Rubrika | Naše téma

On-line setkání expertů z Česka a Slovenska představí budoucnost distribučních soustav a nový Smart Grids standard

24. 11. 2021 - Redakce

Evropský Green Deal, cesta k uhlíkové neutralitě, podpora energetických projektů ze strany EU i budoucnost distribučních soustav v kontextu zavádění Smart Grids. To jsou témata, kterým se bude věnovat setkání zástupců české EG.D, slovenské Západoslovenské distribučné (ZSD), ministerstev obou zemí i dalších zahraničních expertů. On-line event ACON – Distribuční sítě budoucnosti se uskuteční 1. prosince na platformě webex.

Dvouhodinový program odstartuje 1. prosince v 10 hodin dopoledne. Přenos bude probíhat prostřednictvím platformy webex jak v češtině, tak i v anglickém jazyce. Hlavními hosty budou členové představenstva české EG.D, slovenské ZSD, ale také zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Seznam mluvčích doplní i energetičtí experti z Maďarska a Německa.

„Hlavním tématem celého setkání budou distribuční soustavy a jejich budoucnost. Jednotliví mluvčí se zaměří na témata, jako je cesta k uhlíkové neutralitě a evropský Green Deal, podpora rozvoje chytrých sítí ze strany EU i národních států či implementace nových technologií nejen v Česku a na Slovensku,“ říká Miroslav Kopt, vedoucí útvaru Strategických projektů EG.D.

Část programu bude věnována rovněž prvnímu přeshraničnímu projektu inteligentních distribučních soustav ACON, který vzniká ve spolupráci EG.D a ZSD a byl zařazen na seznam takzvaných projektů společného zájmu Evropské unie (PCI). „Opětovné propojení distribučních soustav obou našich zemí a jejich modernizace na standardy Smart Grids je na evropské poměry unikátní. V rámci panelu přiblížíme, jak se projekt v uplynulých třech letech vyvíjel, čeho se podařilo dosáhnout i jaké další kroky nás v následujícím roce čekají,“ popisuje Miroslav Kopt.

Prostor během setkání následně dostanou vedle ACONu i další dva projekty, které v regionu střední Evropy vznikají ve spolupráci s EG.D či ZSD. Zástupci ZSD a maďarského E.ON přiblíží projekt Danube InGrid, který podobně jako ACON získal evropské spolufinancování. Členové představenstva EG.D spolu s partnery z německého Bayernwerku poté představí také projekt Gabreta Smart Grids.

Přestože setkání proběhne on-line, v rámci jednotlivých panelů je vyhrazen čas i na diskuzi. Hostům půjde pokládat otázky prostřednictvím platformy webex.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv