Rubrika | Naše téma

Odborníci varují: Až 30 % tepla uniká skrze okna a stěny, 15 % střechou

27. 09. 2016 - Redakce

Okna, stěny, střechy. To jsou podle expertů nejrizikovější části domu, které způsobují největší tepelné ztráty. Zatímco skrze netěsnící okna a obvodové stěny starších domů uniká až 30 % tepla, nekvalitně provedená střecha může propustit až 15 %. Kvalitní izolace spolu s úspornými prvky přitom může každoročně ušetřit domácnostem několik tisíc korun na vytápění.

Okny uniká až 30 % tepla: kvalitní stínicí technikou lze uspořit 10 % energie

Netěsnící okna spotřebovávají v domě nejvíce tepla. Každým čtverečním metrem starého okna totiž uniká čtyřikrát až desetkrát více energie než stěnou. Odborníci se shodují, že starší okna mohou propouštět až 30 % tepla. Okna s obyčejnými skly se proto postupně vyměňují za moderní s termoizolačními skly, protože i těmito otvory v domě uniká značné množství tepla. Moderní okna mají buď dvě, nebo tři termoizolační skla s odrazivou fólií. Ta zajistí, že teplé sluneční záření pronikne dovnitř do domu, ale už neunikne ven. Tím se zvyšuje vnitřní teplota v pokojích. Ušetřit na vytápění může i kvalitní exteriérová stínicí technika, která představuje úsporu až 10 % na celkových energetických nákladech. V rámci domácnosti tak můžou rodiny ušetřit ročně několik tisíců korun. „Účinnost předokenních rolet zvyšují elektrické pohony, které se při nízkých teplotách automaticky zavřou a vytvoří před okny tepelnou izolaci. Platí to například při poklesu teploty v noci, kdy bez rolet může místnost vychladnout až o 3 stupně. Za použití rolet se teplota v pokoji sníží jen o 1,5 stupně,” vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou předokenních rolet a venkovních žaluzií.

Střechou uniká 15 % tepla: řešením je vhodná izolace a střešní krytina

Výrazné tepelné úniky se týkají také střech. Na základě odborných měření bylo zjištěno, že špatně provedenou střechou nebo stropem může unikat přibližně 15 % tepla. I zde je proto nezbytné zamyslet se nejenom nad izolací, ale také nad výběrem vhodné střešní krytiny. „Osvědčenou kombinací jsou skládané střešní pláště v kombinaci s lehkou plechovou krytinou. Ta vykazuje výborné mechanické vlastnosti, přitom je desetkrát lehčí než klasické těžké střešní krytiny,” popisuje Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která vyrábí a instaluje lehké střešní krytiny. Jako vhodný izolační materiál se osvědčila například minerální vata, která nejenže snižuje náklady na vytápění, ale také je recyklovatelná. Z hlediska životního prostředí je tedy ideálním materiálem. Při její instalaci je však nutné dodržovat bezpečnostní postupy – nosit ochranný oděv, brýle i rukavice. Kvalitně zateplená střecha by měla být opatřená také hydroizolační fólií a parotěsnou zábranou. Tím se zajistí dokonalá izolace vnitřních prostor a dostatečné odvětrávání i odpařování vzniklých vodních par, čímž se minimalizuje riziko vzniku plísní, korozí a navlhávání mezistřešních prostor.

Zdi propouštějí 30 % tepla: polystyren či vápenopískové cihly sníží úniky až o 85 %

Další částí, skrze kterou ven proniká velké množství tepla, je obvodový plášť. Ten podle expertů může propouštět zhruba 30 % tepla. Zaizolováním domu, například pomocí polystyrenu, se přitom můžou úniky tepla snížit až o 85 %. Pokud je izolace provedená správně a plní svůj účel, dá se díky ní udržovat v místnostech nižší teplota vzduchu, aniž bychom pocítili chlad. Obecně platí, že snížení teploty v pokoji o 1 ⁰C představuje energetickou úsporu zhruba 6 %. Při výstavbě či rekonstrukci rodinných domů je proto nutné zamyslet se nad vhodnou izolací. Ta může být vnější či vnitřní, přičemž každá má své výhody a nevýhody. „Při energetické úspoře se osvědčily vápenopískové cihly, které se používají pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn. Kromě tepelné izolace vynikají také pevností a zvukovou izolací,” popisuje trend v oblasti úspor energie Jiří Foltýn ze společnosti KM Beta, výrobce vápenopískového systému SENDWIX.

Stát v příštím roce investuje 26,2 miliardy do podpory energetických úspor

Mezinárodní průzkum magazínu Journal of Green Building odhalil, že budovy se na znečišťování životního prostředí podílejí až z 90 % a vytvářejí více emisí oxidu uhličitého než dopravní průmysl. Snižování energetické náročnosti domů je proto v dlouhodobém zájmu České republiky, Evropské unie i celosvětových organizací. Mezinárodní energetická agentura (IEA) zjistila, že ačkoliv celková investice do energetiky loni klesla o 8 %, oblast energetických úspor naopak obdržela větší objem investic. Trend v České republice je podobný. Zatímco letos na dotacích rozdala vláda zhruba 22 miliard korun, v roce 2017 už to bude o 4,2 miliardy více. Vláda podpoří zejména budovy využívající obnovitelné či druhotné zdroje energie.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv