Rubrika | Naše téma

Pod nohama Brňanů probíhá postupná sanace podzemních prostor. Opravují se trhliny, spáruje zdivo, odstraňují průsaky

03. 10. 2022 - Redakce

Pod brněnskými ulicemi se nachází velké množství historických chodeb a podzemních prostor. Vedle známého Labyrintu pod Zelným trhem či Kostnice u sv. Jakuba je mnoho z nich veřejnosti běžně nepřístupných. To ovšem neznamená, že není potřeba se o ně starat. Pracovníci Technických sítí Brno tyto podzemní prostory pravidelně kontrolují a zajišťují jejich obnovu. V rámci ní probíhá sanace zdiva, opravuje se spárování, odstraňují průsaky i případné závaly.

Z brněnského podzemí je lidem běžně přístupná jen malá část, vedle zmíněného labyrintu či kostnice se jedná například o Mincmistrovský sklep či nově připravované vodojemy pod Žlutým kopcem. Pod městskou zástavbou se však skrývá celá řada dalších objektů historického podzemí. O 38 z nich se od roku 2008 starají Technické sítě Brno (TSB), v jejichž správě je i dvě desítky kilometrů dlouhá síť kolektorů.

Jedná se o objekty historické hodnoty i technického významu, které byly nalezeny při stavebně historických průzkumech nebo během rekonstrukcí komunikací a veřejných ploch. Mezi nejzajímavější a nejznámější patří například sklep ‚U Fajfky‘ v Biskupské ulici, který je pravidelně zaplavován podzemní vodou a veřejnost ho spíše zná pod názvem ‚jezero pod Petrovem‘. Dále je to třeba odvodňovací štola a fragment mostu brány Veselá pod Solniční ulicí, chodba a tunel pod Běhounskou ulicí či letecký kryt pod Kraví horou,“ popisuje Michael Benža z odboru kolektorů TSB.

Aby se tyto objekty zachovaly i pro budoucí generace, je potřeba se o ně náležitě starat. Pracovníci Technických sítí Brno v nich proto provádějí pravidelné čtvrtletní prohlídky, zaznamenávají změny či nové skutečnosti o stavebně technickém stavu jednotlivých objektů. V případě potřeby se provádějí opravy jednotlivých objektů či jejich sanace.

„V uplynulých letech, konkrétně v roce 2018, byly provedeny sanace chodby a tunelu pod Běhounskou ulicí. V roce 2020 proběhla sanace objektů Veselá 2, přívodní historické vodovodní štoly k Parnasu pod Zelným trhem a skalních sklepů na Provaznickém vršku. Loni byly vytipovány další objekty s nutností oprav či sanace, v letošním roce se pak přistoupilo k samotným realizacím, které byly rozděleny celkem do tří etap,“ říká Michael Benža.

První již skončená etapa zahrnovala sanace objektů v ulicích Orlí a Masarykova. Zde proběhly práce na sanaci ostění a injektáži průsaků, sešití trhlin, opravy podlah, spárování cihelného zdiva, opravy závalů a odvodnění podlah. Dále se vyměnily stávajících ocelové vstupní žebříky a stupadla za nové kompozitní konstrukce.

Druhá etapa se týká sanace objektu Nezamyslova. Zde se v současné době provádí sanace ostění a spárování cihelného zdiva, oprava propadlé části podlahy, a především ošetření stávající ocelové konstrukce a její doplnění o další podpůrné prvky. Třetí etapa bude zahájena v nejbližších dnech a bude se týkat objektu na Dominikánském náměstí. I zde se připravují práce na sanaci ostění, injektáže a opravy podlah. „V příštím roce se chystá sanace objektu na Kapucínském náměstí a rovněž dojde k přípravě projektových dokumentací pro práce v dalších letech,“ dodává Michael Benža.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv