Rubrika | Naše téma

PBS dodala teplárně v polském městě Olsztyn kotel na dřevní štěpku, který pomůže snížit emise i provozní náklady

20. 01. 2020 - Redakce

První brněnská strojírna, a.s. v prosinci završila významnou zakázku na polském trhu. Teplárně ve městě Olsztyn předala do užívání horkovodní kotel o výkonu 25 MW, který nahradí jeden ze šesti kotlů na uhlí zajišťujících vytápění Olsztyna. Kromě automatického provozu bez dozoru operátora vyniká nový kotel vysokou účinností a plní přísné emisní limity.

Tradiční výrobce kotlů, První brněnská strojírna, a.s. (PBS), realizovala v loňském roce dva významné projekty v energetickém sektoru. Vedle dodávky dvou parních kotlů na spalování koksárenského plynu určených pro koksovnu ve městě Czestochowa v jižním Polsku aktuálně završila též dodávku pro městskou teplárnu ve městě Olsztyn na severu Polska. Olsztyn je hlavní město Varmijsko-Mazurského vojvodství a leží v prostředí Mazurských jezer.

Projekt se týkal dodávky horkovodního kotle se spalovacím roštem o výkonu 25 MW na spalování dřevní štěpky, který byl předán do užívání v prosinci 2019. „Doposud bylo vytápění města zajištěno šesti horkovodními kotli, spalujícími uhlí. Z důvodů ekologizace teplárny a diverzifikace paliva se majitel rozhodl jeden z uhelných kotlů odstavit a nahradit ho naším kotlem na dřevní štěpku,“ popisuje Pavel Křemínský, zástupce technického ředitele pro kotle PBS. „Kotel může pracovat až po dobu 72 hodin v automatickém provozu bez dozoru operátora. To provozovateli umožní řešit nedostatek kvalifikovaného personálu a významně snížit provozní náklady. Dalšími výhodami nového kotle je i plnění přísných emisních hodnot a vysoká účinnost 91,5 procent, která je dosažena rekuperací spalin,“ dodává Pavel Křemínský s tím, že s kondenzačním výměníkem dosahuje kotel účinnosti až 96,6 procent.

Foto: MPEC Olsztyn

Informace a základní parametry zakázky

Podpis kontraktu:                                                     2/2018

Manažer projektu:                                                    Ing. Pavel Švec

Výkon kotle:                                                              25MW

Průtok vody:                                                              356 t/hod

Tlak:                                                                           1,6 MPa

Účinnost:                                                                   91,5 %

Základní rozměry včetně technologie (v, š, d):         20 m, 10 m, 17,5 m

Hmotnost kotle:                                                        250 000 kg

Typ paliva:                                                                 dřevní štěpka

Uvedení do provozu:                                                 8/2019

Předání k užívání:                                                      12/2019

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv