Rubrika | Naše téma

On-line setkání expertů ukázalo, kam směřuje česká a slovenská energetika. Záznam eventu si může pustit každý

20. 01. 2022 - Redakce

Přeshraniční spolupráce, modernizace distribučních soustav na standardy Smart Grids odpovídající nárokům jednadvacátého století i možnosti využití financování ze strany Evropské unie. To vše byla témata on-line konference s názvem ACON – Distribuční sítě budoucnosti, která se uskutečnila na sklonku minulého roku. Záznam setkání energetických expertů a zástupců státních správ z Česka, Slovenska i dalších zemí si lze pustit prostřednictvím platformy Vimeo.

Dvouhodinová konference se uskutečnila na začátku prosince prostřednictvím platformy Webex v českém a anglickém jazyce. „V našem prostředí se jednalo o unikátní setkání, jehož účastníci přiblížili budoucnost distribučních soustav v kontextu zavádění standardů Smart Grids z více úhlů pohledu najednou. Mezi řečníky totiž byli jak zástupci energetických společností z Česka, Slovenska a Německa, tak i zástupci státní správy či evropské unie,“ popisuje Miroslav Kopt, vedoucí útvaru Strategických projektů EG.D.

Zástupce Evropské výkonné agentury pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) Eduardo Vega Fanjul se zaměřil na představení klimatických a energetických cílů EU. Nemalá část jeho prezentace byla věnována tématu Smart Grids, roli Komise v jejich podpoře, stejně jako takzvaným projektům společného zájmu a finanční podpoře z nástroje CEF (Connecting Europe Facility).

Aktivity Česka a Slovenska v oblasti energetické tranzice a evropského Green Dealu poté představili zástupci ministerstev. Za Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se Národnímu akčnímu plánu pro chytré sítě věnovala ředitelka sekce elektroenergetika Hana Konrádová, za Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky se tématu věnoval ředitel sekce energetiky Ján Petrovič.

Odborníky z Evropské unie i státních správ Česka a Slovenska pak svými příspěvky doplnili i zástupci energetických společností EG.D, Západoslovenské distribučné (ZSD) a německého Bayernwerku. Za EG.D k tématům Smart Grids hovořili členové představenstva David Šafář a Pavel Čada, za ZSD Marian Rusko a Marian Kapec, za Bayernwerk pak Wandan Solongo.

Jednotliví mluvčí věnovali pozornost i trojici konkrétních projektů zaměřených na modernizaci distribučních soustav v regionu střední Evropy. V prvé řadě šlo o první přeshraniční projekt inteligentních distribučních soustav ACON, který vzniká ve spolupráci EG.D a Západoslovenské distribučné (ZSD) a byl zařazen na seznam takzvaných projektů společného zájmu Evropské unie (PCI).

„Prostor během setkání následně dostaly i další dva projekty, které v regionu střední Evropy vznikají ve spolupráci s EG.D či ZSD. Zástupci ZSD přiblížili projekt Danube InGrid, který podobně jako ACON získal evropské spolufinancování. Zástupci EG.D a německého Bayernwerku poté představili také projekt Gabreta Smart Grids,“ dodává Miroslav Kopt.

Zájemci o budoucnost evropské i tuzemské energetiky, kteří dvouhodinovou konferenci nestihli, si mohou pustit její záznam. Ten je umístěný na platformě Vimeo.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv