Rubrika | Zdraví

PMS postihuje dívky do 15 let i ženy ve stresu. Projevy si můžeme splést i s virózou

03. 05. 2018 - Redakce

Bolesti v podbřišku, náladovost, bolest hlavy či chuť na sladké. S těmito projevy se potýkají ženy několik dní před začátkem menstruace. Důvodem je takzvaný premenstruační syndrom (PMS). Co má na průběh PMS vliv, jaké jsou jeho příznaky a jak s nimi bojovat? To ve svém komentáři vysvětlí renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Proč premenstruační syndrom vzniká a čím je způsobován, není dosud zcela jasné. PMS totiž ovlivňuje hned několik faktorů. Prvním jsou bezesporu hormonální změny a výkyvy, na které jsou některé ženy citlivější. Určitou roli hraje i genetika. Na průběh PMS však má vliv i celková životospráva. Příznaky tak může zhoršovat stres, nadměrný příjem kofeinu a alkoholu či nedostatek některých vitaminů. Syndrom ovlivňuje i nadměrný kalorický příjem či dlouhodobá nevyvážená strava s nedostatkem zeleniny a vysokým obsahem nasycených tuků.

Projevy PMS si můžeme splést s virózou

Průběh PMS se u každé ženy různí, a to právě na základě genetických předpokladů či životosprávy. Projevy většinou začínají 3 až 5 dnů před menstruací, ale v některých závažnějších případech lze příznaky syndromu zaznamenat i 10 až 14 dní před začátkem krvácení. S prvním dnem menstruace pak symptomy většinou postupně mizí.

V období PMS některé ženy zadržují vodu v těle, mají napjatá a citlivá prsa či otoky končetin, především nohou. Jiné zase trápí bolesti v podbřišku, zvýšená plynatost nebo extrémní chuť na sladké či na jídlo obecně. Většinou se k tělesným projevům přidávají i ty psychické. Ženy mohou být roztěkané, náladové, někdy špatně spí. Některé projevy PMS mohou ženy zaměňovat za virózu nebo střevní infekci. Mohou se totiž potýkat se zácpou nebo naopak s průjmem doprovázenými bolestí hlavy.

PMS trpí častěji ženy ve stresu nebo mladé dívky

PMS se častěji objevuje u mladých dívek ve věku 12 až 15 let, které začínají menstruovat. Dívky na hormonální změny reagují výraznějšími projevy syndromu, tato forma ale poměrně brzo ustupuje. V dospělosti se příznaky PMS objevují spíše u žen s nedostatkem pohybu či nevhodnou výživou a u těch trpících zejména nedostatkem železa. Projevy jsou pak častější u žen s úzkostmi či psychickými problémy nebo u žen v permanentním stresu.

Pokud se žena s nepříjemnými projevy PMS potýká, měla by dbát na zdravou životosprávu s vyváženou stravou. Důležité je i doplňování minerálů, zvláště hořčíku a vitaminu B6. Vhodné je vyhledat některé komplexnější doplňky stravy, jež mohou napomoct k úpravě hormonálních hladin či mírnění příznaků, jako například Sarapis mensis. Důležité je zařadit do běžných aktivit více pohybu, vyhýbat se stresu i nadměrné konzumaci kofeinu a alkoholu.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv