě je krom široké škály všech materiálů zastoupeno hodně výrobků z folií z LCD monitorů, které mne v poslední době nejvíce zaujaly. Nabízí totiž úchvatnou hru se světlem a odlesky. Třešničkou na dortu je pak pro mne objekt Magnetické pole, který je velký metr na metr a v rámci projektu Trash Made je vystaven úplně poprvé,“ říká jedna z designerek Linda Čihařová.

Všechny součástky kdysi používaných elektrospotřebičů fascinují různorodostí tvarů, barev a materiálů a samy tak ukazují svůj další potenciál. Trash Made jejich přání vyplňuje a dává jim nový tvar, funkci a životní náboj. V rámci projektu tak vznikají třeba originální brože, náhrdelníky a náramky, netradiční náušnice, ale i pozoruhodné bytové doplňky nebo svítící objekty. Kolekce jsou přitom omezené určitým počtem kusů, neboť Trash Made vychází z moderních technologií, které se neustále mění a poskytují tak týmu stále nové a inspirující součástky.

„Projekt Trash Made vznikl v základu ze spolupráce skupiny umělců, designérů, uměleckých řemeslníků, výrobců a našeho kolektivního systému. Jeho myšlenkou je dát nový život vyřazeným věcem, ale také připomínat důležitost sběru a recyklace materiálů. Proto organizujeme sběr a svoz vyřazených elektrospotřebičů a pak společnými silami se zapojenými umělci části starých elektrozařízení oživujeme. Dbáme přitom na to, aby i přes použití recyklovaných materiálů byly všechny výrobky bezpečné a měly vysokou řemeslnou úroveň a kvalitu zpracování,“ uvádí k projektu jeho koordinátorka Zuzana Kašparcová ze skupiny REMA.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv