Rubrika | Naše téma

O stupeň lepší jarní úklid: vylaďte svůj uklizený domov sezónními dekoracemi

15. 03. 2022 - Redakce

Jaro je tu a to znamená, že nastává čas pro jarní úklid. Pusťte si po vlhké zimě do domu svěžest a čerstvý vzduch a nechte si s gruntováním pomoci od rodiny i šikovnými věcnými pomocníky. Podívejte se na našich 8 tipů pro snadnější a efektivnější jarní úklid. Nezapomeňte svůj domov sezónně vyladit, třeba s pomocí bytového textilu v jarních barvách a vzorech. A rovnou si přichystejte i dekorace na Velikonoce.

Podle loňského průzkumu agentury Nielsen Admosphere je jarní úklid důležitý hned pro polovinu Čechů. Je u nás pevně zakořeněný, a to nejen s ohledem na velikonoční tradice – stal se z něj přechodový rituál, vítání jara do našich domovů. V tomto ohledu je podobný úklidu předvánočnímu, kdy se lidé připravují na speciální atmosféru konce roku. Stejně jako v případě předvánočního gruntování však i u toho jarního platí, že nic se nemusí přehánět. Důležitou součástí jarního úklidu je to, aby probíhal bez stresu, v pohodě a příjemné atmosféře. Koneckonců, cílem by nemělo být mít domov bez jediné poskvrnky a sterilně čistý. Mnohem podstatnější je po často vlhké zimě jednoduše zlepšit kvalitu vzduchu v interiéru, zbavit se zatuchlosti, rozzářit okna, aby dovnitř proudilo jarní slunce, a odlehčit prostoru. V takto upraveném domově se vám hned zvedne nálada.

Jarní úklid jako rodinná aktivita

Jarní úklid se většinou odehrává v sólo režii žen. Mnohé si jej skutečně užívají více, když se jim takříkajíc nikdo neplete pod nohama, v mnoha případech je však zapojení celé rodiny žádoucí a přínosné. Ostatně, proč z úklidu neudělat společnou rodinnou aktivitu, samozřejmě úměrně věku dětí? „Když dětem vymyslíte zábavnou ‚bojovou hru‘ spojenou právě s úklidem, uvidíte, že se k práci hned pohrnou. Zapojte i partnera – využijte jeho výšku a sílu ke zdvíhání nábytku, svěřte mu vysávání, anebo ho místo typického úklidu nechte provést potřebnou údržbu, třeba opravu výmalby interiéru, vyčištění odpadu nebo seřízení oken. Kromě lidských pomocníků se spolehněte i na ty technické, především kvalitní vysavač, mop nebo akumulátorový čistič oken,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, který nabízí celou řadu praktických vychytávek pro péči o domácnost, ale také například nejrůznějších sezónních i celoročních dekorací a který letos 4. dubna oslaví 55. výročí.

8 tipů pro snadný a efektivnější jarní úklid

  1. Napište si seznam úkolů.
  2. Postupujte odshora dolů a podlahy si nechejte až nakonec.
  3. V rámci úklidu nezapomeňte vytřídit staré a nepotřebné věci.
  4. Dětské hračky z plastu, které neobsahují baterie, můžete klidně umýt v myčce nádobí.
  5. Matrace snadno vyčistíte tak, že je posypete jedlou sodou, necháte 10 minut působit a pak vysajete.
  6. Vanu skvěle vyčistí teplý ocet, kohoutky i zrcadla vyleštíte vodou s 4 lžícemi citronové šťávy.
  7. Okna myjte, když je venku zataženo.
  8. Zmačkání záclon či závěsů při praní v pračce zredukujete tím, že je pověsíte zpět do oken ještě vlhké.

Vylaďte svůj domov bytovým textilem i dekoracemi

Jarní úklid můžete využít i k tomu, abyste celý svůj domov převlékli do svěžího jarního kabátku. „Rychlou a snadnou proměnu interiéru dopřejete například změnou bytových textilií, jako jsou závěsy, ubrusy, potahy židlí, plédy a přehozy na sedačkách, polštářky a ložní prádlo. V zimě se hodilo zateplit interiér hutnějšími látkami, hrubšími tkaninami nebo kožešinkami, jaro si naopak žádá lehkost a vzdušnost. A novou paletu barev. Oblíbené jsou tóny zelené, pastelové odstíny, žlutá nebo světle modrá. Ze vzorů pak jednoznačně ty květinové a obecně rostlinné,“ dává tipy Daniela Jičínská.

Nezapomeňte také na další výzdobu. K jarnímu interiéru patří řezané květy do vázy nebo jarní cibuloviny v truhlících, květináčích a nejrůznějších dekorativních nádobách. Pokud rádi tvoříte, vyrobte si velikonoční věnec z přírodních materiálů – třeba větviček zlatého deště, vrbového proutí, mechu, plaveného dřeva a podobně –, který dozdobíte dle vkusu pentlemi, dřevěnými výřezy nebo umělými květinami. Krásně vypadají i různě tvarované zápichy z barevných papírů či pestrobarevné plsti.

Pro krásný jarní domov

Multifunkční mop s postřikovačem

Efektivní a pohodlné mytí podlahy, oken i dlažby. Komfortní nádržka s postřikovačem nahrazuje kbelík, kloubová hlavice s polštářkem z mikrovlákna a pružnou hranou se dostane do všech rohů. K mopu obdržíte zdarma 10 fleecových hadříků na čištění oken. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 699 Kč

Čisticí tyč

Kde prachovka a utěrka na prach selžou, je čisticí tyč neporazitelná. Je extra plochá a šikovně se dostane do všech koutů a škvír, pod skříně i za topení. Kartáčový potah z mikrovlákna magicky přitáhne prach, žmolky i vlasy a zadrží je. Teleskopická rukojeť. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 289 Kč

Akumulátorový cyklónový vysavač Clarsen

Akumulátorový bezsáčkový vysavač s vysoce výkonným motorem na koberce a hladké podlahy. S ruční jednotkou, s níž hravě vyčistíte těžko přístupná místa nebo provedete rychlý každodenní úklid. Lithium-iontová baterie 2 200 mAh poskytuje dobu provozu 30 minut. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 2249 Kč

Plstěný zajíček

Roztomilý plstěný zajíček ve třech velikostech a třech trendy pastelových barvách zkrášlí každý domov. Se stabilním dřevěným podstavcem. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 169 Kč

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv