Rubrika | Naše téma

Pátrání po předcích je silné téma, open identita dárců však může odradit neplodné páry

12. 09. 2022 - Redakce

Vyjádření MUDr. Kateřiny Veselé, Ph.D., ředitelky reprodukční kliniky Repromeda, k tématu open identity dárců

Práva dárců a rodičů versus právo dítěte

Snaha o nastolení takzvané open identity v problematice darování reprodukčních buněk je v EU v současnosti natolik silná, že to můžeme označit bez nadsázky za určitý názorový proud, či dokonce hnutí. A pravděpodobně se tomuto trendu neubráníme. Open identity vychází zejména z pohledu narozeného dítěte a snahy o ochranu jeho budoucích práv, zatímco dříve se na celou situaci nahlíželo spíše z pozice ochrany rodičů a dárců reprodukčních buněk.

Nyní se zejména v tomto ohledu skloňují termíny jako právo na informace o genetické identitě či pocity narozených dětí. Dalším faktorem je využívání současných technologií molekulární genetiky k vyhledávání biologických sourozenců a předků.

Ztráta anonymity může odradit neplodné páry

Ztráta vzájemné anonymity dárců a potenciálních rodičů může snižovat ochotu dárců v budoucnu reprodukční buňky darovat, například ze strachu z možných konsekvencí. Stejně tak může snižovat ochotu neplodných párů na tuto metodu léčby přistoupit, a to i tehdy, kdy již není jiného východiska.

Nejde pochopitelně pouze o samotné zrušení anonymity mezi účastníky reprodukce, ale zejména o přesné znění a výklad připravovaného zákona a z toho vyplývajících důsledků. 

Benefit, nebo frustrující zážitek? To se teprve ukáže

Je nutno si připustit, že odhadem přibližně 10 % narozených dětí není biologickými potomky domnělých rodičů. Otázka zkoumání genetické identity, pátrání po biologických předcích a hledání genetických pout je jistě velmi silným tématem. Avšak vše bude možné reálně vyhodnotit teprve až za další generaci. Tedy až děti narozené po „otevřeném, neanonymním“ darování reprodukčních buněk dostanou možnost zjistit identitu svého biologického rodiče po dovršení dospělosti.

Z dlouhodobé zkušenosti víme, že rodičem se člověk nestává zplozením dítěte, ale jeho výchovou, na druhou stranu genetická sounáležitost a rodinná identita zajímala člověka odnepaměti.Dnes ještě zcela přesně nevíme, zda možnost prolomení anonymity dárce gamet bude vítaným benefitem, nebo naopak bude v životě jedince a jeho rodiny představovat další frustrující zážitek.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv